افزايش اميد به رونق بازار کالاهاي کامپيوتري و ديجيتال

بوي بهبود از شب عيد مي‌آيد!

اگرچه در ماه‌هاي گذشته بازار خريد و فروش کالاهاي کامپيوتري رونق چنداني نداشت و با توجه به بروز نوسانات نرخ دلار آزاد اميد چنداني به رونق بازار شب عيد کامپيوتر نبود، اما گويا اوضاع تغيير کرده؛ چراکه با نزديک شدن به روزهای پاياني سال بازار خريد و فروش کالاهاي کامپيوتري و همچنين صوتي و تصويري دستخوش تغييراتي جديد شده است.

رشد تقاضا براي برخي از کالاهاي کامپيوتري و قطعات کامپيوتري و برگزاري برخي از جشنواره‌هاي فروش ويژه در بازار کالاهاي صوتي و تصويري و بعضا کالاهاي کامپيوتري، اتفاقاتي هستند كه در بازار هفته گذشته شاهد آن بوديم.

ثبات نرخ دلار و افزايش نسبي تقاضا از بازار کامپيوتر

در هفته‌ گذشته بازار خريد و فروش کالاهاي کامپيوتر با افزايش نسبي تقاضا براي برخي از کالاهاي کامپيوتري از جمله نوت‌بوک‌هاي ميان‌قيمت (دو و نيم تا سه و نيم ميليون توماني) مواجه شد. کالاهايي مانند قطعات کامپيوتري، هاردديسک‌هاي يک ترابايتي، برخي تجهيزات جانبي، انواع کيف و کاور نوت‌بوک نيز با افزايش نسبي تقاضا مواجه شده‌اند. البته اين افزايش به‌هيچ‌وجه به‌معناي رونق بازار نيست و تنها گوياي اين موضوع است که بازار اين کالاها از رکود کامل خارج شده و اندک جنب و جوشي در بازار کالا و تجهيزات کامپيوتري مشاهده مي‌شود.

البته برخي از فعالان و کارشناسان بازار، علت رونق نسبي بازار کامپيوتر را، به‌ويژه بازارهايي که در نقاط مرکزي شهر و خيابان وليعصر واقع شده‌اند، ثبات نرخ دلار گروهي اسکان کسبه پلاسکو در مجتمع نور تهران مي‌دانند؛ چراکه از نظر آنها حضور اين افراد که صنف پوشاک را مي‌گردانند از يک‌سو موجب افزايش ازدحام در منطقه و رونق بازار مي‌شود و از سوي ديگر برخي به‌دليل کنجکاوي راهي بازار مي‌شوند که در هر دو صورت اين حضور به بازار کسبه ديگر برکت و رونق مي‌آورد.

به گفته فعالان بازار کامپيوتر، تثبيت نرخ دلار آزاد روي رقم تقريبي سه هزار و 830 تومان از مهم‌ترين دلايل اين اتفاق است.

علي محبيان يکي از فعالان بازار کامپيوتر در اين زمينه مي‌گويد: به غير از ثبات نرخ دلار آزاد در هفته‌هاي اخير، نزديک شدن به ماه پاياني سال و زمان آغاز خريدهاي پايان سال موجب شده است بازار کامپيوتر تا حدودي رونق گيرد.

وي افزد: اين اميدواري وجود دارد که در ماه آينده شاهد رونق بيشتر بازار باشيم؛ چراکه ماه آينده زمان ارايه حقوق و پاداش کارمندان شرکت‌هاي خصوصي و دولتي است.

يکي ديگر از فعالان بازار کامپيوتر هم با تاييد گفته‌هاي همکارش مي‌گويد: در صورتي که نرخ دلار آزاد ثابت بماند، اميدواري به بهبود اوضاع بازار شب عيد بيشتر مي‌شود. اما همه‌چيز به نرخ دلار بستگي دارد. اين فعال بازار افزود: البته رونق نسبي تنها شامل برخي از کالاهاست و کالاهايي مانند تبلت و کنسول‌هاي بازي همچنان بازاري بي‌رونق دارند. به گفته وي، البته بازار تبلت‌هاي هيبريدي وضعيت بهتري دارد.

