تعيين استراتژي ارزرمز

ارزهاي رمزنگاري‌شده در سال 96 يكي از مباحثي بودند كه به‌شدت طرف توجه فعالان اقتصادي، دولتي و البته رسانه‌اي قرار گرفت. با اين وجود اما برآيند عمل دولت در خصوص ارزهاي رمزنگاري‌شده مانند بيت‌كوين يك سردرگمي ادامه‌دار بوده است.

تاکنون بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال و اینترنتی از سوی بانک مرکزی به‌عنوان ارز رسمی معرفی نشده‌اند و این بانک هیچ‌گونه فعالیت و مشارکتی در خرید و فروش این ارزها نداشته و هر آنچه از سوي اين بانك نيز شنيده شده بيشتر مربوط به هشدار در استفاده از آن بوده است.

از سوي ديگر، وزير ارتباطات از پست‌بانك خواسته كه ارز ديجيتال توليد كند و پس از اعلام وزير اين بانك برای طراحی ارز دیجیتال ملی در کشور، اعلام كرده در نظر دارد برای اجرای سیاست‌های کلان بخش مالی و ICT کشور با همکاری فعالان و نخبگان حوزه ارزهای دیجیتال به طراحی و راه‌اندازی زیست‌بوم ارزهای دیجیتالی در کشور اقدام کند. در همين حال يكي از شركت‌هاي زيرمجموعه بانك ملت نيز ابراز داشته كه اين بانك نيز برنامه‌هايي براي توليد ارز ديجيتالي دارد.

اگرچه وزارت ارتباطات به ساخت ارز ديجيتال داخلي روي خوش نشان داده است، اما در زمينه ارزهاي ديجيتال بين‌المللي مانند بيت‌كوين وضعيت چندان روشن نيست.

امكان استخراج يا ‌mining يكي از قابليت‌هاي ويژه ارزهاي ديجيتالي در جهان است كه همچنان مشخص نيست كه سياست كشور در خصوص آن چيست و آيا اين شيوه كسب درآمد را تاييد مي‌كند يا آن را جايز نمي‌داند. در زمينه ساير فعاليت‌هاي صورت‌گرفته در خصوص ارزهاي بين‌المللي ديجیتالي هم وضعيت بسيار پرابهام است و انتظار مي‌رود اين وضع نامشخص در سال آينده سياست‌گذاري و مقررات‌گذاري‌شده و چارچوب فعاليت در زمينه ارزهاي ديجيتال بين‌المللي و قانوني بودن يا نبودن فعاليت در آنها مشخص شود.

نقد و بررسی بازی