اتصال سازمان‌ها به سامانه دسترسي آزاد به اطلاعات

قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات سال 88 تصویب شده و تا تيرماه سال 96 با وجود الزام قانون و ابلاغ آیین‌نامه آن راه‌اندازی سامانه به تعویق افتاده بود. در اواخر دوران وزارت واعظي بر وزارت ارتباطات سرانجام اين سامانه پس از مدت‌ها در حالي افتتاح شد كه ظاهرا تنها نیمی از مجموع 480 دستگاهی که طبق قانون بايد در این سامانه عضو شوند به آن متصل شده بودند.

در سامانه دسترسي آزاد به اطلاعات در صورت اتصال تمام دستگاه‌هاي كشور به آن مردم قادر خواهند بود پرسش‌هاي خود را از نهادهای مختلف پرسیده و همچنین درخواست خود برای دریافت اسناد دولتی را ارسال کنند و درمقابل نهادهای دولتی نیز 10 روز فرصت پاسخگویی دارند. با این وجود همچنان تعداد محدودي از دستگاه‌هاي كشور به اين سامانه كه در حكم خورشيدي است كه مي‌تواند ابهامات را از بين برده و با اعمال امكان رصد اطلاعات براي مردم و رسانه‌ها بروز فساد را كاهش دهد متصل شده‌اند.

اين در حالي است كه در حال حاضر در 140 کشور جهان قانون دسترسی آزاد به اطلاعات وجود دارد و 90 کشور جهان نیز در حال اجرای قوانین مشابهی در این زمینه هستند.‌

طبق اظهارنظرهای صورت‌گرفته در عمل هیچ اهرم فشاری برای الزام دستگاه‌ها به ثبت‌نام در این سامانه و دراختیار گذاشتن اطلاعات دیده نشده و به‌نظر مي‌رسد در صورتي كه دولت به‌دنبال ايجاد شفافيت در دستگاه‌هاي تحت نظر خود است بايد الزام و ضمانت اجراي لازم براي پيوستن تمام دستگاه‌ها به اين سامانه را در نظر بگيرد.

بماند که برخی از دستگاه‌های ظاهرا عضو سامانه هم پاسخگو نبوده و همه‌چیز به اسم محرمانه بودن بی‌پاسخ می‌ماند!

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه