نحوه تفکیک اينترنت داخل و خارج شفاف نیست

تعرفه‌هاي جدید اینترنت و ادامه سردرگمي كاربران

از اواخر آبان‌ماه سال گذشته با اعلام مصوبه جديد رگولاتوري، نحوه محاسبه تعرفه اينترنت مبتنی بر مدل حجمی (بر اساس سرعت) قرار داده شد. پس از اين مصوبه، تعرفه‌هاي جدید اینترنت خانگي پرسرعت از اوايل آذرماه يكي پس از ديگري توسط شركت‌هاي اينترنتي اعلام شدند.

در ابتداي امر با وجود آنكه در ظاهر به‌نظر مي‌رسيد قيمت اينترنت در مجموع كاهش يافته اما مشخص نبودن ميزان ترافيك داخلي و خارجي كه هر كاربر مي‌تواند استفاده كند، در نهايت باعث شد كه قيمت‌هاي اعلامي توسط شركت‌هاي اينترنتي با ابهاماتي همراه باشد.

درحالي‌كه انتظار مي‌رفت در تعرفه‌هايي كه شركت‌هاي اينترنتي اعلام مي‌كنند و در سايت خود براي اطلاع كاربران قرار مي‌دهند به‌روشني مشخص شود كه هر كاربر چقدر اجازه مصرف داخلي يا بين‌الملل از اين حجم اعلامي را دارد، اما اين اتفاق همچنان رخ نداده، تا بازهم راه ايجاد ابهام و ناآگاهي كاربران باز بماند.

درواقع **با اعلام تعرفه‌هاي جديد توسط شركت‌هاي اينترنتي، هر شركت فرمول خاص خود را براي ميزان مصرف داخلي و خارجي توسط كاربر تعريف كرده است. از سوي ديگر، بسياري از شركت‌ها نيز اعلام نكرده‌اند كه چه ميزان از مصرف FUP به اينترنت داخلي و چه ميزان به اينترنت بين‌الملل مربوط است، تا بر شدت ابهام‌ها افزوده شود.**

در اين آشفته‌بازار، اعلام قيمت‌هاي مبهم توسط اپراتورهاي اينترنتي يك شركت اينترنتي نصف حجم اختصاص داده‌شده را به اينترنت داخلي و نصف آن را به اينترنت بين‌الملل اختصاص داده و شركتي ديگر در یکی از تعرفه‌هایش سه‌چهارم حجم خود را به اينترنت داخلي و تنها يك‌چهارم آن را به اينترنت بين‌الملل اختصاص داده است. همين روش‌هاي متفاوت شركت‌هاي اينترنتي در اعلام تعرفه‌ها و اعلام حجم‌هاي بالا به كاربر كه بخش اعظم آن مربوط به ترافيك داخلي است (و معمولا هم اين مساله هنگام خريد به كاربر گوشزد نمي‌شود)، باعث شده بسياري از كاربران در هنگام اتمام حجم ماهانه فكر كنند كه شركت اينترنتي حجم‌خوري كرده است.

به اين ترتيب اگرچه به‌عنوان مثال، براي استفاده از يك سرويس با سرعت يك مگابايت 100 گيگ اختصاص داده شده اما از آنجا كه فقط يك‌چهارم آن اينترنت بين‌الملل است، فقط مي‌توان از 25 گيگ براي استفاده از اينترنت بين‌الملل بهره بهره برد. فراموش نكنيم كه بر اساس آمار رسمی همچنان بيشترين ميزان مصرف كاربران ايراني، از محتوای خارجی و اينترنت بين‌الملل است.

**در اين ميان کم نیستند كاربرانی که به‌علت ناآشنایی با فرمول‌های پیچیده و غیریکسان اینترنت گاهي به اشتباه 100 گيگ اينترنت اعلامي در سايت برخی شركت‌هاي اينترنتي، آن‌هم با نرخ پایین را خریداری می‌کنند؛ بدون آنكه بدانند درواقع براي دسترسي به سايت‌هاي خارجي و شبكه‌هاي اجتماعي خارجي تنها 25 گيگ از این میزان را در اختيار دارند.**

در شرايط فعلي با توجه به اينكه هر شركت بر اساس ميل و سليقه خود ميزان مشخصي از سقف مصرف منصفانه را به اينترنت بين‌الملل اختصاص داده است، در عمل امكان مقايسه تعرفه‌ها براي كاربران دشوار شده است؛ يعني اگر قصد خريد اينترنت داشته باشيد، علاوه بر بررسي قيمت تعرفه‌هاي شركت‌هاي مختلف لازم است در مرحله اول با آنها تماس گرفته و از ميزان حجم اختصاص داده‌شده به اينترنت بين‌الملل و داخلي اطلاع دقیق حاصل كنيد و سپس با محاسبه ميزان اينترنت بين‌الملل ارايه‌شده توسط هر شركت و نرخ آنها به مقايسه بپردازيد.

**اگرچه رگولاتوري اعلام كرده كه شركت‌هاي اينترنتي موظف به اعلام ميزان حجم داخلي و خارجي ارايه داده‌شده هستند و انجام ندادن اين كار تخلف محسوب مي‌شود، اما نگاهي گذرا به سايت‌ شركت‌هاي اينترنتي و تعرفه‌هاي اعلامي آنها مشخص مي‌كند كه تعداد قابل ملاحظه‌ای از آنها در جداول منتشره براي تعرفه اينترنت اشاره‌اي به ميزان ترافيك بين‌الملل و داخلي براي خريد هر بسته نداشته‌اند.**

البته برخي شركت‌هاي اينترنتي در پانويس جدول تعرفه‌هاي خود به‌شكلي گذرا به ميزان حجم داخلي اشاره‌اي مختصر داشته‌اند.

با اين شرايط به‌نظر مي‌رسد لازم است كه رگولاتوري با تذكر دادن، اعمال جريمه و برخوردهاي قانوني ديگر شركت‌هاي اينترنتي را به اعلام شفاف و واضح ميزان اختصاص داده شده به اينترنت بين‌الملل و داخلي در تعرفه‌هاي خود ملزم كند. البته ضعف اطلاع‌رسانی در این حوزه از سوی رگولاتوری نیز کاملا مشهود است؛ موضوعی که به‌خوبی از سوی برخی شرکت‌های اینترنتی در حال بهره‌برداری است.