روزهای خوب مروجان ناهنجاري در فضاي مجازي

در سال‌هاي اخيرگزارش‌های متعددی در رسانه‌ها در خصوص فعالیت‌های مشکوک برخی سایت‌های کاملا شناخته‌شده و انتشار آگهی‌های ناهنجار که در آن برخی آگهی‌دهندگان به‌دنبال همخانه، همسفر خانم، کرایه ساعتی خانه و امثالهم می‌گردند، منتشر شده است. در سال 96 اما برخی از این سایت‌ها نه‌تنها همچنان به انتشار این آگهی‌های شبهه‌ناک ادامه دادند، حتی تبلیغات گسترده‌ای نیز به بهانه رونق کسب‌وکار اینترنتی خود در همه‌جا به راه‌ انداخته‌اند، تا نشان دهند نه نگران گزارش‌های رسانه‌ها هستند و نه تهدیدهای گاه و بیگاه برخی مسوولان براي آنها اهميت دارد.

این در حالی است که با ادامه روند فعلی این شائبه به‌وجود آمده است که به‌راستی پشت پرده حمایت از سایت‌های مروج ابتذال و ناهنجاری چیست و چه کسانی از این فعالیت‌ها که در پوشش کسب‌وکارهای اینترنتی انجام می‌شود، حمایت می‌کنند.

نكته جالب توجه آنكه هربار که انتقادات و اخطارها به سایت‌های آگهی‌دهنده اوج می‌گیرد صاحبان این کسب‌وکارهای اینترنتی با حمایت برخی سایت‌ها و رسانه‌هایی که نوعی وابستگی به آنها دارند، با ایجاد هیاهو در پس عناوینی همچون فعالیت اقتصادی، نوآوری، جوان بودن، دانش‌بنیان بودن، حمایت از سرمایه‌گذاری و ایجاد شغل، خواستار توقف هشدارها و برخوردهای احتمالی می‌شوند.

يكي ديگر از نمونه‌هاي ترويج ناهنجاري در فضاي مجازي اما مربوط به كانال‌هاي تلگرامي و صفحات اينستاگرامي بود كه با انتشار تصاوير خشونت‌آميز و مستهجن اقدام به جذب مخاطب مي‌كردند. زماني نيز كه تعداد مخاطبان آنها زياد مي‌شد با گرفتن تبليغات به كسب درآمد مي‌پرداختند. از آنجايي كه قانون مشخصي براي برخورد با اصنافي كه تبليغات به كانال‌هاي مروج نا‌هنجاري مي‌دهند وجود نداشت از طريق شوراي‌عالي فضاي مجازي پيگير موضوع شديم كه اين نهاد قول پيگيري اين موضوع را داد.

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه

    نقد و بررسی بازی