مدیرعامل بانک ملی:

دیجیتالی شدن بانک ملی استارت خورد

بانك ملي ايران در آستانه ورود به دوران جديد بانكداري ديجيتالي است، دوراني كه در آن با بهره‌‌گيري از فرصت‌ها و توان حداكثري، مي‌توان زنجيره خلق ارزش در نظام بانكداري و اقتصادي كشور را تكميل كرد.

برنامه‌محوري توام با پويايي و خلاقيت از مدت‌ها پيش براي تحول در بانك ملي ايران نهادينه شده است. يكي از اولويت‌ها و برنامه‌هاي اصلي پيش روي بانك، تكميل سبد خدمات مالي و محصولات جديد و نوين با هدف تأمين نيازهاي مالي بنگاه‌هاي اقتصادي و افزايش رضايت مشتريان در راستاي ارزش‌آفريني است. از دو سال پيش تاكنون روز به روز محصولات و خدمات مالي بانك با خلاقيت، نوآوري و پويايي كامل‌تر شده و اكنون بانك مي‌تواند سطح گسترده‌اي از خدمات حضوري و غيرحضوري خود را به مشتريان ارایه دهد. بانك ملي ايران در اين مدت با برنامه‌ريزي‌هاي صورت گرفته در مسير تحقق سياست‌ها و راهبردهاي توسعه كشور، گام‌هاي مهمي برداشته و در اين زمينه با ارایه خدمات متنوع و معرفي محصولات نوين و روزآمد به مشتريان خود در سال اقتصاد مقاومتي، اقدامات، تحولات و دستاوردهاي مهمي به دست آورد.

اين اظهارات، بخشي از سخنان محمدرضاحسين‌زاده، مديرعامل بانك ملي ايران بود كه مشروح آن را در ادامه مي‌خوانيد.

 

·        همانطور که می‌دانید حركت به سمت بانكداري نوين از مسير بانكداري الكترونيكی مي‌گذرد. آيا بانكداري الكترونيكی براي بانك ملي ايران فرصت‌هاي جهاني شدن را ايجاد كرده است؟

امروزه بانكداري مدرن و نوين براي موفقيت در جلب مشتريان، نيازمند توسعه خدمات در حوزه بانكداري الكترونيكی است. پاسخگويي به نياز الكترونيكي مشتريان و فعاليت‌هاي آنها، امروز يك راهبرد اساسي و مهم در نظام بانكداري است. براي توسعه تجارت و ورود به بازارهاي جهاني، داشتن نظام بانكي كارآمد و الكترونيك از الزامات اساسي به‌شمار مي‌آيد و استفاده از فناوري ارتباطات و اطلاعات در جهت ايجاد و توسعه بانكداري الكترونيكی در نظام بانكي كشور حائز اهميت است. طي سال‌ها برخي از روش‌هاي ارایه خدمات بانكداري نوين با وجود فين‌تك‌ها در نظام بانكي كشور مورد استفاده قرار گرفته است، اما به‌كارگيري اين تكنولوژي‌ها كافي نيست، چرا كه نياز مشتريان متنوع و روزبه‌روز در حال افزايش است.

بنا داريم امسال براي توسعه و گسترش مناسب بانكداري ديجيتال و تجارت الكترونيكي در كشور بسترهاي مناسب را فراهم كنيم. بانك ملي ايران توانسته است با برنامه‌ريزي‌هاي لازم در مسير اهداف و برنامه‌هاي راهبردي در حوزه بانكداري الكترونيكی حركت كند و خوشبختانه اقدامات مناسبي در حوزه زيرساختي انجام داده است. كاركنان خلاق و نوآور بانك در سال ۹۶ با توليد و ارایه محصولات متنوعي نظير سامانه بام، پيام‌رسان بله و بانك‌آفيسر در اين مسير گام‌هاي مطلوب و مناسبي برداشته‌اند. ارایه خدمات مختلف در بازار الكترونيكي و سهولت دستيابي به اطلاعات موردنياز، زمينه‌ساز اصلي بانكداري الكترونيكی است و توسعه سريع در بانكداري الكترونيكي اگر به‌طور مناسب و به‌موقع باشد، به توسعه اقتصاد كشور كمك خواهد كرد.

 

·        اقدامات و فعاليت‌هاي سال ۹۶ بانك را چگونه ارزيابي مي‌كنيد؟

بانك ملي ايران هم‌اكنون در دوره اوج اعتبار و بر قله اعتماد ايستاده است. در سال ۹۶ فرآيند تقويت و توسعه محصولات و خدمات بانك با هدف نقش‌آفريني براي خلق ارزش به مشتريان در شبكه بانكداري كشور و كسب سود مورد انتظار با قوت ادامه يافت. بانك در يكسال اخير به پشتوانه دولت و با ارایه راهبردها و تدابير مناسب توانست از همه مشكلات و موانع عبور كند و با ارایه تسهيلات، خدمات نوين و محصولات روزآمد و كارآمد به مشتريان در نظام بانكداري، كارنامه درخشان و تلاش‌هاي قابل توجهي را از خود نشان دهد. بانك ملي ايران امروز توانسته بزرگترين سرمايه و دارايي خود را كه اعتبار و اعتماد مشتريان است بيش از پيش حفظ كند و اين به عنوان بزرگترين دستاورد، يكي از افتخارات و موفقيت‌هاي بانك به شمار مي‌آيد.

·        بانك چه برنامه‌ها و اهدافي براي سال ۹۷ در اولويت دارد؟

قدم گذاشتن و حركت در مسير بانكداري ديجيتال، همسو شدن با استانداردهاي منطبق با بانكداري جهاني و سرعت بخشي بر ارایه محصولات خلاق و نوآورانه از مهمترين راهبردها و مأموريت بانك براي سال جاري است. تلاش داريم كه با هم‌افزايي و كمك شركت‌هاي دانش‌بنيان داخلي در نيمه اول سال ۹۷ محصولات و تجهيزات جديد و نوآورانه را در دومين «ملي شو» بانك ملي ايران رونمايي كنيم تا بانك را كارآمدتر و مدرن‌تر از قبل به مردم و مشتريان معرفي کنيم. بانك در سال ۹۷ فرآيند تقويت و توسعه محصولات خود را با هدف خلق زنجيره ارزش به مشتريان و تحصيل سود مورد انتظار همچنان با قوت ادامه خواهد داد.

 

·        با توجه به آنچه كه گفتید بانك ملي ايران همواره در سال ۹۶ فعاليت‌هاي خود را در همه زمينه‌ها بسط و گسترش داده است. آيا در سال جديد نگاه حمايتي بانك در تأمين مالي طرح‌هاي توليدي، پروژه‌هاي زيربنايي و زيرساخت‌هاي ملي استمرار دارد؟

بدون ترديد يكي از راه‌هاي پيشرفت و رشد اقتصادي در كشور و از اهداف اصلي اقتصاد مقاومتي، توليد ملي و اهميت دادن به آن است. به همين جهت ما اهميت اين موضوع را به خوبي مي‌دانيم و همواره براي بهبود اوضاع توليد داخل و رشد اشتغالزايي تلاش كرده‌ايم. بانك‌ ملي ايران به سبب كارنامه درخشان خود در ارایه تسهيلات و تأمين مالي طرح‌هاي توليدي و حمايت از پروژه‌هاي عمراني كشور همواره پيش‌قدم بوده است. بانك ملي ايران كه به عنوان بازوي توانمند دولت شناخته شده است آماده ارایه هر نوع خدمات‌ و پرداخت تسهيلات به واحدهاي صنعتي و توليدي، گشايش انواع اعتبارات‌ اسنادي، صدور انواع ضمانتنامه‌هاي ارزي و خدمات مربوط به صادرات كالا و خدمات فني و مهندسي در جهت ارتقاي صادرات و توليد كشور به تمامي صادركنندگان، توليدكنندگان، سرمايه‌گذاران و مشتريان بانك است كه با ارایه اين خدمات زمينه توليد را در كشور محقق ساخته است تا موتور محركه توليد كه همانا نيروهاي متخصص هستند به حركت درآيد. سال گذشته حوزه اعتبارات بانك با ارایه و تخصيص منابع به بخش‌هاي زيربنايي، عمراني، مسكن، كشاورزي، صادرات و صنعتي كشور توانسته است حمايت‌ها و كمك‌هاي قابل توجهي در زمينه اشتغالزايي در كشور انجام دهد.

 

·        پس از اجراي توافقات برجام گشايش‌هاي خوبي به منظور توسعه ارتباطات و اطلاعات شبكه بانكي كشور با بانك و موسسات مالي در سطح جهان انجام شد، به نظر شما آيا بانك ملي ايران از اين فرصت به وجود آمده سود برد؟

پيش از برجام، ارتباطات رسمي نظام بانكي با دنيا قطع بود و بانك‏ها با محدوديت‌هاي فراواني براي تبادل و معاملات ارزي در سطح بين‌الملل مواجه بودند، اما بعد از برجام فرصتي ارزشمند براي بانك‌ها از جمله بانك ملي ايران به وجود آمد تا بتواند مجدداً شبكه ارتباطات مالي بين‌الملل رسمي خود را با دنيا برقرار كند. بانك ملي ايران توانست از فرصت ايجاد شده و به دست آمده در دوران پسابرجام در مقوله مبارزه با پولشويي پيشگام و پيشرو باشد و با بيش از ۱۵ واحد بانكي در اقصي ‌نقاط دنيا روابط كارگزاري و مشاركتي برقرار كند. همچنين بانك توانسته خدمات و معاملات بانكي ارزي را به ساير بانك‌هاي داخل از طريق واحد‌هاي بانكي خود در سراسر دنيا ارایه دهد. افزايش چشمگير عملكرد بانك در روابط بين‌الملل در سال ۹۶ نسبت به سال‌هاي قبل، مويد استفاده مطلوب بانك از فرصت پيش‏آمده در پسابرجام است‌؛ به‌گونه‌اي‌كه در سال ۹۶ حجم ضمانتنامه‌ها و اعتبارات اسنادي ارزي صادره مطلوب و قابل توجه بوده است.

 

·        چه برنامه‌اي براي حركت به سوي كسب درآمد و دستيابي به سودآوري بيشتر بانك داريد؟

بنگاه‌هاي اقتصادي و موسسات اعتباري در شرايط كنوني براي رسيدن به سوددهي پايدار به سه عامل مهم رضايت مشتري، رابطه نظام‌مند و بازاريابي قدرتمند نيازمند هستند. بررسي و تحليل ترازنامه بانك و ايجاد حساسيت نسبت به صورت‌هاي مالي براي كاركنان مي‌تواند در نهادينه كردن فرهنگ سودآوري و اجراي دقيق و منسجم طرح‌ها و خدمات بانك مهم و اثرگذار باشد. در برنامه‌ريزي‌هاي صورت گرفته سال ۹۷، كسب درآمد و سودآوري به عنوان دو شاخصه در ارزيابي‌هاي شعب سراسر كشور مطرح است تا شعبي كه براي بانك سودآور هستند معرفي شوند چرا كه معتقديم شعب بانك ملي ايران در سراسر كشور با وجود داشتن امكانات و تجهيزات مناسب، الگويي براي ساير شعب بانك‌هاي كشور است. با توجه به اين موضوع انتظار داريم با اهداف تعيين شده و توان حداكثري همه شعب و واحدها، با برنامه‌ريزي‌هاي مناسب و بازاريابي مطلوب براي بانك سودآور باشند. ارتقاي سودآوري و بهره‌وري از راهبردهاي اصلي بانك است و همه كاركنان بايد در مسير اهداف تعيين شده براي ارتقاي سودآوري با يك جهش پرشتاب حركت كنند.

 

·        بانك ملي ايران روزانه ميلياردها تومان به بانك‌هاي كشور به‌ويژه بانك‌هاي خصوصي تسهيلات پرداخت مي‌كند، لطفاً بفرماييد اين حمايت و اقدام با چه هدفي است؟

در سال‌هاي قبل از تحريم، بانك ملي ايران دراوج فعاليت‌هاي خود بود و با همه بانك‌هاي بزرگ دنيا همكاري داشت، اما از زمان آغاز تحريم‌ها همه اين دستاوردها از دست رفت و طي سال‌هاي گذشته با موانع و مشكلاتي مواجه شد، اما از سال ۹۵ تاكنون با برنامه‌ريزي صحيح و دقيق و با ارایه محصولات جديد و جذاب توانست مشتريان بسياري را جذب كند و اين موضوع زمينه جذب منابع مالي ارزان‌قيمت را فراهم كرد. بانك ملي ايران با اين افزايش منابع كه در سايه اعتبار و اعتماد مردم كسب كرد به منظور رشد و شكوفايي اقتصاد كشور، در بازار بين بانكي به بانك‌هاي ديگر كشور تسهيلات پرداخت مي‌كند. عمده مشتريان ما بانك‌هاي خصوصي هستند و ما هميشه در كنار اين بانك‌ها بوده‌ايم و خيلي علاقه‌مند هستيم كه با بخش خصوصي تبادلات، تعاملات و معاملات بيشتري داشته باشيم.

موضع رسمی بانک مرکزی؛ سکوت

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه

    نقد و بررسی بازی