هفت‌سين از مهم‌ترين نوآوري‌هاي سال 1396

سال 1396 سالي بود كه در آن تحولاتي عظيم در عرصه ظهور فناوري‌هاي نوين به‌وقوع پيوست. استفاده از ارتباطات كوانتومي به جاي استفاده از صفر و يك در كامپيوترها، ساخت پاي مصنوعي هوشمند براي كمك به افراد معلول و اختصاص اتوبان‌هايي كه قادر به شارژ وايرلس خودروهاي الكترونيكي هستند تنها گوشه‌اي از نوآوري‌هاي سال 96 بود؛ نوآوري‌هايي كه زندگي انسان هزاره سومي را به‌طرز شگفت‌انگيزي راحت‌تر از پيش كرده‌اند. در كنار تمام قابليت‌هاي سودمند چنين نوآوري‌هايي، منتقدان فناوري‌هاي نوين نيز نقدهايي كوبنده را در اين سال به دستاوردهاي جديد حوزه فناوري وارد كردند كه احتمال بيكاري گسترده كارگران و تشديد فاصله طبقاتي با جايگزيني روبات‌ها با انسان‌ها، يكي از مهم‌ترين اين انتقادها بود.

پايان دوران صفر و يك

هفت‌سين از مهم‌ترين نوآوري‌هاي سال 1396

در سال 96 براي اولين بار با استفاده از روش ارتباطات كوانتومي يك پيام در موقعيت غير‌آزمايشگاهي ميان دو ساختمان ردوبدل شد. دانشمندان معتقدند چنين ارتباطات كوانتومي در سطح شهرها مي‌‌تواند آينده دنياي ارتباطات را به‌كلي دستخوش تغيير و تحولي شگرف كند و در حكم پاياني براي ارسال ارتباطات با كد‌هاي صفر و يك باشد.

رحيم کریمی، فيزيكدان ايراني كه با اجراي شهري ارتباطات كوانتومي نامش مطرح شده، در خصوص اين دستاورد جديد گفته است: تاکنون ما ارتباطات کوانتومی را با ارسال صفر و يك انجام مي‌داديم و هر بيت اطلاعات به كمك همين دو عدد رمزگذاري و جابه‌جا مي‌شد. مشکل این است که با استفاده از اين روش قديمي برای هر پيام، شما بايد هشت سیگنال ارسال کنید، يعني بايد هشت صفر یا يك بفرستيد و اين درواقع احتياج به ساخت تركيب طولاني دارد و كار دشواري است. به‌علاوه همواره اين احتمال وجود دارد كه یک سیگنال از‌ دست‌ رفته و در نتيجه کل پيام به‌كلي مخدوش شود.

استفاده از رمزگذاری كوانتومي علاوه بر ساده كردن فرايند رمزگذاري، موضوع امنیت را نيز تقویت می‌کند و کانال ارتباط کوانتومی در مواجهه با سروصدا، تغييرات آب و هوا و دیگر تاثیرات خارجی مقاومت بيشتري دارد.

 تراشه‌های کامپیوتری و کمک به آسیب‌دیدگان مغزی

هفت‌سين از مهم‌ترين نوآوري‌هاي سال 1396

شرکت بریتانیایی ARM اواسط سال 96 اعلام کرد با همکاری کارشناسان و محققان آمریکایی در حال کارکردن روی تراشه‌های کامپیوتری است که با کاشته شدن در مغز آسیب‌دیدگان نخاعی به کمک آنها می‌آید.

این تراشه پس از کار گذاشته‌شدن در مغز بیمار نخاعی می‌تواند به او در انجام وظایف و کارهای روزمره کمک کند تا بازخورد حسی داشته باشد.

مرکز مهندسی اعصاب حسی-حرکتی دانشگاه واشنگتن (CSNE) اعلام کرده که در نهایت تا 10 سال آینده کار روی این پروژه تمام می‌شود و تراشه آنها آماده کارگذاشتن در مغز انسان خواهد شد.

تراشه جدید که ARM در حال کار روی آن است، سیگنال‌های دریافتی از مغز را تحریک کرده و به بخشی در نخاع می‌فرستد و همچنین این تراشه کمک می‌کند اطلاعاتی که در نخاع نیز دریافت می‌شوند به مغز فرستاده شوند.

این تراشه می‌تواند برای قربانیان سکته مغزی، افراد مبتلا به اختلالات مغزی، کسانی که در اثر برخورد یا تصادف آسیب نخاعی دیده‌اند و همچنین برای افراد مبتلا به پارکینسون یا آلزایمر کار گذاشته شود و با تحریک و تقویت سیگنال‌های مغزی-نخاعی آنها، دایره توانایی‌هایشان را گسترده‌تر کند.

استفاده از گوشی هوشمند به جای سويیچ

هفت‌سين از مهم‌ترين نوآوري‌هاي سال 1396

کمپانی BMW به‌عنوان شرکتی که همیشه در استفاده از فناوری‌های نوین پیشرو بوده است، در سال 96 تصمیم گرفت استفاده از گوشی هوشمند به‌جای سوییچ را در مدل‌های جدید خودروهای خود ارایه دهد. البته در حال حاضر BMW در حال بررسی مزایا و معایب این طرح است و هیچ بعید نیست که اگر استفاده از گوشی هوشمند به جای سوییچ امن تلقی شود، سوییچ از محتویات جیب رانندگانی که BMW دارند حذف شود.

در حال حاضر چند کمپانی بزرگ خودروسازی در آمریکا و ژاپن نیز در حال انجام بررسی برای حذف سوییچ و جایگزین کردن گوشی هوشمند صاحب خودرو با آن هستند. از آنجا که گوشی‌های هوشمند به محصولاتی همه‌گیر تبدیل شده و به‌واسطه اپ‌ها قابلیت تطبیق‌پذیری بالایی پیدا کرده‌اند، قابلیت‌های ارایه‌شده روی آنها روزبه‌روز درحال افزایش است. البته احتمال سرقت گوشی، ویروسی شدن یا شکستن و خراب شدن آن برخی از چالش‌های استفاده از گوشی هوشمند به جای سوییچ به‌شمار می‌روند.

 كليد خوردن كار تيمي روبات‌ها

هفت‌سين از مهم‌ترين نوآوري‌هاي سال 1396

برای لحظه‌ای روباتی را تصور کنید که می‌تواند به گوشه‌وکنار یک کارخانه سرکشی کرده و بتواند با سایر روبات‌های حاضر در کارخانه صحبت کند و بدون برخورد با موانع، وظایف یک کارگر را انجام دهد.

سال 96 روبات‌های خودکار لوکاس باتز معرفي شدند اين روبات‌ها مي‌توانند در محیط یک خانه یا کارخانه به حرکت در بیایند، برخی بسته‌ها را از قفسه‌ها برداشته و جابه‌جا کنند یا حتی کار بسته‌بندی را انجام دهند. تا پیش از این هر روبات در انزوا و به‌تنهایی وظایف خود را انجام می‌داد، اما در سال 96 سرانجام با وجود سیستم جدید LRAN این کار به‌صورت تیمی ميان روبات‌ها صورت گرفت. درواقع سازندگان روبات‌ها متوجه شدند که کار تیمی ميان روبات‌ها هم مانند انسان‌ها بهتر از کار انفرادی جواب می‌دهد.

مایک جانسون، مجری این پروژه‌ گفته است: با برنامه‌ای که برای این روبات‌ها نوشته شده، آنها به برنامه مسیریابی شبیه نرم‌افزار «ویز» که البته مخصوص روبات‌ها است مجهز شده‌اند. با این تکنولوژی روبات‌ها قادر خواهند بود به‌معنای واقعی کلمه گوشه‌وکنارها را ببینند و دید کاملی داشته باشند.

در حال حاضر این روبات‌ها مي‌توانند اطلاعات خود را با یکدیگر به‌اشتراک بگذارند، از موقعیت قرارگیری یکدیگر آگاه شوند و با توجه به وضعیت خود و دیگران، از بهترین مسیر به کارها و فعالیت‌های خود مشغول شوند.

 شارژ وايرلس خودروهاي الكتريكي

هفت‌سين از مهم‌ترين نوآوري‌هاي سال 1396

سال 96 تحقیقات مختلفی برای رشد فناوری شارژ خودروهای الکتریکی خودرو از طریق وایرلس صورت گرفت. در یکی از جدیدترین این تحقیقات، محققان لابرتوار بین‌‌المللی ORNL موفق شدند با سیستم جدیدی که طراحی کردند، شارژ وایرلس 20 کیلووات با بازدهی بالای 90 درصد را در شرایط آزمایشگاهی رقم بزنند؛ این میزان توان شارژ وایرلس تقریبا سه برابر میزان شارژی است که تا پیش از این از طریق فناوری وایرلس قابل دریافت بود. آن‌طور که محققان لابرتوار بین‌‌المللی ORNL مطرح کرد‌‌ه‌‌اند، در انجام تحقیقات آنها کمپانی‌‌ تویوتا، کمپانی سیسکو، اواتران و یک مرکز تحقیقاتی از دانشگاه کلمسون نیز حضور داشته‌‌اند.

طبق هدف‌‌گذاری ORNL قرار است قابلیت شارژ بی‌‌سیم در آینده‌‌ای نزدیک باز هم افزایش یافته و به 50 کیلووات برسد. با این توان بالای شارژ وایرلس امکان شارژ کردن وانت‌‌ها، کامیون‌‌ها و سایر خودروهای سنگین نیز وجود خواهد داشت.

به‌وسیله شارژ وایرلس در هنگام سوخت‌‌گیری نیازی به خارج شدن از خودرو نيست. کافی است با ماشین به قسمتی که شارژ را به شکل وایرلس می‌‌فرستد بروید تا به‌صورت اتوماتیک خودروی شما شارژ شود.

رویای شارژ وایرلس خودروهای الکتریکی وقتی شیرین‌‌تر می‌‌شود که بدانیم در حال حاضر برخی کشورها از جمله انگلستان در حال کار روی اتوبان‌‌هایی هستند که بتواند از طریق کف اتوبان و به شکل وایرلس انرژی الکتریکی مورد نیاز خودروها را برای آنها تامین کند.

ساخت پاي هوشمند با قابليت شخصي‌سازي

هفت‌سين از مهم‌ترين نوآوري‌هاي سال 1396

بر اساس تحقیقاتی که سال 96 صورت گرفت، پای هوشمندی ساخته شد که بر مبنای یک الگوریتم خاص عمل کرده و امکان سفارشی‌سازی گام‌های روباتیک را فراهم می‌کند.

این پای مصنوعی هوشمند با سنجش فشار بر مچ پا و سایر نقاط آن علاوه بر تنظیم سفارشی‌شده فشار در هر نقطه، میزان مصرف انرژی را نیز به‌میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد. بر اساس آزمایش‌هايي که روی 11 فرد سالم که به‌صورت آزمایشی به این سیستم مجهز شده‌اند انجام شده، پس از یک ساعت استفاده مشخص شده که میزان مصرف انرژی تا 24 درصد کاهش یافته است.

راشل جکسون، یک عضو تیم تحقیقاتی این پروژه که در بخش مهندسی مکانیک در دانشگاه کارنگی ملون فعال است، در گفت‌وگويي اعلام کرده این میزان کاهش انرژی مصرفی عضو مصنوعی بیش از میزان انتظار و حتی شگفت‌انگیز بوده است.

این پای تازه طراحی‌شده ظاهر مناسبی نیز دارد و ‌از نظر ابعاد و شكل ظاهري، شبيه نمونه‌هاي پاهاي مصنوعي متداول بوده و بیش از اندازه زمخت و بزرگ نیست. تنها تفاوت قابل لمس شاید آن باشد كه قسمت جلويي و عـقبي در اين پا از هم جدا هستند که همین موضوع موجب می‌شود قسمت جلویی و عقبی بتوانند حرکتی جداگانه و مستقل داشته باشند.

آن‌طور که جکسون در گفت‌وگو با سایت لایوسنس اعلام کرده، استفاده از این پای مصنوعی برای افرادی که دارای اختلالات فیزیکی مانند سکته مغزی شده‌اند، آسیب عصبی دیده یا قطع عضو هستند، ممکن است مزایای قابل ملاحظه‌ای به‌همراه داشته باشد. فرد با استفاده از این پای مصنوعی می‌تواند با قدرتی بیش از یک پای عادی سالم حرکت کرده و حتی بارهای سنگین را جابه‌جا کند.

 روبات‌ها جايگزين جديد كارگرها

هفت‌سين از مهم‌ترين نوآوري‌هاي سال 1396

‌کارخانه تاریک لقبی است که به کارخانه‌هایی داده می‌شود که کار آنها را نه نیروی انسانی که روبات‌ها به‌صورت کاملا خودکار به‌انجام می‌رسانند. در حال حاضر کشور چین که به سبب پایین بودن نرخ کارگر در برخی کشورهای شرق آسیا مانند اندونزی وارد رقابت سنگینی با آنها شده‌اند و برای کاهش هزینه‌های خود به استفاده گسترده از صنعت روباتیک در کارخانه‌ها رو آورده‌اند.

کمپانی CIG چین برای پیشی‌گرفتن از رقابت با رقبای اروپایی و ژاپنی قصد دارد دوسوم از سه هزار کارگر خود را با روبات‌ها و ماشین‌ها عوض کند و البته برنامه دارد طی چند سال کل خط تولید خود را خودکار کند و اصطلاحا یک «کارخانه‌ تاریک» بسازد.

در همین حال در جنوب شانگهای کارخانه دیگری که به تولید بوردهای الکترونیکی می‌پردازد، این کار را انجام داده و با تعدیل نیروها و حفظ تنها 15 کارگر یک کارخانه تاریک ایجاد کرده است که در آن حتی کار چسباندن برچسب روی بوردها هم توسط روبات انجام می‌شود.

یکی از چالش‌های اصلی چنین کارخانه‌ای، خطر خراب شدن قطعات است که می‌تواند باعث شود به یکباره کل خط تولید با خرابی یک دستگاه به تعطیلی کشیده شود. این در حالی است که در صورت استفاده از نیروی انسانی به‌راحتی می‌توان یک نیرو را جایگزین نیروی دیگر کرد.

کدام کنسول بازی بهتر است؟

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه

    نقد و بررسی بازی