فعالان بازار در مورد برگزاري جشنواره‌هاي فروش ويژه در بازار کامپيوتر نيز مي‌گويند: چند سالي است که مراکز خريد و فروش کامپيوتر جشنواره‌اي براي فروش ويژه شب عيد برگزار نمي‌کنند و برخي از شرکت‌ها تخفيف‌هايي براي مشتريان در نظر مي‌گيرند.

کارشناسان نيز با تاييد اين موضوع مي‌گويند: با لحاظ کردن دوره شش ماه رکود کامل در بازار کالاهاي کامپيوتري، اين اميدواري وجود دارد که شب عيد امسال با سال قبل متفاوت باشد.

بازار لوازم صوتي و تصويري

در بازار لوازم صوتي و تصويري اوضاع بر خلاف سال‌هاي قبل است. بر اساس بررسي‌هاي صورت‌گرفته از اين بازار، ميزان مراجعه به بازار به علت برگزاري جشنواره‌هاي فروش ويژه نوروزي از سوي نمايندگي‌هاي فروش، افزايش يافته است.

اما نکته جالب اينجاست که اين شلوغي بازار در بيشتر موارد به خريد منجر نمي‌شود و مانند ماه‌هاي قبل حجم خريد و فروش در حد چشمگيري نيست.

بررسي‌هاي بازاري گوياي اين امر است که علت اين امر احتساب جوايز ارزنده به نمونه‌هاي سايز بزرگ تلويزيون است که موجب بي‌توجهي خريداران به بازار شدده است. علي مومني، يک خريدار در اين زمينه مي‌گويد: هر سال شرکت‌هاي عرضه‌کننده، تخفيف يا هدايایي براي خريداران در شب عيد در نظر مي‌گرفتند، اما امسال اين جوايز بيشتر براي تلويزيون‌هاي گران‌قيمت در نظر گرفته شده و همين موضوع موجب ناراحتي خريداران شده است.

البته برخي از نمايندگي‌ها هدايايي براي نمونه‌هاي سايز کوچک و ارزان‌قيمت‌تر در نظر گرفته‌اند، اما از نظر کارشناسان، ارايه پروموشن‌هاي اين‌چنيني ديگر شوقي در خريداران ايجاد نمي‌کند.

به اين ترتيب، بازار خريد و فروش کالاهاي صوتي و تصويري نيز با رونق نسبي اما براي برخي محصولات خاص مواجه شده که البته بر خلاف تصور اين رونق از بازار کامپيوتر محسوس‌تر نيست.

بازار گوشي موبايل هميشه برنده است

بازار گوشي تلفن همراه در هفته‌ گذشته با رشد تقاضا مواجه شد و اين درحالي است که کارشناسان و فعالان بازار بر اين باورند که اين بازار هنوز کار اصلي خود را آغاز نکرده و رونق اصلي را شب عيد تجربه خواهند کرد.

به گفته کارشناسان، در شرايط فعلي گوشي‌هاي ميان‌قيمت، بازاري به نسبت پررونق دارند، ولي رونق اصلي با افزايش تقاضا براي گوشي‌هاي گران‌قيمت رخ مي‌دهد و پيش‌بيني مي‌شود که در هفته‌هاي پاياني سال و پس از دريافت عيدي و پاداش کارمندان دولت، بازار گوشي موبايل هم رونقي چشمگير پيدا كند.

آنها همچنين اعلام کردند، به غير از بازار گوشي، بازار تجهيزات جانبي نيز سود بالايي براي فعالان بازار دربر دارد و بسياري از کسبه بازار روي اين کالاها تمرکز و سرمايه‌گذاري کرده‌اند.

فعالان بازار هم اگرچه وضعيت بازار را چندان رضايت‌بخش اعلام نمي‌کنند، اما در تدارک تامين موجودي براي شب عيد هستند و اين نشانه خوبي براي اين بازار است.

بوي بهبود از شب عيد مي‌آيد!

با کیوبنگ رکورد بزنید

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه