7 بازی محبوب روی گوشی ایرانی‌ها

آمیرزا، عنوان موفق دیگری از نردبان اندیشه

7 بازی محبوب روی گوشی ایرانی‌ها

بازی «آمیرزا» عنوان دیگری از سازندگان بازی «باقلوا» است که در مدت کوتاهی پس از عرضه خود، توانسته طرفدارن بسیاری را به خود جذب کند. این بازی نیز از همان مکانیزم چینش کلمه پیروی می‌کند و به‌راحتی  ساعت‌ها بازیکنانش را سرگرم ‌مي‌کند.

با اینکه سبک و سیاق این بازی شباهت زیادی به باقلوا دارد، اما تفاوت بزرگ این دو بازی این است که در اینجا باید با حروفی که بازی به بازیکنان ارايه می‌کند چند کلمه مختلف ساخته شود. بیش از 500 مرحله جذاب در آمیرزا وجود دارد که به همراه جذابيت‌هاي ديگر بازي، به‌جرات آن را در رتبه بهتری از باقلوا قرار خواهد داد. همان‌طور که اشاره شد، روند بازی آمیرزا به‌گونه‌ای است که در هر مرحله به بازیکنان حروفی داده مي‌شود تا با آنها چند کلمه واحد بسازند. به‌علاوه هر از چندگاهی ممکن است بازیکنان کلماتی را بسازند که پاسخ معمای بازی نیست و این کلمات به‌عنوان کلمات اضافی شناخته شده و پس از به حد نصاب رسیدن، به بازیکنان سکه رایج بازی اهدا خواهد شد.

اما از نظر گرافیکی بازی وضعیتی مشابه باقلوا دارد. طراحی برگرفته‌شده از فرهنگ سنتی ایرانی به همراه انیمیشن‌های جالب و موسیقی سنتی از جمله مواردی هستند که در بازی آمیرزا به‌کار گرفته شده‌اند.

در مجموع، سازندگان بازی آمیرزا بار دیگر ثابت کرده‌اند در ساخت بازی‌هایی که با کلمات سروکار دارند تبحر خاصی داشته و پس از ساخت عنوان موفق باقلوا همچنان روی مسیر موفقیت قدم برمی‌دارند. این بازی هم‌اکنون برای سیستم‌عامل اندروید قابل دانلود نصب است.

باقلوا، پازلی شیرین و اعتیاد‌آور!

7 بازی محبوب روی گوشی ایرانی‌ها

«باقلوا» بازی‌ ساده و خالی از جلوه‌های گرافیکی چشم‌نواز است که به‌وسیله مکانیزم حدس کلمه، ساعت‌ها بازیکنانش را سرگرم می‌کند. این بازی با سبک پازلی خود، بازیکنانش را به چالش کشیده و آنها را مجاب می‌کند تا با تمرکز کردن روی یافتن و جای‌گذاری صحیح کلمات، به انجام مراحل بپردازند.

همان‌طور که اشاره شد، این بازی به‌دلیل ساده بودن خود، گرافیک چندان چشم‌نوازی نداشته و تنها عامل موثر در زیبایی محیط این بازي، رنگ‌بندی و استفاده از تصاویر و فونت‌های مناسب است. استفاده از تصاویر پس‌زمینه مناسب با رنگ‌آمیزی جذاب از جمله نقاط قوت این بازی است که به جذاب شدن باقلوا کمک می‌کند.

شيوه انجام بازی باقلوا چنين است که این بازی در هر مرحله چهار تا هشت حرف نامرتبط را در اختیار بازیکنان خود قرار می‌دهد و آنها باید با کنار هم چیدن حروف به ساخت یک کلمه معنی‌دار بپردازند. در مجموع باقلوا بیش از 600 مرحله را پیش روی بازیکنان خود قرار می‌دهد. روند بازی در مراحل ابتدایی خود ساده است، اما در ادامه و در مراحل بالاتر، بازی چالش‌های سخت‌تری را پیش روی بازیکنان خود قرار خواهد داد.

به‌علاوه بازی سه راهنمای متفاوت را درنظر گرفته است تا بازیکنان خود را در قسمت‌های دشوار بازی راهنمایی کنند. این کمک‌ها و راهنمایی‌ها توسط سکه‌های رایج بازی قابل استفاده هستند که این سکه‌ها نیز پس از پایان مراحل به‌دست می‌آیند.

بازی باقلوا برای سیستم‌عامل‌های اندروید و ios عرضه شده و یکی از محبوب‌ترین بازی‌های ایرانی است.

پسرخوانده؛ بازی کارتی

7 بازی محبوب روی گوشی ایرانی‌ها

بازی ایرانی «پسرخوانده» یک بازی موبایلی در سبک کارتی است که از بازی‌هایی چون کلش رویال الگوبرداری شده ‌است.

داستان پسرخوانده بازیکنانش را به زمانی از تاریخ می‌برد که در آن گروه‌های مافیایی به‌دنبال تسلط به اماکن شهر هستند و هرکدام قصد قدرت‌نمایی دارند و بازیکنان باید با نشان دادن توانایی خود به مهم‌ترین شخصیت بازی تبدیل شوند.

از نظر گیم‌پلی، پسرخوانده را می‌توان یکی از بهترین بازی‌های ایرانی دانست که گیم‌پلی کاملي، چه در زمینه قهرمان‌ها و شخصیت‌ها و چه در زمینه ارتقاي قدرت‌های آنها ارايه می‌کند.

به‌علاوه طراحی انیمیشن‌ها و القاب کاراکترهای بازی همانند کریم پاسبون، ننه جون و داوود کپسولی از نقاط قوت بازی محسوب می‌شوند. همچنین هرکدام از انیمیشن‌های جذابی که در عکس‌العمل‌های این کاراکترها دیده می‌شود مختص همان کاراکتر است. براي مثال، منفجر شدن شخصیتی به نام داوود کپسولی یکی از مواردی است که به‌نظر جالب می‌آید.

بازی شامل نقاط ضعفی چون معرفی نكردن به‌طور کامل و نپرداختن به شخصیت‌های بازی است و در این زمینه تنها توضیحاتی بسیار محدود را به بازیکنان خود ارايه می‌کند. به‌علاوه سرعت پایین گیم‌پلی و خروج ناگهانی بازیکنان نیز هر از گاهي آزاردهنده است.

پسرخوانده از نظر گرافیکی داراي انیمیشن‌ها و طراحی جذاب شخصیت‌ها است. به‌علاوه از نظر افکت صوتی شرایط خوبی دارد، اما موسیقی متن بازی تنوع بالایی ندارد و پس از مدتی کوتاه تکراری و خسته‌کننده خواهد شد.

در مجموع پسر‌خوانده را می‌توان عنوانی جالب و مهیج دانست که هرچند ايرادهايي دارد، اما با نقاط قوتی چون طراحی شخصیت‌ها و وجود بخش آنلاین به‌خوبی توانسته به بازی محبوب در ميان ایرانیان تبدیل شود.

درگ ایرانی؛ بازی ریسینگ

7 بازی محبوب روی گوشی ایرانی‌ها

بازی «دنده ‌دو: درگ» از جمله بازی‌های موفق و ایرانی است که لذت اجرای یک بازی ریسینگ درگ ایرانی در گوشی‌هاي اندرویدی را به دوستداران این سبک هدیه می‌کند.

بازیکنان در بازی‌های درگ تنها قادر به گاز دادن و عوض کردن دنده هستند. اما دنده ‌دو: درگ، مسابقات متنوعی را درخود می‌بیند که از جمله آنها می‌توان به مسابقات آزاد، روزانه، داستانی، پلکانی و حتی دو نفره اشاره کرد. به علاوه مسابقات با بهترین رانندگان شهرهای مختلف نیز از جمله امکاناتی است که بازی در اختیار بازیکنان قرار می‌دهد.

دنده‌ دو: درگ بیش از 20 خودروي ایرانی و خارجی را شامل می‌شود که خوشبختانه تمامی آنها از نظر سیستم حرکتی مطابق با واقعیت طراحی شده‌اند و بازیکنان می‌توانند تمامی اجزای خودروی خود را ارتقا دهند.

از نظر گرافیکی دنده‌ دو نسبت به سایر بازی‌های ایرانی از شرایط بهتری بهره‌مند است و این موضوع را می‌توان در طراحی خودروها، کاراکترها و جاده‌ها دریافت. به‌علاوه به‌منظور اجرای بهتر بازی در گوشی‌های هوشمند با مشخصات فنی قوی و ضعیف، در قسمت تنظیمات این بازی گزینه‌ای وجود دارد تا بازیکنان نسبت به قدرت سخت‌افزاری دستگاه خود بازی را در حالت گرافیک بالا یا پایین قرار دهند تا از لگ‌ها و مشکلات فنی بازی کاسته شود. اما به هرحال یکی از ایرادهاي اصلی بازی نیز به همین لگ‌ها و برخی کندی‌ها مربوط می‌شود که امید می‌رود با ارايه به‌روزرسانی‌هایی در آینده مرتفع شود.

در مجموع، بازی دنده ‌دو: درگ را می‌توان یکی دیگر از عناوین موفق استودیو ارکا گیمز دانست که نوید پیشرفت در عرصه ساخت بازی‌های ایرانی را به ما می‌دهد.

پرسیتی؛ بازگشت به دوران هخامنشیان

7 بازی محبوب روی گوشی ایرانی‌ها

استودیو تاد که پیش از این نامش را با بازی فروت‌کرفت بر سر زبان‌ها انداخته بود، اکنون با عرضه عنوان «پرسیتی»، بار دیگر در دل طرفداران بازی‌های موبایلی ایرانی جا خوش کرده است.

پرسیتی نام بازی است که در آن بازیکنان باید به زمان هخامنشیان بازگشته و به‌عنوان حاکم یک شهر به بازسازی زادگاه خود که اکنون به یک شهر کاملا ویرانه تبدیل شده است بپردازد.

گیم‌پلی بازی از یک عنوان شبیه‌سازی مزرعه‌داری یاد می‌کند که در آن بازیکنان باید در یک دهکده کوچک به ساختن بناها، کاشتن محصولات مختلف و فروش آنها به مردم و درنتیجه ساخت‌و‌ساز بیشتر بپردازند و دهکده خود را گسترش دهند. در مجموع در پرسیتی پنج دسته ساختمان مختلف شامل ساختمان‌های مسکونی، کشاورزی، صنعتی، غذایی و تزیینی وجود دارند که ساختن هرکدام نیازمند پول و سکه رایج بازی است که به دست آوردن آنها نیز چندان ساده نخواهد بود.

به‌علاوه ارتقاي سطح بازیکنان در بازی مشروط به اعمالی است که در آن انجام داده و XP دریافت می‌کنند. در این بازی آزاد شدن آیتم‌های جدید برخلاف نمونه‌های مشابه دیگر مشروط به ارتقاي سطح ساختمان اصلی است که بازیکنان را با چالش‌هاي بد و خوب مواجه مي‌كند.

از نظر گرافیکی، پرسیتی به‌عنوان یک بازی موبایلی ایرانی از سطح نسبتا خوبی برخوردار است؛ هرچند در مقایسه با نسخه‌های مشابه خارجی محیط زنده و جذابی ندارد. البته در بازی‌های استراتژیک نمی‌توان انتظاری بیش از این را از یک بازی موبایلی داشت.

در مجموع می‌توان بازی پرسیتی را بهترین بازی شبیه‌سازی مزرعه که توسط طراحان ایرانی ساخته شده است دانست که در مدتی کوتاه پس از عرضه خود طرفداران بی‌شماری را مجذوب خود کرد.

انتقام سلاطین؛ یک بازی استراتژیک

7 بازی محبوب روی گوشی ایرانی‌ها

بازی‌های استراتژیک از دیرباز جایگاه ویژه‌ای در ميان ایرانی‌ها داشته‌اند و امروزه با فراگیر شدن گوشی‌های هوشمند می‌توان یکی از بهترین بازی‌های استراتژیک ایرانی را روی آن نصب كرد که انتقام سلاطین نام دارد.

انتقام سلاطین نسخه بومی‌شده یک عنوان استراتژیک بین‌المللی و مشابه با عنوان جنگ‌های صلیبی است که در آن بازیکنان باید در نقش شاهزاده‌ جوان قبیله‌ای که در یک صحرای وسیع قرار دارد، با هدایت نیروهایش قلمرو او را گسترش دهند و از مردم خود نیز دفاع کنند. در واقع بازی انتقام سلاطین در دوران شاهان قدیم ایرانی و عربی رخ می‌دهد و بازیکنان را به آن زمان از تاریخ می‌کشاند.

از نظر گیم‌پلی این بازی تمامی پارامترهای مورد نیاز یک بازی استراتژیک را در خود دارد. بازیکنان در انتقام سلاطین به‌منظور بالا بردن امتیاز و همچنین تهیه‌ منابع مورد نیاز خود برای حمله به دشمنان، باید فرایندهای مختلفی را طی کند. این فرایندها می‌توانند کارهای مختلفی از قبیل کشاورزی و کاشت غلات باشند.

در زمینه گرافیکی سازندگان این بازی عملکرد خوبی را از خود به جای گذاشته و در انتقام سلاطین شاهد طراحی گرافیکی کم‌نقصی هستیم، به علاوه که گرافیک فانتزی بازی به نقاط قوت آن می‌افزاید.

در مجموع بايد گفت كه بازی‌های سبک استراتژیک به‌دلیل زمان‌بر بودن و همچنین صبر و دقتي كه براي انجام آنها لازم است، اندکی خسته‌کننده هستند اما برخی از اين بازي‌ها مانند انتقام سلاطین با اضافه‌ كردن المان‌هایی مختلف سعی کرده‌اند تا آن را به یک عنوان جذاب مبدل کنند.

فروت کرفت؛ یک بازی کاملا استاندارد

7 بازی محبوب روی گوشی ایرانی‌ها

«فروت کرفت» محبوب‌ترین بازی کارتی ایرانی است که در چند سال اخیر عرضه شده و با سبک متفاوت، داستان و المان‌های جذاب توانسته طرفداران بسیاری را به خود جذب کند.

شاید فروت کرفت را بتوان یکی از استانداردترین بازی‌های ایرانی دانست که تا به امروز عرضه شده است. این بازی سراسر مهیج و جذاب با حال و هوای خاص خود و نوآوری‌های بسیار خلاقانه همچون ویديوی ابتدایی‌اش که در آن به شرح دادن داستان بازی پرداخته می‌شود، نشان می‌دهد که طراحان بازی در ایران از چه پتانسیلی برخوردارند.

همان‌طور که اشاره شد، فروت ‌کرفت یک بازی کارتی است و بازیکنان باید در آن کنترل میوه‌های مختلفی را به دست بگیرند. این بازی قوانین ساده و مختصر خود را دارد و در مجموع در یک طرف مبارزات، میوه‌هایی هستند که باید از آنها محافظت شود و در سمت دیگر، پرتقولاها که همان شخصیت‌های منفی بازی هستند قرار دارند. به‌علاوه این بازی از سیستم آنلاین بسیار جذابی نیز برخوردار است.

در مجموع فروت‌ کرفت را می‌توان از جمله بازی‌های جذاب ایرانی دانست که خلاقیت در آن موج می‌زند.

اخبار

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه