استارت‌آپ‌ها، واقعیت مجازی و هوش مصنوعی در کانون توجه

گزارش عصر ارتباط از حضور ایران و آنچه در Gitex 2016 گذشت

پرونده سی و ششمین دوره نمایشگاه فناوری اطلاعات و ارتباطات جیتکس از سال 1981 میلادی هر ساله در کشور امارات متحده عربی و در شهر دوبی برگزار می‌شود، روز پنج‌شنبه 29 مهرماه بسته شد.
اگرچه نحوه حضور رسمی شرکت‌های ایرانی در قالب پاویون ایران در سال‌های گذشته به شکل پراکنده انجام می‌شد و برخی شرکت‌های وطنی به شکل مستقل در این نمایشگاه حضور دارند، اما در دو سال گذشته بار دیگر پاویون ایران با حمایت اتاق بازرگانی ایران و توسط اتحادیه صادرکنندگان نرم‌افزار تشکیل شد و 8 شرکت فعال در صنعت ارتباطات و فناوری اطلاعات در نمایشگاه جیتکس 2016 دوبی حضور یافتند.
یکی از مهمترین اقدامات انجام شده در حاشیه برگزاری پاویون ایران، برگزاری همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری و کسب و کار در صنعت ICT ایران بود که بعد از توافق هسته‌ای و علاقه شرکت‌های خارجی برای حضور در بازار ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران، مورد توجه قرار گرفته است.
به همین جهت دومین همایش با همین نام در سال جاری نیز در روز 19 اکتبر2016 با حضور رییس کمیته ICT مجلس شورای اسلامی و مسوولان مرکز پژوهش‌های مجلس، اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان نرم‌افزار ایران و فعالان بخش خصوصی این حوزه، مسوولان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مرکز همکاری‌های فناوری ریاست جمهوری در محل برگزاری نمایشگاه جیتکس در مرکز تجارت جهانی دوبی برگزار شد.
معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در ایران
در ابتدای این همایش که با حضور نمایندگانی از شرکت‌های خارجی و شرکت‌های ایرانی مقیم خارج از کشور برگزار شد، خسرو سلجوقی عضو هیات علمی سازمان فناوری اطلاعات به تشریح زمینه‌ها و چگونگی مشارکت شرکت‌های خارجی در بخش‌های مختلف ICT ایران پرداخت.
سلجوقی گفت: سرمایه‌گذاری دولت در بخش زیرساخت‌ها در طول سال‌های 1392 لغایت آذر سال 1394 معادل 3500 میلیارد تومان بوده است كه در همین مدت اپراتورها و بخش غیردولتی معادل 6500میلیارد تومان در لایه دسترسی سرمایه‌گذاری کرده‌اند.
وی افزود: كل منابع مورد نیاز جهت تحقق اهداف تدوین شده در برنامه ششم توسعه در حدود 60 هزار میلیارد تومان برآوردشده كه 20 هزار میلیارد تومان از محل درآمدهای اختصاصی و منابع داخلی شركت‌های دولتی (معادل 33درصد) و 40/000میلیارد تومان (معادل 67درصد) از طریق بخش  غیر دولتی و بخش خصوصی و تعاونی تامین خواهد شد.
به گفته این مقام مسوول در سازمان فناوری اطلاعات، زیرساخت ارتباطات، صنعت تجهیزات فناوری اطلاعات و ارتباطات، صنعت نرم‌افزار، بخش تولید و تحویل محتوای دیجیتالی و بخش كاربردهای فناوری اطلاعات از جمله زمینه‌های مورد نیاز ایران برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی است.
سلجوقی، ارتقای ظرفیت در حوزه‌های تلفن ثابت، تلفن سیار و دیتا، حرکت به سمت بازارهای جدید و ایجاد مراکز داده ابر پایه جهت سرویس‌دهی متمرکز به شرکت‌ها و سایرین، توسعه خدمات پهن باند برای سازمان‌ها و مشترکین خانگی و تجاری، حرکت به سمت هم‌افزایی در شبکه‌های سیار و ثابت به‌منظور کاهش هزینه‌های جاری و افزایش بهره‌وری و به‌روزرسانی و نوسازی شبکه IP مخابرات ایران را از جمله اهداف سرمایه‌گذاری در بخش ارتباطات ایران عنوان کرد.
بر این اساس ایجاد زیر ساخت و محیط‌های آزمایشگاهی با رویکرد اینترنت چیزها در پارک فناوری IOT (شامل Big Data, 5G, Cloud Computing, …) و ارتقای ظرفیت شركت‏های تولیدکننده تجهیزات فناوری اطلاعات و ارتباطات نیز از جمله اهداف ایران برای جذب سرمایه‌های خارجی در حوزه تجهیزات فاوا اعلام شد.
سلجوقی در خصوص زمینه‌های علاقه‌مندی ایران در حوزه سرویس و نرم‌افزار نیز گفت: ایجاد پیام‌رسان‌های ایرانی (Messengers)، توسعه موتورهای جویشگر ایرانی، ارتقای ظرفیت و هم‌افزایی شركت‏های تولیدکننده نرم‏افزار و بازی‌های رایانه‌ای و ارتقای موتورهای تولید نرم‏افزار و بازی‌های رایانه‌ای و کمک به توسعه کسب‌ وکارها از جمله هدف‌گذاری‌های ایران در این بخش به شمار می‌رود.
روح‌الله استیری مدیرکل دفتر توسعه کسب و کار بین‌الملل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز به عنوان دیگر سخنران این همایش پاسخگوی پرسش‌های حضار بود.
وی با دعوت از شرکت‌های خارجی برای حضور در پارک‌های فناوری ایران وجود 2600 دانشگاه، حدود 5 میلیون دانشجو، 38 پارک فناوری، 150 مرکز رشد، جوانان مستعد و جمعیت بالغ بر 80 میلیون نفر ایران را از جمله ظرفیت‌های نهفته در بازار کشور دانست.
استیری در خصوص نحوه حضور شرکت‌های خارجی در بازار ایران نیز توضیحاتی ارایه کرد و گفت: شرکت‌های خارجی در صورتیکه مایل باشند بدون شریک داخلی و صددرصد خارجی به بازار ایران بیایند می‌توانند حداکثر 30 درصد از سهم بازار را داشته باشند اما درصورتیکه در قالب شرکتی با 49 درصد سهام خارجی و 51 درصد سهام ایرانی به بازار کشور بیایند می‌توانند تا صد در صد سهم از بازار را نیز داشته باشند.
مسایلی همچون بی‌اطلاعی شرکت‌های خارجی در خصوص چگونگی حضور و تزریق سرمایه در استارت‌آپ‌های ایرانی، امکان دسترسی به زیرساخت‌ها ایران و مشکل زبان انگلیسی در تعامل با طرف‌های ایرانی از جمله مسایلی بود که از سوی نمایندگان شرکت‌های خارجی حاضر در این همایش مطرح شد.
به گزارش خبرنگار عصر ارتباط 8 شرکت بعثت، داده‌ورز، پارسه پلاس، قاصدک، تل سی، TSIT، پایون آریا و فرابر در پاویون ایران و در فضایی در حدود 126 متر مربع حضور داشتند و به عرضه خدمات،‌ محصولات و راه‌کارهای خود به مراجعان پرداختند.
آنچه در بخش بین‌الملل جیتکس گذشت
در نمایشگاه جیتکس اما همه‌ساله تم خاصی وجود داشته و گردانندگان این نمایشگاه بخش‌های خاصی را بیش از سایر بخش‌ها مورد تاکید قرار می‌دهند. دولت الکترونیکی، کلاود، هوش مصنوعی، امنیت سایبری از جمله تم‌های این نمایشگاه در دوره‌های قبل بود.
اما در جیتکس 2016 بدون شک کسب‌وکارهای نوپا (استارت‌آپ‌ها) تم اصلی این دوره بود و در تمام نمایشگاه لحظه به لحظه ضمن دعوت از مراجعان برای بازدید از سالن ویژه این بخش که برای نخستین بار در جیتکس راه‌اندازی شده بود، رویدادهای این بخش مرتب اطلاع‌رسانی می‌شد.
اگرچه سال قبل نیز تعدادی از شرکت‌های موسوم به استارت‌آپ در جیتکس حضور داشتند اما در این دوره گردانندگان این رویداد منطقه‌ای، سالنی بزرگ و ویژه با حضور بی‌سابقه بیش از 410 استارت‌آپ از 60 کشور دنیا و البته ایران، اختصاص داده بود که با استقبال ارایه‌کنندگان ایده‌های نوآورانه همراه بود.
برگزاری مسابقات حاشیه‌ای با اعطای جوایز مالی بزرگ از دیگر تدابیر جیتکس برای کسب‌وکارهای نوآور بود.
همچنین با توجه به افزایش جهشی و حضور کسب‌وکارهای نوپا در سالنی ویژه و اگرچه با توجه به حال و هوا و اکوسیستم خاص این کسب و کارها خبری از غرفه‌آرایی‌های مرسوم نبود و استارت‌آپ‌ها در قالب استند به ارایه طرح‌ها و راه‌کارهای خود می‌پرداختند، این سالن به بخش‌هایی همچون سلامت، توریسم، امنیت سایبری، فروش، رسانه، بازاریابی، انرژی، صنعت هوایی و غیره تقسیم شده بود که بازدید از تمام آنها زمان زیادی می‌طلبید.
اما سایر بخش‌های قدیمی جیتکس نیز ساختار همیشگی خود را حفظ کرده بودند و نمایندگان شرکت‌های بزرگ از سراسر دنیا را می‌شد در گوشه و کنار نمایشگاه دید. اما شاید یکی از مهمترین موارد در بخش سخت‌افزاری جیتکس که بیش از سایر موارد جلب توجه می‌کرد، هدست‌های واقعیت مجازی بود که از سوی شرکت‌های زیادی مورد استفاده و تبلیغ بود که در راس آنها سامسونگ برنامه و بخش ویژه‌ای را به این موضوع اختصاص داده بود.
و در نهایت نکته دیگری که در جیتکس 2016 بیشتر از سایر بخش‌ها به چشم می‌آمد، افزایش توجه به مقوله هوش مصنوعی بود و شرکت‌های زیادی به عرضه سخت‌افزارها، نرم‌افزارها و راه‌کارهای خود در قالب نمایش‌هایی جذاب و رنگارنگ پرداخته بودند.