قابل ملاحظه مسوولان شهرداری؛ چهار سال گذشت

معمای نصب كارت‌خوان در تاكسي‌هاي تهران

چهار سال از مطرح شدن طرح تجهیز تاکسی‌های پایتخت به دستگاه کارت‌خوان مي‌گذرد و البته همچنان اين طرح به ‌سرانجام نرسیده است. در ابتدا برای اجرای این طرح گسترده، تاکسیرانی اعلام کرد 100 دستگاه کارت‌خوان در عرض یک هفته به شکل آزمایشی روی برخی از تاکسی‌های پایتخت در سه محور انقلاب-راه‌آهن، انقلاب- صادقیه و پیچ‌ شمیران – تجریش نصب می‌شوند که البته این وعده در زمان مقرر محقق نشد.

پس از آن اما تاکسیرانی که یکی از زیرمجموعه‌های عريض و طويل شهرداری تهران است، مقرر کرد که تعداد 15 هزار تاکسی تا پایان سال 94 به دستگاه‌های کارت‌خوان مجهز شوند که این امر نیز محقق نشد و پس از اين هم اجراي طرح به 9 ماه بعد موكول شد كه باز هم به سرانجام نرسيد.

در آخرين قدم براي كارت‌خوان‌دار كردن تاكسي‌هاي پايتخت، در تابستان سال گذشته کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای شهر از شهرداری خواست تا در ازای موافقت شورا با افزایش کرایه‌ها، شهرداری هم ظرف مدت شش ماه روی تمام تاکسی‌های شهر تهران دستگاه کارت‌خوان نصب کند. با وجود گذشت نزديك به يك سال از اين اظهارات و گران شدن كرايه‌هاي تاكسي اما همچنان از نصب كارت‌خوان در تاكسي‌هاي پايتخت خبري نيست.

با وجود تماس‌هاي مكرر خبرنگار هفته‌نامه عصر ارتباط با سرپرست روابط عمومي سازمان تاكسيراني در هفته گذشته، گويا حتي كسي براي پاسخ دادن به تلفن هم در اين سازمان وجود نداشت و تمامي تماس‌ها بي‌پاسخ ماند.

آن‌طور که تاکسیرانی تهران (وابسته به شهرداری تهران) اعلام کرده، تجهیز تاکسی‌های پایتخت به کارت‌خوان بر اساس تفاهم‌نامه‌ای که تاکسیرانی با بانک شهر (وابسته به شهرداری تهران) داشته بايد صورت می‌گرفت. بر اساس این تفاهم‌نامه، رانندگان تاکسی برای نصب دستگاه‌های کارت‌خوان روی تاکسی‌های خود هیچ‌گونه مبلغی را نبايد پرداخت کنند. همچنین بنا بر گفته مسوولان تاکسیرانی، رانندگانی که این کارت‌خوان‌ها را در تاکسی خود نصب می‌کنند تنها در ازای خراب یا مفقود شدن دستگاه ‌باید 30 درصد از هزینه را پرداخت کنند و بقیه هزینه‌ها را شرکت بیمه طرف قرارداد تقبل می‌کند.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه سازمان تاکسیرانی چندی پيش درباره نوع کارت‌هایی که امکان پرداخت کرایه با آنها وجود دارد، در گفت‌وگويی با روابط عمومی این سازمان گفته بود در وهله نخست کارت‌های شهروندی که بانک شهر آنها را در اختیار شهروندان قرار می‌دهد و چندمنظوره نیز هست، برای اجرای طرح مد نظر این سازمان است.

با توجه به اينكه همچنان بانك مركزي مجوز كيف پول الكترونيكي را صادر نكرده است، لذا در صورت آنلاين بودن كارت‌خوان‌هاي تاكسي مشكلات قطعي اتصال در نقاط كور شهر نيز وجود دارد كه خود مشكلي مضاعف است.

طرح تجهیز تاکسی‌ها به دستگاه کارت‌خوان تا به حال در برخی از شهرها از جمله کرج، شیراز و مشهد با موفقیت به‌اجرا در آمده است و تاکسی‌های این شهرها در حال استفاده از این دستگاه کارت‌خوان برای دریافت کرایه برخی از خطوط هستند. امید است مسوولان شهرداری تهران بتوانند پس از فارغ شدن از قطع سهميه طرح ترافيك خبرنگاران و افزايش نرخ ورود به محدوده طرح ترافيك، اندك زماني را نيز براي عملياتي شدن تجهيز تاكسي‌هاي پايتخت به كارت‌خوان بگذارند.