انحصار صداوسیما بر محتوای صوتی و تصویری مجازی چه آثاری دارد

دورخیز برای گذار از اداره «برادکَست» به اداره «برادبند»

شورای رقابت چه می‌کند؟ چرا وقتی همه از انحصار تلگرام حرف می‌زنند، ساکت است؟ چرا نمی‌گوید که تلگرام، انحصاری نداشت و ندارد! این پیام‌رسان، نه در خارج و نه در ایران انحصار نداشت و ندارد! بلکه نسبت به سایر اپلیکیشن‌های پیام‌رسان، این اپلیکیشن از برخی لحاظ برتری و پیشتازی داشت و دارد. همین و بس! چرا سیصد و بیست و نهمین جلسه شورای رقابت مورخ ۲۰ فروردین ۱۳۹۷ تنها به شرکت‌های هواپیمایی می‌پردازد و به انحصارطلبی سازمان صداوسیما نمی‌پردازد؟ سازمانی که در شرایط موجود می‌کوشد راهبرد بلندمدت انحصارطلبی رسانه‌ای خود را بیش از پیش متحقق سازد و قدرت مطلق خود را در اغلب عرصه‌های فاوا و فضای سایبری بگستراند و بسط دهد؟

اعضای شورای رقابت، کاربران فاوا، کارآفرینان و سرمایه‌گذاران بخش‌های فعال در فضای سایبری کشور باید در این روزهای پرتنش با دولت اعتدال و وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، عملا همدردی و هم‌افزایی سازنده داشته باشند تا حداقل فضای تاحدودی نصفه‌نیمه‌باز کنونی بسته نشود!

بدون همدردی و هم‌افزایی سازنده اعضای شورای رقابت، کاربران فاوا، کارآفرینان و سرمایه‌گذاران بخش‌های فعال در فضای سایبری کشور، جوسازی و جوزدگی علیه یک رسانه اجتماعی خارجی در بهار 1397 موفق می‌شود و می‌رود تا یک‌بار دیگر نشان دهد که دیرآغازکنندگی ایرانیان معاصر در عرصه‌های فناوری اطلاعات، به‌جای آنکه باعث خوب‌آغازکنندگی بخش فاوا شود، باعث عجله‌ای تنگ‌نظرانه و تشویش‌انگیز می‌شود و سر از ناکجاآباد در می‌آورد.

پس عقل سلیم حکم می‌‌کند که دورخیز سازمان صداوسیما را که نمونه‌ای است از دیرآغازکنندگی بدآغاز‌کننده، حداقل برای مجلسیان برملا و بی‌اثر کنیم.

گذار از «زمامداری مطلق برادکست» به «زمامداری مطلق برادبَند»

هنگام نوآوری «پادکست» و «ویدیوکست»، رییس وقت صداوسیما از شورای نگهبان پرسیده بود، تکلیف چیست؟ و پاسخ شنیده بود: «مطابق‌ نص صريح‌ اصل‌ چهل‌ و چهارم قانون‌ اساسي‌ در نظام‌ جمهوري‌ اسلامي‌ ايران،‌ راديو و تلويزيون‌ دولتي‌ است‌ و [...] انتشار و پخش‌ برنامه‌هاي‌ صوتي‌ و تصويري‌ از طريق‌ سيستم‌هاي‌ فني‌ قابل‌ انتشار فراگير (همانند ماهواره‌، فرستنده‌، فيبرنوري‌ و غيره‌) براي‌ مردم‌ در قالب‌ امواج‌ راديویي‌ و كابلي‌ غير از سازمان‌ صداوسيماي‌ جمهوري‌ اسلامي‌ ايران‌ خلاف‌ اصل‌ مذكور است».

این فتوا یا حکم باعث شد، سازمان صداوسیما هم حاکمیت قانونی وزارت ارتباطات بر مدیریت ملی طیف فرکانس را نقض کند و در نتیجه باریکه‌هایی از طیف را به وزارت ارتباطات پس ندهد؛ باریکه‌هایی که در اثر گذار از شبکه‌های آنالوگ به دیجیتال، آزاد می‌شوند و لذا باید به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برگردانده شوند تا در ارایه خدمات رادیوتلویزیون همراه به خدمت گرفته شوند. در اثر این فتوا یا حکم، سازمان صداوسیما گام به گام کوشید و می‌کوشد تا حاکمیت وزارت ارتباطات بر منابع ملی مخابرات و ارتباطات و فناوری اطلاعات را نقض کند و مدیریت بر منابع مذکور را خود در دست گیرد.

طرح اداره صداوسیما و فراتر رفتن از آن

آغازگر این کارزار صداوسیما، نگارش اول لایحه «طرح اداره صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران» در تابستان سال 1391 و تقدیم آن به مجلس نهم بود.

این طرح در دوره نهم مجلس به صحن علنی نرفت ولی اکنون (در آغاز سال 1397) لایحه قانونی «طرح اداره صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران» در کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ایران در دست شور و بررسی است. **جالب توجه است که با تصویب طرح مذکور، صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران از مجلس، نیروی جدیدی برای قبضه کردن اغلب عرصه‌های فاوا و فضای سایبری را می‌گیرد، اما می‌تواند به مجلس پاسخگو نباشد. **

اهمیت طرح جدید اداره صداوسیمای جمهوری اسلامی، به قدری است که با قانونی شدن این طرح، تمامی مصوبات قبلی صداوسیما به‌جز اساسنامه‌اش،  مصوب مجلس شورای اسلامی ایران به تاریخ 27/07/1362 ملغی می‌شوند. قوانینی که ملغی می‌شوند و طرح مورد بحث جای همه آنها را می‌گیرد، عبارتند از:

•قانون اداره صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران، مصوب 08/10/1359 مجلس شورای اسلامی ایران؛

•خط مشی کلی و اصول برنامه‌های سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران، مصوب 17/04/1361 مجلس شورای اسلامی ایران؛

•و قانون نحوه اجرای اصل 175 قانون اساسی در بخش نظارت، مصوب 11/07/1370 مجمع تشخیص مصلحت نظام.

«خودمقررات‌گذاری» صداوسیما در اغلب بخش‌های فاوا

حدود دو سال است که سازمان صداوسیما، این غول رسانه‌ای کشور که برخلاف نص صریح قانون اصل 44 در اکثر امور فاوا تصدی‌گری می‌کند، موفق شده کمیسیون تنظیم مقررات رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر را «در خود» به وجود آورده و مشغول قبض و بسط آن است.

 

سالی که نکوست از بهارش پیداست!

هفته پیش اعلام شد که نه‌تنها اپلیکیشن پیام‌رسان منسوب به صداوسیما، برنده کارزار تبلیغاتی علیه تلگرام است، بلکه صداوسیما موفق شده پخش زنده برنامه‌های خود در آپارات را متوقف کند!

همچنین اعلام شد، سازمان صداوسیما برای صدور مجوز به اپراتورهای ‌IPTV، از ایشان ضمانت‌نامه بانکی سنگین، تضمین سود بالا، تخصیص درصد بالایی از سود اپراتورها به خود، لزوم ممیزی محتوا توسط صداوسیما قبل از انتشار، بررسی و تاييد زیرساخت‌ها و ... خیلی از امتیازات دیگر را می‌خواهد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در واکنش به طرح مصوب کمیسیون فرهنگی مجلس در مورد واگذاری انحصار صدور مجوز و مقررات صوت و تصویر در فضای مجازی به صداوسیما، تصریح کرد كه یکی از پیامدهای این انحصار، توقف رشد تولید محتوا در شبکه ملی اطلاعات است.

خلاصه اینکه سازمان صداوسیما، برای به دست آوردن سهم بیشتر از بازار ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور تلاش می‌کند، اغلب عرصه‌های تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی در حوزه فاوا، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و چند نهاد دیگر را قبضه کند. این اقدام علاوه بر تاثیرگذاری منفی بر نحوه اداره سازمان صداوسیما، وظایف حاکمیتی تعدادی از دستگاه‌های اجرایی همچون وزارت ارتباطات را نیز مختل می‌کند.

کسی حواسش به اینجا هست؟

خداحافظ ماهواره مصباح

تبعات یک بی‌تفاوتی

قضاوت با مسوولان

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه