شبکه های اجتماعی زیر ذره بین

بازتاب‌هاي افزايش نرخ ارز در تلگرام

شبکه های اجتماعی زیر ذره بین

هفته گذشته افزايش نرخ ارز و رسيدن قيمت دلار به بالاي 6 هزار تومان به تيتر يك صفحات بيشتر شبكه‌هاي اجتماعي داخلي تبديل شد. كاربران ايراني با اعلام نگراني و تشويش خود از اين افزايش ناگهاني، خواستار رسيدگي عاجل دولت به روند صعودي افزايش نرخ ارز شدند. در اين ميان صاحبان مشاغل مختلف نيز در شبكه‌هاي اجتماعي به افزايش نرخ ارز واكنش نشان دادند. يك كاربر كه مدعي فعاليت در صنعت مرغداري بود با بيان اينكه افزايش نرخ ارز موجب افزايش قيمت مواد مصرفي برای تغذیه مرغ‌ها شده، نوشت كه به همين علت قيمت مرغ نيز مي‌بايست افزايش پيدا كند. برخي از كاربران كه براي خريد يخچال، اجاق گاز و ساير وسايل خانگي نيز به بازار مراجعه كرده بودند مدعي شدند خيلي از فروشگاه‌ها اعلام كرده‌اند تا زمان تثبيت نرخ ارز فروش نخواهند داشت. در اين ميان اعلام نرخ ارز 4 هزار و 200 توماني توسط معاون اول رييس‌جمهور نيز نتوانسته بازار پرتلاطم نرخ ارز را كنترل كند تا همچنان موج نگراني در شبكه‌هاي اجتماعي در خصوص سرانجام نرخ ارز و وضعيت اقتصادي آينده كشور ادامه داشته باشد.

از سوي ديگر رییس بانک مرکزی افزايش نرخ ارز را به گردن شبكه‌هاي اجتماعي و دشمن انداخته و گفته: «التهابات اخیر در بازار ارز کار دشمن است و نباید ما را نگران بکند، افزایش قیمت دلار در «تلگرام» صورت می‌گرفت و معامله اصلی صورت نمی‌گرفت.»

فيلتر تلگرام و آلترناتيو آن

شبکه های اجتماعی زیر ذره بین

در هفته گذشته بحث احتمال فيلتر شدن قريب‌الوقوع تلگرام مورد توجه بسياري از كاربران و كانال‌ها و گروه‌هاي شبكه‌هاي اجتماعي قرار گرفت. در اين ميان بسياري از صاحبان كانال‌هاي تلگرامي كانال‌هاي مشابهي در ساير پيام‌رسان‌ها ايجاد كرده و اعضاي خود را به عضويت در آنها ترغيب كردند. با اين وجود باز هم پيام‌رسان‌هاي خارجي بيشتر مورد توجه مردم قرار گرفتند و بسياري به دليل قابليت‌هاي جديد واتس‌اپ جذب اين پيام‌رسان شدند و البته برخي هم سراغ لاين و ساير پيام‌رسان‌هاي خارجي رفتند. اگرچه برخي كانال‌ها صفحاتي در پيام‌رسان‌هاي داخلي نيز ايجاد كرده‌اند اما هنوز خبري از حضور گسترده و كوچ ايرانيان به داخلي‌ها ديده نمي‌شود و به نظر مي‌رسد هنوز اعتماد عمومي براي ورود به اين پيام‌رسان‌هاي بومي وجود ندارد.

سكه

10 سال پيش در چنين هفته‌اي

واعظ هم واعظان قدیم

تشویش اذهان عمومی توسط مسوولان

دیلماج - مترجم آنی

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه