حذف دفترچه‌های درمانی، از وعده تا پیشرفت

حذف دفترچه‌های بیمه درمانی و جایگزینی کارت هوشمند تکلیفی از برنامه پنجم در بخش پرونده الکترونیکی سلامت است که هنوز به سرانجام نرسیده است. وعده‌ای که از سال 90 مطرح می‌شد و قرار بود با استفاده از کارت‌های ملی هوشمند بی‌نیاز از دفترچه‌های درمانی بشویم.

در مهر ماه سال 94 رییس هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی جایگزینی دفترچه‌های بیمه با سیم‌کارت‌های الکترونیکی را از برنامه‌های سازمان برشمرد. در تیرماه پارسال از سوی سازمان تامین اجتماعی اعلام شد که پس از تلاش‌های دو ساله از هفته آینده دفترچه‌های قدیمی تامین اجتماعی حذف می‌شود. این وعده بار دیگر در دی ماه پارسال به موعدی دیگر موکول و مقرر شد پروژه حذف دفترچه درمانی تا پایان سال عملیاتی شود.

 در واپسین روزهای کاری سال گذشته (25 اسفند) جشن حذف دفترچه بیمه سازمان تامین اجتماعی برگزار شد اما باز هم روشن شد که بیمه‌شدگان تامین اجتماعی با استفاده از کدملی تنها در مراکز ملکی این سازمان می‌توانند خدمات درمانی دریافت کنند.

وعده دیگر در اردیبهشت ماه داده شد و مدیر کل درمان تأمین اجتماعی استان تهران، گفت: دفترچه‌های درمان تأمین اجتماعی از تیرماه در مراکز تأمین اجتماعی استان تهران حذف خواهد شد.

بار دیگر مدیرعامل تامین اجتماعی در خرداد ماه با بیان اینکه به دنبال حذف دفترچه‌های بیمه هستیم که این عملیات از شهریور آغاز می‌شود‌، گفت: در راستای هماهنگ‌سازی حجم اطلاعات تولیدی، زیرساخت‌ها توسط سازمان تامین اجتماعی و شرکت رایتل ایجاد شده و در حال اجرا است.

حالا اما صحبت از حذف دفترچه در مراکز درمانی طرف قرار داد و غیر ملکی است که به گفته عضو هیات مدیره تأمین اجتماعی تا پایان سال آینده قرار است محقق شود. حسن این وعده آخری حداقل این است که بازه طولانی‌تری وعده داده شده و باید دید آیا بالاخره این پرونده چند ساله بسته می‌شود یا نه؟