ساماندهی واقعی استارت‌آپ‌ها و متولیانشان

اواخر دی‌ماه گذشته بود که مرکز ملی فضای مجازی با انتشار گزارشی در خصوص اقتصاد دیجیتالی در ایران مدعی ایجاد ۱۳۲ هزار شغل توسط ۲۱ استارت‌آپ ایرانی شد؛ این در حالي بود که همزمان بررسی‌ها نشان مي‌داد میزان اشتغال‌زایی توسط ۲۰ استارت‌آپ بزرگ دنیا با ارقام اعلام‌شده توسط منابع داخلی چندان همسو نیست.

به‌نظر می‌رسد تعریف کسب‌وکارهای نوپا، شغل و نحوه ایجاد اشتغال از سوی این کسب‌وکارها نيز نیازمند شفاف‌سازی است تا از این طریق حباب این کسب‌و‌کارها از سوی منابع دولتی و حاکمیتی بزرگ‌تر نشود و زمینه‌ساز جذب اشتباه سرمایه‌ها، ادامه اتلاف منابع کشور به اسم حمایت و شکست‌های مالی نشود.

حبابی که درباره آمار اشتغال و میزان موفقیت استارت‌آپ‌‌ها ایجاد شده و آمار و ارقام هنگفت و هیجان‌انگیزی که از ارزش برخی استارت‌آپ‌های ایرانی و سرمایه‌گذاری روی آنها منتشر می‌شود، در حالی است که روندها در دنیا به‌گونه‌ای دیگر در حال رقم‌ خوردن است.

تحلیل کارشناسان رصدکننده کسب‌وکار در دنیا نشان می‌دهد که ما امروز در دنیای جدیدی هستیم که در آن شرایط به نفع «بزرگ‌ترها» رقم می‌خورد و شرکت‌های بزرگ و مدیران اجرایی و نه استارت‌آپ‌ها و کارآفرینان، صاحب دهه آینده هستند.

از سويي ديگر برخي از منتقدان معتقدند كه نوعی مافیا در فضای استارت‌آپ‌های ایرانی شکل گرفته و برخي از اين شركت‌هاي به‌اصطلاح نوپا به مدد سرمايه‌گذارهاي پشت پرده و بعضا خارجي خود نه‌تنها مانع رشد سایر رقبا شده، بلكه حتی هزینه کار و فعالیت آنها را نیز به‌حدی بالا برده‌اند تا به مرور توان رقابتی خود را از دست داده و از بازار خارج شوند.

رویکرد دولت در مواجهه با استارت‌آپ‌ها معمولا حمایت‌های مالی و پرداخت وام به برخي از استارت‌آپ‌هاي گزينش‌شده بوده که اين امر همواره از دو جهت مورد انتقاد بوده است؛ اول ایجاد رانت و دوم بدهکار کردن ایده‌هایی که توانایی رقابت در بازار را پیدا نمی‌کنند. در چنين شرايطي لازم است در درجه اول متولي استارت‌آپ‌ها مشخص شده و قوانين روشني براي فعاليت‌هاي آتي آنها در سال 97 تدوين و به‌اجرا گذاشته شود و در درجه دوم دولت از پرداخت تسهيلات شائبه‌بر‌انگيز به اين شركت‌هاي نوپا دست بردارد.

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه