ICT ایرانی در هفته‌ای که گذشت

درآمد 30میلیارد تومانی تاکسی‌یاب‌های اینترنتی

در هفته گذشته برآوردهای یک رسانه از درآمد روزانه یک میلیارد تومانی اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب پایتخت و البته پرسش‌های بی‌پاسخی که پیرامون آنها وجود دارد از جمله مواردی بود که مورد توجه قرار گرفت.

در گزارش روزنامه صبح‌نو ادعا شده که شایعاتی مبنی بر این که دو اپلیکیشن تاکسی‌یاب پرطرفدار پایتخت توسط یک نفر که در پشت پرده  قرار گرفته هدایت می‌شوند وجود دارد و مسایلی همچون دامپینگ در بازار، فعالیت نکردن زیر نظر صنف، نداشتن مجوز و البته در خصوص پرداخت نکردن مالیات این تاکسی‌یاب‌ها مطرح شده که مسوولان آنها حاضر به پاسخ به این ابهامات نشدند.

مدیر بخش ارتباطات با رسانه‌های یکی از این دو تاکسی‌یاب در پاسخ به این پرسش‌ها تنها به ذکراین جمله که "نمی‌تواند در این خصوص توضیحاتی بدهد!" بسنده کرد تا ابهام‌ها همچنان باقی بمانند.

از دیگر خبرهای جالب هفته گذشته آمار و ارقام اعلام شده از وزیر اطلاعات در خصوص کانال‌های تلگرامی بود که مشخص کرد بیشترین کانال‌های تلگرام به گروه‌های خانوادگی و فامیلی مربوطه بوده و کمترین تعداد آنها نیز مربوط به کانال‌های ضد دین است که با آنها برخورد شده و می‌شود.

در این هفته همچنین وعده دوباره برای دیجیتالی شدن دفترچه‌های تامین اجتماعی نیز بار دیگر از طرف این سازمان مطرح شد و رییس این سازمان اعلام کرد که دفترچه‌های بیمه تا پایان سال دیجیتالی می‌شوند.

آخرین خبری که در هفته گذشته مطرح شد اما مریوط به استقبال پایین مشترکان همراه اول از طرح ترابردپذیری بود که نشان می‌داد مشترکان این اپراتور چندان تمایلی به ترک آن ندارند.

 

درآمد میلیاردی اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب

همانطور که در مقدمه مطلب آمد، یکی از مطالبی که در هفته گذشته در روزنامه صبح‌نو مطرح شد و نشان‌دهنده گسترش و اثر‌گذاری دو اپلیکیشن تاکسی‌یاب در پایتخت بود به برآورد سود مالی روزانه یک میلیارد تومانی برای صاحبان آنها در تهران مربوط بود.

در بخشی از این گزارش آمده است: براساس آمارهای رسمی پلیس راهور از پایتخت گفته می‌شود هرشبانه روز در تهران، حدود22 میلیون سفر درون‌شهری انجام می‌شود؛ بااین حساب می‌توان گفت اگر دو اپلیکیشن تاکسی‌یاب مطرح تهران فقط یک بیست و دوم درآمد جابه‌جایی مسافر در تهران را در اختیار داشته باشند و از هر سفرفقط هزار تومان درآمد خالص داشته باشند، آنها روزانه یک میلیارد تومان و ماهانه30 میلیارد تومان درآمد خواهند داشت.

جالب آنکه مطرح شدن این برآوردها نیز همچون اتهامات متعددی مثل دامپینگ، نپرداختن مالیات، یکی بودن صاحبان این اپلیکیشن‌ها و بسیاری ابهامات دیگر با پاسخ روشنی از سوی گردانندگان دو تاکسی‌یاب مطرح پایتخت همراه نبوده است.

مسوول ارتباط با مشتریان یکی از این تاکسی‌یاب‌ها در خصوص قیمت‌های بیش از اندازه پایین آن که به نظر نمی‌رسد صرفه اقتصادی داشته باشد علت را این طور بیان کرد: «تمام اتفاق‌هایی که برای رانندگان و مسافران‌مان پیش‌بینی می‌کنیم، براساس فرآیند تبلیغاتی و سیاست‌گذاری ما تعیین می‌شود.»

وی همچنین در خصوص شایعه مالیات‌گریزی و دامپینگ شرکت صاحب این اپلیکیشن و نیز یکی بودن مدیریت و صاحب دو تاکسی‌یاب مطرح پایتخت نیز می‌گوید:«در این زمینه نمی‌توانم اطلاعاتی به شما بدهم.»

به هر  روی فارغ از این که این دو اپلیکیشن تاکسی‌یاب تخلفاتی همچون دامپینگ یا فرار از مالیات را مرتکب شده‌اند یا خیر به نظر می‌رسد باتوجه به ابهاماتی که در ماه‌های اخیر مطرح شده، لازم است که مسوولان این اپ‌های میلیاردی لب به سخن گشوده و به شکلی صریح و شفاف به افکار عمومی پاسخ دهند.

 طبیعی است که شفافیت ایجاد شده می‌تواند هم برای صاحبان این دو اپلیکیشن مقبولیت بیشتری ایجاد کند و هم اعتماد مردم،‌ اصناف، نهادهای قانونی و رسانه‌ها به آنها را بهبود بخشد.

