راهزن اقتصادی تلگرام یا سایت‌های شرط‌بندی؟

دبیر شورای‌عالی فضای مجازی با حضور در برنامه زنده تلویزیونی گفت:‌ «تلگرام با تصمیماتی که برای ارایه ارز دیجیتال گرفته در حال تبدیل شدن به یک سکوی اقتصادی است.»

اما جا دارد تا با توجه به اقتصادی بودن نگرانی دبیر محترم شورای‌عالی فضاي مجازی در خصوص تلگرام، مواردی خدمت ایشان ذکر شود:

*یکی از مهم‌ترین فاکتور‌هایی که ارزش یک پول را تعیین می‌کند، امکان پولشویی است که متاسفانه در رده‌بندی جهانی ما همیشه رتبه‌های بالایی را داریم. البته فارغ از تحریم‌های ظالمانه به‌نظر می‌آید، حتی بررسی بزرگ‌ترین روش پولشویی سایبری در ایران هم خیلی جذابیتی برای عزیزان مسوول ایجاد نمی‌کند.

*در نگاه اول سایت‌های شرط‌بندی برای صاحبان آن، شرکت‌کنندگان و البته درگاه‌های بانکی درآمدزایی می‌کنند. اما این تمام ماجرا نیست، زیر پوست سایت‌های شرط‌بندی مبالغ هنگفتی با داستان‌های عجیبی در حال جابه‌جایی است.

در ایران شمار سایت‌هایی که امکان شرط‌بندی آنلاین در حوزه‌های مختلف، مانند انواع مسابقات ورزشی و بازی‌ را فراهم کرده‌اند، به 365 دامنه می‌رسد و طبق شنیده‌های غیررسمی، گردش مالی هرکدام از سایت‌ها در شبانه‌روز کمتر از یک میلیارد تومان نیست. از این‌رو سایت‌های شرط‌بندی آنلاین درآمد بالایی دارند و بابت قماری که در بسترشان انجام می‌شود کارمزد دریافت می‌کنند. البته درصد کارمزدی که دریافت می‌کنند ثابت نیست. براي مثال، از قماری که برایش یک میلیارد تومان پول جمع شده باشد، 10 درصد به‌عنوان سهم خود یا کارمزد کسر می‌کنند.

پولشویی؛ روی دیگر سایت شرط‌بندی

*بستر مناسب برای پولشویی کاربرد دیگر سایت‌های پیش‌بینی آنلاین است. سارقانی که اطلاعات کارت‌ بانکی یا اطلاعات حساب قربانیان را دارند، به جای آنکه مستقیما پول را از حساب آنها به حساب خود انتقال دهند، ابتدا پول دزدی را به حساب سایت‌های شرط‌بندی انتقال می‌دهند؛ گویی که صاحب اصلی حساب، پول خود را به حساب سایت پیش‌بینی انتقال داده و برای بازی سهم خریده است. سپس سارق سایبری پس از یک روز یا مدت زمانی کوتاه، پول دزدی را از سایت قمار که در آن حساب کاربری دارد خارج و به حساب خود منتقل می‌کند!

*دسترسی به اطلاعات کارت و حساب بانکی افراد خیلی پیچیده نیست، به‌خصوص اگر آدرس درگاه‌های بانکی، جعلی یا همان صفحات فیشینگ تقلبی با عناوین مختلف در گروه‌های پربازدید تلگرامی ‌منتشر شود؛ مسیری که دسترسی به اطلاعات حساب بانکی افراد را آسان‌تر می‌کند.

*شرط‌بندی در قانون اساسی کشور جایی ندارد، چه آنلاین باشد یا غیر آن. سوال اینجاست که چطور تعداد سایت‌های شرط‌بندی آنلاین یا به‌اصطلاح عامیانه قمار آنلاین تا این حد زیاد شدند و درگاه الکترونیکی بانک‌های رسمی ‌کشور در اختیار آنهاست؟

12  شرکت PSP تحت نظر شرکت شاپرک، سایت‌ها را به درگاه‌های بانکی متصل می‌کنند تا امکان تراکنش مالی آنلاین برای کاربرانشان فراهم شود، منتها بر اساس روند اداری باید مالکیت دامین و فعالیت آن برای بانک‌ها محرز شود.

ترفندی که سایت‌های شرط‌بندی به‌کار می‌گیرند، واسطه قرار دادن شرکت‌های دیگر یا درخواست درگاه به نام آی‌پی شرکت‌ واسطه است. جالب اینجاست که آی‌پی شرکت واسط ممکن است نماد اعتماد الکترونیکی هم داشته باشد.

باید پذیرفت بازار سیاه قمار آنلاین در کشور داغ است و به‌رغم غیرقانونی بودن شرط‌بندی، چند برابر شدن پول جذابیتی زیادی دارد که خیلی‌ها نمی‌توانند از آن بگذرند. یک قربانی معتقد است که در این بازی، بانک‌ها مقصر نیستند و در‌صورتی‌که بانک‌ها تمامی ‌درگاه‌های الکترونیکی سایت‌های متخلف را مسدود کنند، سایت‌ها مسیرهای دیگر مانند استفاده از ارزهای دیجیتال را جایگزین خواهند کرد.

*حتما تبلیغات سایت‌های شرط‌بندی را در کانال‌های تلگرامی‌ یا صفحات اینستاگرامی ‌پربازدید و حتی توسط ستاره‌های سینما یا حتی ارسال پیامک تبلیغاتی دیده‌اید. همان‌طور كه مشخص است، اتفاقا شرکت ... هزینه زیادی برای تبلیغات پرداخت می‌کند. بر اساس آمارهای موجود، این سایت حدود 46 نمایندگی دارد که هر کدام از آنها به‌طور جداگانه برای تبلیغات هزینه می‌کنند. براساس شنیده‌ها هزینه تبلیغات برای سایت‌های شرط‌بندی چند برابر تبلیغات معمولی است.

همه این مسایل در کنار ریسک بالای انجام این کار در ایران، فعالیت سایت‌های شرط‌بندی را که این روزها بیشتر با نام «پیش‌بینی» شنیده می‌شود، به یک قمار واقعی تبدیل کرده؛ قماری که در بیشتر مواقع بازنده‌ آن کاربر است.

آقای دبیر، بد نیست در کنار مخاطرات اقتصادی و احتمالی تلگرام، نیم‌نگاهی نیز به سایت‌های شرط‌بندی وطنی داشته باشید!

سندی در آستانه فراموشی

پیش‌نیازهای عبور از تلگرام

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه

    نقد و بررسی بازی