ماهواره‌هاي ايراني همچنان روی کاغذ

تا كنون 9 ماهواره با برچسب ساخت ايران تحت عناوين ناهيد، اميد، مصباح 1، مصباح 2، سينا 1، طلوع، رصد، نويد و فجر طراحي و ساخته شده است كه علي‌رغم صرف هزينه‌هاي ميليون دلاري، وضعيت هريك نامعلوم‌تر از ديگري است. در اين خصوص، مسوولان اجرايي و علمي ‌رده بالاي كشور كه زماني اصرار داشتند دلارهاي حاصل از فروش نفت در دوران تحريم را كه به سختي به كشور راه مي‌يافت به جاي معطوف كردن به موارد ضروري، صرف پرتاب ماهواره به فضا با هدف گرفتن چند عكس (اشاره به ماهواره رصد) و يا تشخیص پوشش زمین از نظر گیاهی(ماهواره سينا 1) كنند، در سال گذشته به باور جديدي در خصوص ساخت ماهواره و پرتاب آن به فضا رسيدند.

در همين راستا محسن بهرامي رییس سازمان فضایی اعلام كرد، طبق بررسی‌های کارشناسانه در مورد ماهواره مصباح به این نتیجه رسیده‌ايم که هزینه‌های پرتاب این ماهواره بسیار بالاست و ارزش ندارد که به این مرحله برسد. بنابراين آخرین تصمیمی که در مورد این ماهواره اخذ شده این است که در موزه فضايي كشور نگهداری شود. وي علت بروز تصميم مذكور را طول کشیدن پروژه و مشکلات بین‌المللی عنوان كرد.

این اظهارنظر که با بازتاب‌های زیادی نیز مواجه شد، ظاهرا واعظي وزیر ارتباطات وقت را عصبانی کرد و وی بلافاصله نسبت به اظهارات رییس سازمان فضایی که زیرمجموعه وزارت ارتباطات است واکنش تندی نشان داد و گفت: کسانی که مسوولیت تصمیم‌گیری درباره ماهواره مصباح را ندارند، نباید در این زمینه اظهارنظر کنند و در این زمینه تذکر لازم داده شد.

واعظی برای تاکید بیشتر گفت: ما چنین موزه‌ای نداریم و برای یک ماهواره هم موزه نمی‌سازیم.

ماهواره مصباح، همان ماهواره‌اي بود كه در هنگام وزارت معتمدي ساخته شد و قرار بود در تابستان 84 به فضا پرتاب شود و 10 ميليارد تومان نيز در همان زمان هزينه روي دست كشور گذاشت. نكته تامل‌برانگيز در خصوص ماهواره مصباح اين بود كه بدنه آن توسط كشور ايتاليا ساخته شده بود و براي پرتاب آن نيز قرار بود از موشك روسي استفاده شود و در عين حال برچسب ساخت ايران را يدك مي‌كشيد. اما با اين وجود زمينگير باقي ماند تا مشخص شود اطلاعات معاون واعظی بیشتر و دقیق‌تر از واعظی بوده و این ماهواره به موزه تاریخ خواهد رفت.

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه