با دوربين Sony CyberShot RX10 mark III

حیات وحش را به تصویر بکشید

با دوربين Sony CyberShot RX10 mark III

اگر به‌دنبال يک دوربين سبک و جمع‌وجور براي عکاسي حيات وحش مي‌گرديد، RX10 III سوني براي شما ساخته شده است. اين دوربين که در رده سوپرزوم‌هاي حرفه‌اي قرار مي‌گيرد، دارای يک سنسور يک اينچي 20 مگاپيکسلي بوده و داراي توانايي ضبط 4K نيز هست. با اينکه مقدار زوم دستگاه در مقايسه با مدل قبلي افزايش يافته اما افرادي که مي‌خواهند کيفيت تصوير خیلی خوب را با زوم کمتر داشته باشند هنوز مي‌توانند مدل RX10 II را خريداري کنند.

بدنه و طراحي

دوربين RX10 III دوربيني بزرگ است و ابعاد 132 در 94 در 127 ميليمتري، آن را از نظر ابعاد در حد يک DSLR ميانه قرار مي‌دهد. وزن دستگاه نيز برابر 1095 گرم است و هنگام در دست‌گرفتن به‌خوبي مي‌توان متوجه کيفيت ساخت مطلوب آن شد. بدنه بزرگ دستگاه به معناي امکان نصب نمايشگر جانبي است و کاربر مي‌تواند پارامترهاي عکاسي را بدون نگاه کردن به نمايشگر اصلي، با کمک اين نمايشگر تک‌رنگ مشاهده و تنظيم کند. نمايشگر اصلي دوربين داراي ابعاد سه اينچ، رزولوشن 2/1 ميليون پيکسل و توانايي چرخش به بالا و پايين است، اما در شرايط نوري شديد مي‌توان از چشمي 3/2 ميليون پيکسلي OLED دستگاه براي مشاهده سوژه استفاده کرد. تامين انرژي در دوربين RX10 III از طريق يک باتري ليتيومي انجام مي‌شود که در صورت استفاده از چشمي دوام کافي براي ثبت حدود 420 عکس را در خود ذخيره مي‌کند و با کمک نمايشگر دوامي 370 عکسي دارد. اين باتري را مي‌توان از طريق کابل USB شارژ کرد و در نتيجه هنگام افت انرژي مي‌توان در خلال شارژ کردن به تصويربرداري ادامه داد.

کنترل‌ها و تنظيمات

بدنه RX10 III پوشيده از دکمه‌ها و کليد‌هاي مختلف است که استفاده از آن را بسيار ساده و لذت‌بخش مي‌کند. در بخش فوقاني دو انتخابگر براي نوردهي و وضعيت عکاسي نصب شده و دو دکمه براي فعال کردن فلاش و نور پس‌زمينه نمايشگر فوقاني نيز به‌چشم مي‌خورد. وجود دو دکمه قابل برنامه‌ريزي انعطاف زيادي به کاربر مي‌دهد و مي‌توان آنها را صرف هر پارامتر دلخواهي کرد. در بخش پشتي نيز دو پيچ فرمان، دکمه‌هاي منو، ضبط فيلم، قفل نوردهي، مرور تصاوير، منوي دسترسي سريع و يک دکمه قابل برنامه‌ريزي ديگر نيز نصب شده و انتخابگر وضوح‌يابي، دو حلقه احاطه‌کننده لنز و دکمه زوم کمکي، پايان‌بخش کنترل‌هاي فيزيکي آن هستند. نگه داشتن دکمه اخير ضمن نشان دادن کادر فعلي کاربر، زوم را به عقب بر مي‌گرداند تا فرد بتواند با تنظيم زوم يا نشانه‌رفتن سوژه‌اي ديگر وضعيت کادر نهايي را به‌صورت پيش‌نمايش مشاهده کند. حلقه‌هاي احاطه‌کننده لنز را مي‌توان براي تنظيم زوم و وضوح‌يابي به‌کار برد، اما امکان نسبت دادن پارامترهاي ديگر همانند نوردهي يا حساسيت نيز به آنها وجود دارد.

کارايي و کيفيت

در مورد کيفيت سنسور دوربين RX10 III حرف زيادي براي گفتن وجود ندارد، چون همانند ساير سنسورهاي يک اينچي، تعادل بسيار خوبي ميان نويز و جزييات برقرار مي‌کند و اگر از فرمت RAW استفاده شود، در زمينه گستره پويايي نيز مي‌توان آزادي عمل زيادي داشت. آنچه کارکرد اين دوربين را در زندگي روزمره معنا مي‌بخشد، لنز 24-600 ميليمتري f/2.4-4.4 آن است که امکان ثبت سوژه‌هاي دوردست را در کادرهاي بسته فراهم مي‌کند و با اينکه دنبال کردن سوژه و قفل کردن وضوح با کمک سيستم تشخيص کنتراست بسيار دشوار است، اما اگر از سوژه‌هاي ايستا عکاسي مي‌کنيد بي‌شک گستره 600 ميليمتري لنز دستگاه را جذاب خواهيد يافت. اگر سوني سيستم تشخيص فاز را به سنسور نسل بعدي RX10 بيفزايد، تاثير شگرفي بر کارايي دستگاه خواهد گذاشت و امکان تمرکز سريع‌تر روي سوژه‌هاي متحرک را براي کاربر امکان‌پذير خواهد کرد.

علاقه‌مندان به فيلم‌برداري از ديدن قابليت ضبط 4K و 1080/120p هيجان‌زده خواهند شد که مورد اخير امکان کند کردن سرعت پخش را تا چهار برابر مي‌دهد و براي مستندسازي بسيار مطلوب است. در خلال فيلم‌برداري مي‌توان تمام پارامترهاي تصويربرداري را تحت کنترل داشت و براي پايش صدا نيز امکان اتصال هدفون و ميکروفن به دستگاه نيز وجود دارد. دوربين RX10 III مجهز و باکيفيت است و کاربراني که مي‌خواهند يک مجموعه سريع و پيشرفته عکاسي را بدون حمل تجهيزات جانبي گران‌قيمت و دست‌وپاگير در اختيار داشته باشند، مي‌توانند براي خريد آن سرمايه‌گذاري کنند.

 

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه