فاز دوم شبکه ملي اطلاعات هم رونمايي شد

دوشنبه هفته گذشته همايش افتتاح فاز دوم شبکه ملي اطلاعات با حضور وزير و معاونان وزارت ارتباطات، دبير شوراي‌عالي فضاي مجازي و تني چند از مديران شرکت‌هاي خصوصي برگزار شد.

بر خلاف زمان اعلام‌شده در دعوت‌نامه، اين برنامه به‌دليل تاخير وزير ارتباطات با وقفه‌اي طولاني آغاز شد؛ چراکه وزير ارتباطات پس از بازديد از نمايشگاهي که در محوطه حياط وزارت ارتباطات بر پا شده بود و گفت‌وگو با مسوولان غرفه‌هاي مختلف به سالن اصلي همايش آمد و متعاقب آن جلسه شروع شد.

به‌دليل محدوديت زمان، بخش‌هايي از سخنراني‌ها و برنامه‌ها حذف شدند؛ از جمله سخنراني مديران عامل سه اپراتور تلفن همراه کشور.

در اين جلسه همچنين ارتباط مستقيمي با شهرهاي مشهد، يزد و شيراز برقرار شد و از پروژه واي‌فاي شهري ويژه آنها رونمايي شد. افتتاح واي‌فاي شهري در اين مراسم موضوعي بود که رييس سازمان فناوري اطلاعات آن را بخشي از زيرساخت فني لازم براي تحقق شبکه ملي اطلاعات مي‌دانست.

معاونان وزير ارتباطات نيز مطابق رسم معمول در اين جلسه، يکي پس از ديگري به سخنراني پرداختند و درباره اقداماتي که براي ايجاد شبکه ملي اطلاعات به انجام رسانده‌اند، نکاتي را مطرح کردند. در انتهاي جلسه نيز وزير ارتباطات به تمجيد از اقدامات انجام‌شده توسط تمام مسوولان و شرکت‌هاي خصوصي پرداخت و اگرچه پيش از اين اعلام شده بود که 27 ارديبهشت و همزمان با روز جهاني مخابرات، فاز سوم و نهايي شبکه ملي اطلاعات افتتاح مي‌شود، اما وزير ارتباطات گفت: با توجه به تعطيلي عيد بعيد مي‌داند که اين امر تا قبل از تير ماه سال آينده محقق شود.

از ديگر نکات جالب توجه درباره اين جلسه، کاتالوگ‌هايي بود که درباره شبکه ملي اطلاعات پخش شد. در اين کاتالوگ‌ها به دستاوردهاي شبکه ملي اطلاعات در سه فاز اين پروژه اشاره شده بود که بخشي از اين دستاوردها در هر سه فاز مطرح‌شده کاملا يکسان بود. براي مثال، عبارت افزايش کيفيت و دسترسي به پهن‌باند در فاز اول، در فاز دوم و سوم و البته بدون ارايه هر گونه عدد و شاخص روشني تکرار شده بود.

ارايه اينترنت دو مگابايتي به کاربران

نصراله جهانگرد، رييس سازمان فناوري اطلاعات ايران به‌عنوان نخستين سخنران در جلسه حاضر شد و به تشريح فعاليت‌هاي سازمان فناوري اطلاعات و مجموعه وزارت ارتباطات براي ايجاد فاز دوم شبکه ملي اطلاعات پرداخت.

جهانگرد با اشاره به تلاش‌هاي صورت‌گرفته براي ايجاد فاز دوم شبکه ملي اطلاعات گفت: ما در چند بعد افزايش پوشش شبکه پهن‌باند، افزايش محتوا و خدمات ديجيتال و اقتصادي و مقرون به‌صرفه شدن ترافيک بايد اقدام کنيم. براي عرضه اين چهار ويژگي به بازار نيز لازم بود کارهايي را انجام دهيم که يکي از آنها الزاماتي بود که بر بستر شبکه ملي اطلاعات حاکم مي‌شود که تصويب شده و رييس‌جمهور نيز آن را تاييد کرده بود.

همچنين بايد زيرساخت‌هاي شبکه دسترسي را تا لبه‌هاي انتهايي که واي‌فاي (شهري) را نيز شامل مي‌شود توسعه دهيم. علاوه بر اينها بايد مقررات جديدي را نيز بر بازار حاکم مي‌کرديم. در همين راستا براي صيانت از حقوق مردم و کاربران شبکه اقداماتي صورت گرفت و سياست‌هاي توسعه محتوا نيز مدنظر قرار گرفت.

رييس سازمان فناوري اطلاعات گفت: ما در بحث شبکه زيرساخت و دسترسي با کمک پروژه‌هايي که انجام شده توانستيم ظرفيت کل را به 10 هزار گيگابايت افزايش دهيم که اين ترافيک امروز اجازه مي‌دهد در نسل سه، چهار و ADSL متوسط سرعتي که کاربر نهايي دريافت مي‌کند عموما از دو مگابايت به بالاتر باشد.

جهانگرد همچنين ابراز اميدواري کرد، با برنامه‌هايي که در نظر دارند، تا پايان دولت تمام روستاهاي بالاي 20 خانوار داراي ترافيک ديتا مي‌شوند. وي همچنين گفت، تمام شرکت‌هاي اپراتوري، CDNهاي خود را توسعه داده‌اند و CDNهاي جديدي نيز به شکل شرکت ابري در کشور فعال شده است.

معاون وزير ارتباطات همچنين با بيان اينکه در 31 استان کشور مراکز آگاهي‌رساني و پشتيباني از رخدادهاي رايانه‌اي راه‌اندازي شده است، گفت: پروژه «شاهکار» (شناسايي و احراز هويت کاربران) و تصويب پيوست فرهنگي به‌عنوان اقدامات صورت گرفته در حوزه امنيت فضاي مجازي اجرا شده است.

رييس سازمان فناوري اطلاعات با اعلام اجراي طرح ملي «صيانت از کودک و اينترنت» (کوا) با همکاري پليس فتا و وزارت آموزش و پرورش گفت: هم‌اکنون اين طرح در برخي مدارس تهران تست شده است و به‌زودي در سطح ملي در کل مدارس کشور تعميم پيدا مي‌کند. با اجراي اين طرح، به تمامي کودکان و دانش‌آموزان در مدارس کشور در خصوص صيانت در فضاي مجازي آموزش داده مي‌شود.

معاون وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات همچنين به تکميل فني زير ساخت‌ها و آمادگي دستگاه‌هاي مختلف براي بهره‌برداري از دولت الکترونيکي پرداخت و گفت: طي چند هفته آينده حداقل از 14 خوشه تشکيل‌شده، 10 خوشه آماده خواهند بود که 24 ساعته در هفت روز هفته ارايه خدمات دهند.

مراسم رونمايي از واي‌فاي شهري

در بخش ديگري از برنامه، ارتباط مستقيم تصويري با سه شهر مشهد، يزد و شيراز برقرار شد تا پروژه‌هاي واي‌فاي شهري اين شهرها افتتاح و رونمايي شود. اگرچه ارتباط اين موضوع با فاز دوم شبکه ملي اطلاعات چندان سنخيتي نداشت.

در ارتباط مستقيمي که در اين جلسه با مدير مخابرات فارس برقرار شد، وي اعلام کرد که در شش نقطه آموزشي- سياحتي، از جمله در پرديس دانشگاهي شيراز پوشش واي‌فاي‌ شهري ايجاد و راه‌‌اندازي شده است. همچنين در ارتباطي نیز که با مشهد برقرار شد، اعلام شد که 11 پروژه واي‌فاي شهري در اين شهر افتتاح شده است و از اين پس زائران حرم امام رضا (ع) مي‌توانند تا شعاع يک کيلومتري حرم از خدمات واي‌فاي شهري بهره‌مند شوند.

در ارتباط مستقيمي با شهر يزد نيز اپراتور مربوطه اعلام کرد که پروژه واي‌فاي شهري استان يزد را در دو نقطه يعني در مسجد جامع شهر و در مجموعه مسجد اميرچخماق نصب و راه‌اندازي کرده است. به اين ترتيب در اين نقاط امکان تبادل اطلاعات بدون استفاده از شبکه و با کمک بلوتوث وجود دارد.

البته در اين برنامه قرار بود پروژه واي‌فاي شهر کيش که توسط مبين‌نت ارايه مي‌شود نيز رونمايي شود که به‌دليل مشکل ارتباطي، اين اتفاق رخ نداد.

وعده‌ها و اميدهاي جديد فيروزآبادي

ابوالحسن‌ فيروزآبادي، دبير شوراي‌عالي فضاي مجازي نيز که يکي از سخنرانان ثابت مراسم‌هاي وزارت ارتباطات به‌شمار مي‌رود، وضعيت فعلي اقتصاد اينترنت در کشور را نامتوازن ارزيابي کرد و دليل آن را نيز دخالت مثبت دولت براي توسعه مخابرات دانست. همچنين آن‌طور که فيروزآبادي بيان كرد، اقتصاد فضاي مجازي ما نيز فاصله زيادي با ميانگين جهاني دارد.

وي با اشاره به تاکيد رهبر انقلاب بر اجراي شبکه ملي اطلاعات ابراز كرد: شبکه ملي اطلاعات بر اساس اصول انقلاب ما در حال شکل‌گيري است و بر اساس فرمايشات رهبري مي‌خواهيم آن را محقق کنيم.

وي در سخنان خود همچنين اين موضوع را مطرح کرد که خودگرداني مديريت، توسعه و بلوغ شبکه، بومي‌سازي فناوري، داشتن شبکه‌هاي مستقل براي زيرساخت‌هاي داخلي و حياتي کشور و داشتن ترافيک داخلي که بتواند در هر شرايطي به کار خود ادمه دهد از الزامات ايجاد شبکه ملي اطلاعات است.

دبير شوراي‌عالي فضاي مجازي همچنين اظهار اميدواري کرد كه در يک سال آينده پيام‌رسان‌هاي داخلي جايگزين پيام‌رسان‌هاي خارجي شوند.

فيروزآبادي همچنين از طرح ديگري پرده برداشت و گفت، صحبت‌هايي با وزير آموزش و پرورش داشته و اميدوار است براي طبقات، جنيست‌ها و سنين خاص شبکه‌هاي متفاوتي داشته باشيم.

در ادامه مراسم نيز رييس اتحاديه توليد‌کنندگان VOD، مديرعامل مخابرات، رييس سازمان تنظيم مقررات و ریيس شرکت زيرساخت نيز گزارش‌هايي از اقدامات خود را مطرح کردند و البته هيچ‌يک در خصوص علت تفکيک نشدن اينترنت داخلي و خارجي توسط شرکت‌هاي اينترنتي که به موجب مصوبه رگولاتوري بايد از اول بهمن اجرا شود صحبتي نکردند. اين در حالي است که رگولاتوري در مصوبه خود گفته بود چنانچه شرکت‌هاي اينترنتي از اول بهمن‌ماه سال 95 سيستمي براي تفکيک اينترنت از اينترانت نداشته باشند جريمه مي‌شوند.

ما شبکه ملي را ايجاد کرديم

وزير ارتباطات هم که در اين جلسه بيشتر سخنان خود را به تقدير و تشکر از کساني که در ايجاد شبکه ملي اطلاعات نقش داشته‌اند اختصاص داد، در بخشي از اظهاراتش زمان رونمايي از فاز نهايي شبکه ملي اطلاعات را نيز تا حدودي جابه‌جا کرد و اگرچه ارديبهشت‌ماه سال آينده زمان قبلي افتتاح اعلام شده بود، وزير گفت احتمالا اين كار تا تير ماه طول مي‌کشد، البته وي تاکيد کرد تا قبل از پايان کار دولت اين پروژه افتتاح می‌شود.

وي همچنين در خصوص اقدامات دولت‌هاي قبل براي تحقق شبکه ملي اطلاعات گفت: در دوره‌هاي قبل هيچ‌يک از مديران و مسوولان و وزيران بنا نداشتند که کار شبکه ملي اطلاعات را انجام ندهند، بلکه قصد داشتند اين شبکه راه‌اندازي شود و بسيار هم براي آن تلاش کردند، اما ما مفتخريم که شبکه ملي اطلاعات در دولت يازدهم اجرايي شد.

وي تصريح کرد: به‌عنوان يک مسوول و يک وزير نمي‌توانم مسووليتي را درباره حفظ حريم خصوصي کساني که از شبکه يا سرور خارجي استفاده مي‌کنند بپذيرم و تضمين کنم، اما اگر سرور شبکه‌هاي مورد استفاده در ايران باشد مي‌توانم امنيت و حفظ حريم شخصي کاربران را تضمين کنم.

واعظي البته مشکلات پيش آمده براي تاکسي‌ياب‌هاي آنلاين را نيز از ياد نبرده و به‌صورت سربسته و بدون اشاره مستقيم در اين خصوص گفت: «نمي‌شود تا يک گروه پا مي‌گيرد، افرادي عليه آن تظاهرات کنند و خواستار بسته شدن آن شوند، زيرا نمي‌توانيم يک عده را بيکار کنيم که عده‌اي سر کار باشند، بلکه همه بايد سر کار باشند.»

مروري بر دستاوردهاي فاز دوم

براساس اعلام سازمان فناوري اطلاعات همچنين مباحث امنيتي در فاز دوم شبکه ملي اطلاعات جدي گرفته شده است.

راه‌اندازي مرکز عمليات و اقدام امنيت شبکه، سامانه پالايش هوشمند و صيانت اجتماعي، توسعه مراکز آپا در مراکز استان‌ها، پروژه شناسايي و احراز هويت کاربران (شاهکار)، تصويب پيوست امنيتي، توسعه خدمات حفاظت در مقابل حملات DDOS، راه‌اندازي سامانه ملي ويروس کاو و طرح ملي کوا (طرح صيانت از کودک و اينترنت) روي داده است که حداقل در بخش آخر، بايد منتظر اقدامات ملموس‌تري بود.

به‌طور خلاصه دستاوردهاي فاز دوم را مي‌توان شامل مواردي چون ايجاد بستر فني تفکيک ترافيک داخلي توسط اپراتورها، کاهش تعرفه ترافيک داخلي به نصف تعرفه بين‌الملل، عرضه خدمات ويديويي داخلي مقرون به‌صرفه با کيفيت HD، افزايش کيفيت سرويس محتوا و خدمات داخلي، افزايش ظرفيت انتقال شبکه ملي اطلاعات به 10 برابر نسبت به سال 1392، شکل‌گيري کسب‌وکارهاي جديد و ورود اپراتورها به توسعه شبکه‌هاي مترو و درون‌استاني با همکاري شرکت مخابرات ايران دانست.