نارضایتی‌ها از تعرفه‌هاي اينترنت

تعرفه‌هاي اينترنت در سال گذشته در چند نوبت دستخوش تغييرات فراواني شد تا سرانجام وزير ارتباطات اعلام كند كه اينترنت غيرحجمي در اختيار كاربران قرار داده مي‌شود والبته براي جلوگيري از متضرر شدن شركت‌هاي اينترنتي يك سقف مصرف منصفانه هم در نظر گرفته ‌شود.

بر اين اساس اگر كاربر از سقف مصرف منصفانه عبور كند اينترنت او قطع نمي‌شود اما سرعت دريافت اينترنت كاهش محسوسي خواهد داشت. در همين حال اما شركت‌هاي اينترنتي با تركيب حجم ترافيك داخلي و خارجي و اعلام جمع آنها در ليست قيمت خود عددهاي بسيار بزرگي را براي سطح مصرف منصفانه به كاربران اعلام كرده و به نوعي آنها را با تبليغات خود گمراه مي‌كردند. برخي شركت‌ها يك دوم و برخي حتي يك سوم حجم اختصاص داده شده را به اينترنت بين‌الملل اختصاص داده بودند و مابقي سهم استفاده از 500 سايت ثبت شده داخلي بود.

توجه داشته باشيد كه در ليست 500 تايي كه وزارت ارتباطات اعلام كرده عموما سايت‌هاي خبرگزاري‌ها و سايت‌هاي نوشتاري نامشان وجود دارند كه به هيچ‌وجه باز كردن آنها باعث مصرف ترافيك‌هاي بالا نمي‌شود.

درواقع اكثريت حجمي كه كاربران ايراني استفاده مي‌كنند مربوط به استفاده از شبكه‌هاي اجتماعي مثل تلگرام و اينستاگرام است كه محتواي بين‌الملل به حساب آمده و داخلي نيستند.

با اين روش درواقع شركت‌هاي اينترنتي در عمل كاربران خود را مجبور به پرداخت هزينه‌هاي بالا براي دريافت حجم‌هاي بالاتر كردند و صد البته كه عده‌اي از مردم هم نادانسته سرويس‌هاي كم‌حجم را خريداري كرده و خيلي زود با كاهش محسوس سرعت اينترنت مواجه شدند.

البته بماند که در این میان هیچ‌کس به داد کاربران نرسید، حتی رییس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان که هر از گاهی صرفا در رسانه‌ها نام او شنیده می‌شود و بعد هیچ‌کس از جمله خود پیگیر انتقادات نمی‌شود.