آمار وزیر اطلاعات از فعالیت ایرانی‌ها در تلگرام

هفته گذشته وزیر اطلاعات آمار و ارقامی دقیق از چند و چون فعالیت‌های مردم در پیام‌رسان تلگرام که از دغدغه‌های علما نیز هست را مطرح کرد.

بر اساس آمار وزیر اطلاعات هم اکنون در تلگرام ۱۸۰ هزار کانال فعال است که ۹۰ درصد آنان بر اساس رصد انجام شده، اجتماعی و مربوط به ارتباطات فامیلی، خانوادگی و دوستان است.

علوی در خصوص 10 درصد باقی‌مانده کانال‌های تلگرامی نیز گفت: از ۱۰ درصد باقی مانده دیگر،  هفت درصد سیاسی و سه درصد دیگر کانال‌های منحرفی است که ۲.۵ درصد آن فاسد و غیر اخلاقی و نیم‌درصد ضد دین هستند.

به گفته وی طی این مدت  بسیاری از مدیران کانال‌های ضد دین شناسایی و دستگیر شده‌اند و نیم‌درصد کانا‌ل‌های غیراخلاقی نیز با اعلام به مدیریت مرکزی تلگرام در آلمان مسدود می‌شوند.

وزیر اطلاعات با بیان اینکه اعضای کانال‌های ضد دین محدود است، گفت: اعضای برخی از این کانال‌ها به ۱۰ تا ۱۵ هزار نفر هم نمی‌رسد و بازدید از مطالب ضد دینی منتشر شده در این کانال‌ها دو تا سه هزار نفر است اما مطالب ضد اخلاقی گاه تا ۱۵ هزار نفر هم بازدیدکننده دارد.

وی افزود: کانال‌های ضد دینی بازدیدکننده کمی دارد اما فقط یک دعای فرج در یک کانال تا ۱۴ میلیون نفر بازدیدکننده دارد و این بیانگر آن است که جوانان ما ضد دین و به دنبال فساد نیستند.

وزیر اطلاعات اظهار کرد: باید به سمت شیوه‌های درست و مناسب از این شبکه‌ها حرکت کنیم و طراحی‌های مناسبی در این حوزه در داخل انجام شود.

دیجیتالی شدن دفترچه‌های بیمه تا پایان سال

یکی دیگر از مطالبی که هفته گذشته مطرح شد اظهارات رییس سازمان تامین اجتماعی در خصوص حذف دفترچه‌های فعلی تامین اجتماعی و ارایه نسخه دیجیتال جایگزین بود.

سیدنقی نوربخش در این خصوص گفت: سازمان تامین اجتماعی در 18 استان کشور در مراکز ملکی دفترچه را حذف کرد و به صورت دیجیتالی این کار را انجام داد و دارو را نیز به صورت الکترونیکی ارایه می‌کند.

وی با بیان این‌که دفترچه‌های تامین اجتماعی تا پایان سال جاری در کشور حذف و به صورت دیجیتال انجام می‌شود، افزود: این کار آثار و برکات زیادی در جهت مدیریت مصارف، کاهش اتلاف وقت و مراجعات به پزشکان دارد.

البته پیش از این نیز در چند نوبت از حذف دفترچه‌های بیمه، دیجیتالی شدن آنها و حتی جایگزینی سیم‌کارت رایتل با دفترچه بیمه تامین اجتماعی صحبت شده و وعده‌هایی داده شده که تاکنون اطلاعی از سرنوشت آنها در دست نیست.

ترابردپذیری پایین همراه ‌اولی‌ها

هفته گذشته آمار و ارقامی از میزان ترابردپذیری مشترکان همراه اول اعلام و منتشر شد که گویای آن است که برخلاف برخی شایعات موجود مشترکان این اپراتور چندان تمایلی به ترابرد پذیری و قطع ارتباط با اپراتور خود ندارند.

وحید صدوقی به ارایه‌ توضیحاتی درباره طرح ترابردپذیری شماره‌ها پرداخت و گفت: تعداد افرادی که از شبکه همراه اول به سایر اپراتورها مهاجرت کرده‌اند، نسبت به جمعیت ۶۵ میلیونی مشترکان اپراتور اول بسیار پایین است و حتی پیش‌بینی‌های خود ما مهاجرت افرادی بیش از این تعداد بود.

وی افزود: از سوی دیگر روند بازگشت مشترکانی که از شبکه ما به سمت اپراتورهای دیگر مهاجرت کرده‌اند، روبه‌رشد است. علاوه‌بر‌این روند مهاجرت مشترکان اپراتورهای مختلف به سوی شبکه همراه اول طی این مدت نیز شیب صعودی داشته است.

مدیر عامل شرکت ارتباطات سیار در پاسخ به این سوال که زمانی اعلام کرده بودید ۲۰ درصد مشترکان همراه اول که به شبکه اپراتورهای دیگر رفته‌اند، پس از مدتی به شبکه همراه اول بازمی‌گردند، توضیح داد: درصد مشترکان اعتباری که پس از مدتی دوباره به شبکه ما بازگشته‌اند، ۱۲ درصد و درصد مشترکان دایمی بیش از ۲۰ درصد به شمار می‌رود.

وی به‌تازگی با بیان اینکه از ۳۱ مرداد ماه طرح ترابردپذیری به‌صورت رسمی آغاز شده است، گفته بود: پیش‌بینی می‌شد 5/1 میلیون ترابرد انجام شود، اما در طی شش ماه گذشته، همراه اول فقط ۸۹۰۰ نفر تراز منفی داشته است.

ماجراي خوزستان

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه