اتحادیه کسب‌وکارهای اینترنتی پاسخ دهد

کسب‌وکارهای تلگرامی اغراق، واقعیت یا سیاسی‌کاری؟

دی‌ماه سال گذشته که تلگرام به مدت 10 روز فیلتر شد، شاهد موجی از اعتراضات بودیم که یکی از محورهای اصلی این اعتراضات، زیان‌های اقتصادی ناشی از فیلتر تلگرام و کسب‌وکارهای مبتنی بر آن بود.

اگر جست‌وجوی کوچکی در آرشیو رسانه‌ها در دی‌ماه سال گذشته بکنید، رضا الفت‌نسب، دبیر انجمن صنفی کسب‌و‌کارهای اینترنتی و سخنگوی اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی، یکی از افراد محوری در این خصوص بود که  بيشتر رسانه‌ها شبانه‌روز در حال گفت‌وگو یا انعکاس نظرات وی و مدیران این دو مجموعه با تیترهای درشت بودند.

از آنجا که یک اتحادیه به‌عنوان یک مرجع قانونی و رسمی در کشور شناخته می‌شود، بدیهی بود که آمار و ارقام اعلام‌شده از سوی آنها مورد توجه و استناد رسانه‌های داخلی، خارجی و مسوولان قرار می‌گیرد.

مروری بر آمار انجمن و اتحادیه

همان‌طور که ذکر شد، یکی از ستاره‌های دوران فیلتر موقت تلگرام در دی‌ماه سال گذشته مدیران، سخنگو و دبیر انجمن صنفی کسب‌و‌کارهای اینترنتی و اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی بودند که بد نیست مروری دوباره تنها به چهار نمونه از اظهارات و آمار و ارقامی که در آن زمان مطرح می‌شد داشته باشیم.

البته باید این موضوع را نیز ذکر کرد که روزنامه دولت (ایران) نیز از جمله رسانه‌هایی بود که با تاکید بر نگرانی‌های اقتصادی، سرمایه‌گذاری و تهدید مشاغل جوانان، در صف اول مخالفان فیلتر تلگرام قرار داشت.

13 دی سال 96 – روزنامه ایران با تیتر «سایه «فیلتر» کسب‌وکارهای آنلاین را تهدید می‌کند» به نقل از رضا الفت‌نسب و با بیان اینکه بیش از 150 هزار نفر در کانال‌ها و شبکه‌های اجتماعی تلگرام و اینستاگرام کسب‌وکاری مجازی راه‌اندازی کرده‌اند، نوشت: فعالیت تمام این افراد متوقف شده و صددرصد متضرر شده‌اند. واقعا نمی‌دانیم با وجود دلایل امنیتی درباره کندی اینترنت و قطعی شبکه‌های مجازی تلگرام و اینستاگرام چه کاری باید انجام دهیم. **وی البته با توصیه به کسب‌وکارهای تلگرامی برای استفاده از پیام‌رسان‌های داخلی گفته بود: البته این افراد باید بدانند که اگر در شبکه‌های داخلی فعالیت کنند قطعا رصد خواهند شد و باید مطابق فعالیتی که انجام می‌دهند مالیات پرداخت کنند.**

17 دی سال 96 – خبرگزاری کار ایران (ایلنا) با تیتر «فعالیت 300 هزار فروشنده اینترنتی در ایران» به نقل از الفت‌نسب نوشت: بر اساس اعلام مراجع معتبر، ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار فروشنده اینترنتی در ایران وجود دارد و ۵۰ هزار فروشنده در سایت‌های فروش در حال فعالیت هستند و بیشتر از ۲۰۰ هزار فروشنده در شبکه‌های اجتماعی در حال ارایه کالا یا خدمات هستند و توانستند از این راه، کارآفرینی و کسب درآمد کنند. موضوع فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی به صورت قطعی به فروشندگان اینترنتی در شبکه‌های اجتماعی ضرر جدی وارد کرده و موجب بلاتکلیفی آنها شده است. این مساله حتی برای استارت‌آپ‌ها هم تبعاتی دربر داشته است.

18 دی سال 96 - خبرگزاری ایسنا با تیتر «500 هزار فرصت شغلی هوا شد»، نوشت: حدود یک هفته از فیلترینگ دو شبکه مجازی پرطرفدار اینستاگرام و تلگرام می‌گذرد و این درحالی‌ است که به گفته سولماز صادق‌نیا، ريیس انجمن صنفی کسب‌وکارهای اینترنتی «حدود نیم میلیون فرصت شغلی که وارد این شبکه‌های مجازی شده‌اند و همچنین چند شرکت دانش‌بنیان خدمات تخصصی در این زمینه، پس از فیلترینگ معلق شدند».

19 دی سال 96 – روزنامه همشهری با تیتر «ضرر چندصد میلیاردی فیلترینگ تلگرام» نوشت: صحبت از «تعداد زیادی» کانال تلگرامی است که ‌«خیلی» گردش مالی دارند. واضح‌ترین آمار که می‌توان به آن تکیه کرد، این است: «بیش از 200 هزار کسب‌وکار اینترنتی این‌روزها با فیلتر شدن تلگرام از کار افتاده‌اند.» اگر روزی 500 هزار تومان تراکنش مالی برای این کانال‌ها در نظر بگیرید، به عدد عجیب روزی 100 میلیارد تومان تراکنش مالی می‌رسید. هرچند آمار دقیق نیست، اما این‌طور که رضا الفت‌نسب، دبیر انجمن صنفی کسب‌وکارهای اینترنتی به همشهری می‌گوید، درنظر گرفتن روزانه 5/1میلیارد تومان تراکنش مالی در این فضا اصلا رقم دور از ذهنی نیست.

موارد مذکور مشت کوچکی از نمونه خروارها خبر و گزارش در انبوهی از رسانه‌ها به نقل از مسوولان انجمن صنفی کسب‌وکارهای اینترنتی و اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی محسوب می‌شود.

اگرچه همان موقع عبدالصمد خرم‌آبادی، معاون قضایی دادستان کل کشور و دبیر کمیته فیلترینگ، در یادداشتی آمارهای اعلام‌شده از سوی افراد ذی‌ربط در رسانه‌ها را بزرگنمایی دانست و نوشت: بر اساس استعلام به‌عمل‌آمده از شاپرک (شبکه الکترونیکی پرداخت بانک مرکزی) تعداد تراکنش‌های بانکی اینترنتی بعد از فیلتر شدن تلگرام و اینستاگرام فقط 6/5 درصد کاهش داشته ... همچنین **پرونده‌های قضایی حاکی از آن است که اکثریت قریب به اتفاق کسب‌وکارهای غیرقانونی مانند فروش مواد مخدر و مشروبات الکلی، قوادی و فروش فیلم‌های مستهجن و بسیاری دیگر از فعالیت‌های اقتصادی غیرقانونی به لحاظ فراهم نبودن امکان نظارت در تلگرام انجام می‌شوند.**

و حالا سکوت مطلق

اکنون اما حدود یک ماهی می‌شود که حرف از فیلترینگ و شکست انحصار تلگرام در کشور است و در این میان هیچ خبر و واکنشی از سوی دو ستاره روزهای فیلتر تلگرام یعنی مسوولان انجمن و اتحادیه مذکور نیست.

**در مراجعه به سایت‌های این دو مجموعه نیز بر خلاف هیاهوی گسترده سال قبل، هیچ خبر، نظر و اطلاعیه رسمی له یا علیه طرح شکست انحصار یا فیلتر تلگرامی که به گفته آنها صدها هزار شغل و صدها میلیارد تومان گردش مالی را در خود جای داده، به‌چشم نمی‌خورد.**

به این ترتیب اكنون پرسش‌هایی مطرح می‌شود که جا دارد مسوولان انجمن صنفی کسب‌وکارهای اینترنتی و اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی پاسخگو باشند.

1.آمار و ارقام شاغلان و کسب‌وکارهای تلگرام که در دی‌ماه گذشته روی آن مانور و تاکید زیادی شد، آیا همچنان در وضعیت سابق قرار دارند؟

2.پاسخ به پرسش نخست اگر مثبت است، چرا هیچ موضع و توصیه رسمی و شفاف خطاب به صدها هزار کسب‌وکار و شاغلان روی بستر تلگرام، در همراهی با طرح رونق پیام‌رسان‌های داخلی اعلام و منتشر نشده است؟

3.علت موضع منفعل و سکوت دو نهاد مذکور در قیاس با دی‌ماه سال قبل چیست؟ 

4.آیا علت سکوت مطلق فعلی ایشان در خصوص کسب‌وکارهای تلگرامی اکنون موید اظهارات دبیر کمیته فیلترینگ مبنی بر بزرگنمایی در آمارهای آن زمان و غیرقانونی بودن فعالیت اکثریت مطلق کسب‌وکارهای تلگرامی در حوزه‌هایی مانند فروش مواد مخدر و مشروبات الکلی، قوادی و فروش فیلم‌های مستهجن و بسیاری دیگر از فعالیت‌های اقتصادی غیرقانونی دیگر نیست؟

5.آیا مسایل سیاسی در مواضع و اظهارنظرهای صنفی این دو مجموعه اثرگذار بوده است؟

هفته‌نامه عصر ارتباط در آینده نزدیک به بررسی بیشتر عملکرد، جهت‌گیری و خروجی انجمن صنفی کسب‌وکارهای اینترنتی و اتحادیه تازه‌تاسیس کسب‌وکارهای مجازی خواهد پرداخت.

سندی در آستانه فراموشی

پیش‌نیازهای عبور از تلگرام

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه