تبلیغات اینترنتی و هشدارهایی که ظاهرا نتیجه‌بخش نیست

حراج ستون ساسانیان در سایت دیوار!

در سال‌هاي اخير با رايج شدن سايت‌هاي آگهي رايگان در كشور، هر روز شاهد شكل‌گيري آگهي‌هاي غيراخلاقي و بعضا مجرمانه‌اي بوده‌ايم كه با وجود تذكرات مقامات قضايي به اين سايت‌ها اين مساله همچنان حل‌نشده باقي مانده است.

تبلیغات اینترنتی و هشدارهایی که ظاهرا نتیجه‌بخش نیست

آگهي فروش كاشي‌هاي مسجدي تاريخي در تهران به قيمت گزاف، آگهي حراج پايه‌هاي ستون آتشكده‌اي باستاني و البته آگهي‌هايي تامل‌برانگيز براي ماساژ بانوان در منزل توسط آقا و آگهي‌هاي ديگري كه مدعي كمك مالي به خانم‌هاي جوان در ازاي حضور در منزل آقايان است، بخشي از اين آگهي‌ها بوده كه گويا با وجود گزارش‌هاي رسانه‌اي فراوان قصد متوقف شدن ندارد.

اگرچه تاكنون مقامات قضايي در چند نوبت به سايت‌هاي آگهي رايگان هشدار داده‌اند و البته گردانندگان اين سايت‌ها نيز قول‌هايي براي جلوگيري از انتشار اين سبك آگهي‌ها داده‌اند، اما اگر سري به برخي از اين سايت‌ها بزنيد با توجه به حجم عظيم آگهي‌هاي غير‌اخلاقي و مجرمانه این نتیجه حاصل می‌شود که ظاهرا اراده کافی و واقعي براي حذف اين سبك آگهي‌های اینترنتی وجود ندارد.

جالب آنكه هر بار نيز كه صحبت فيلتر شدن سايت‌هاي متخلف منتشر‌كننده آگهي مطرح مي‌شود، اين سايت‌ها پشت ادعاي كارآفريني سنگر گرفته و البته برخي مسوولان نيز بی‌توجه به مشکلات ایجاد‌شده به پشتيباني صرف از آنها برمي‌خيزند.

حالا آگهي فروش آثار باستاني در سايت‌هاي آگهي

به فروش گذاشتن آثار تاريخي و باستاني در سايت‌هاي آگهي رايگان مساله جديدي نيست و در دو سه سال اخير شاهد آگهي فروش کاشی‌های مسجدهاي قديمي تهران و برخي آثار تاريخي ديگر بوده‌ايم.

**به‌تازگي اما پرده‌اي ديگر از اين سريال فروش آثار تاريخي برداشته شد تا شاهد ارايه آگهي فروش يك اثر متعلق به دوره ساسانيان در سايت «ديوار» باشيم!**

هفته قبل، فرمانده یگان حفاظت سازمان میراث با اعلام خبر کشف و ضبط پایه ستون آتشکده و آتشدان آگهی‌شده در سایت اینترنتی دیوار، گفت: برابر اعلام فرمانده یگان حفاظت استان بوشهر مستند به گزارش پایگاه حفاظتی شهرستان دشتستان، در پی درج آگهی فروش اموال تاریخی‌فرهنگی در سایت اینترنتی دیوار توسط فردی با شماره تماس معلوم، بلافاصله با اخذ دستور مقام قضایی و هماهنگی مبادی ذی‌ربط ناجا، شناسایی فرد مظنون در دستور کار قرار گرفت که با عملیات مشترک ماموران یگان حفاظت و پاسگاه انتظامی منطقه، طی بازرسی به‌عمل‌آمده در منزل فرد مذکور، آثار معرفی‌شده برای فروش (یک قطعه پایه ستون آتشکده و چند قطعه پایه آتشدان، گوپال، هاون سنگی، سنگ آسیاب و جون سنگی) کشف و ضبط و متهم براي سیر مراحل قانونی تحویل مرجع قضایی شد.

گفته مي‌شود با توجه به اعلام نظر کارشناسان میراث فرهنگی استان بوشهر، پایه ستون آتشکده دارای ارزش تاریخی و متعلق به دوره ساسانیان است.

نكته قالب تامل اما اينجاست كه ظاهرا سايت ديوار، آگهي‌ها را پس از تاييد توسط كارشناسان خود روي سايت مي‌گذارد و به همين جهت هم چند ساعتي زمان براي انتشار هر آگهي از كاربران خود تقاضا مي‌كند، اما مشخص نيست كه آگهي فروش آثار تاريخي كشور چگونه مورد تاييد قرار گرفته است.

تداوم نمایش آگهي‌هاي مساله‌دار

يكي ديگر از مجموعه آگهي‌هاي تامل‌برانگيز سايت‌هاي آگهي اما تبلیغات مربوط به بخش خدمات اجتماعي است.

براي روشن شدن موضوع توجه شما را به چند نمونه از اين سبك آگهي‌ها كه با عنوان «خيريه و كمك‌رساني» در يك سايت آگهي رايگان شناخته‌شده در حال انتشار است، جلب مي‌كنيم، با ذکر این نکته که با پوزش از مخاطبان، این نمونه‌ها بدون کم و کاست و عینا درج می‌شود.

* **«انجام انواع ماساژ و ماساژ درماني براي افرادي كه توان مالي ندارند به‌صورت رايگان. بنده آقایی 29 ساله با ظاهري مرتب و پرانرژي در خدمت شما عزيزان. هماهنگي و ارسال مشخصات فقط و فقط از طريق تلگرام.» (محل سكونت: تهران-پاسداران)**

*«کمک مالى می‌کنم تا حدى. ماساژور هستم. آقا هستم فوق لیسانس. جهت هماهنگى تلگرام پیام بدهید یا پیامک سپاس.» (محل سكونت: تهران-يوسف‌آباد)

*«كمك غيرمالي مي‌كنم، مثل ماساژدرماني. آقا هستم فوق ليسانس».(محل سكونت- تهران الهيه)

نكته قابل تامل در خصوص اين سبك آگهي‌ها اين است كه همه آگهي‌دهندگان آقايان ساكن مناطق مرفه تهران هستند و قصد دارند به‌صورت رايگان متقاضيان را در منازل ماساژ دهند و البته بعضا مشخصات ظاهري خود را نيز قيد مي‌كنند.

آگهي درخواست همسفر خانم براي سفرهاي خارجي و حتي داخلي كه در آن آگهي‌دهنده آقا كل هزينه سفر را تقبل مي‌كند و به ظاهر و سن و سال همسفر خود هم توجه خاصي نشان مي‌دهد، از جمله ديگر آگهي‌هاي قابل تامل در سايت‌هاي اينترنتي است.

برخوردهاي قضايي با موضوع

چندی پیش در گزارشی که در هفته‌نامه عصر ارتباط نیز به آن پرداختیم، بعد از انتشار آگهی‌های غیرمتعارف و غیراخلاقی، دادستانی یکی از استان‌ها با دادن ضرب‌الاجل خواستار حذف آگهی‌های هنجارشکن از روی سایت دیوار شده بود.

آگهی‌های ‌مدنظر دادستانی آن استان ناظر به مواردی در بخش حمایت و کمک‌رسانی یکی از این سایت‌ها بود که به‌صورت علنی خواسته‌های غیراخلاقی را مطرح می‌کرد.

در همان زمان معاون دادستان اين استان از پلیس فتا خواست که به مسوولان سایت دیوار برای حذف آگهی‌های غیراخلاقی هشدار دهند و از آنها بخواهند ظرف 72 ساعت، آگهی‌های هنجارشکن را حذف کنند، در غیر این صورت فیلترخواهند شد.

**بر اساس نظر این مقام قضایی در مورد گروه‌ها و سایت‌هایی که مطالب آنها بدون تایید مدیر منتشر می‌شود، مدیر مکلف به نظارت و حذف فوری موارد مجرمانه است و در صورت اطلاع یافتن و حذف نکردن این مطالب مجرمانه به قید فوریت، وی نیز شریک در انتشار مطلب خواهد بود، چراکه با ایجاد گروه و سایت، امکان انتشار مطالب توسط افراد را فراهم کرده و مکلف به نظارت کافی بر محتوای منتشر شده کاربران است.**

در جریان این خبرها و اتفاق‌ها روابط عمومی یکی از سایت‌هاي آگهي رايگان، اما با اشاره به وجود کلاهبرداری و سوءاستفاده در هر صنف و فعالیتی، وجود کلاهبرداری در حوزه‌ سایت‌های نیازمندی آنلاین را به تمام حوزه‌های کسب‌و‌کار تعمیم داده و از کاربران خود خواست قبل از انجام هر معامله‌ای، صفحه‌ قوانین و مقررات این سایت را مطالعه کنند و همچنین از طریق سایر کانال‌های ارتباطی، اطلاعیه‌های این سایت را دنبال کنند تا در دام کلاهبرداران گرفتار نشوند.

در بخش دیگری از اطلاعیه این سایت تبلیغاتی آمده بود، امکان بررسی واقعی بودن شماره‌ تماس آگهی‌دهنده با ارسال کد تایید، رصد شبانه‌روزی آگهی‌ها توسط تیم کنترل کیفیت در فرایندی چندمرحله‌ای، پشتیبانی شبانه‌روزی از کاربران و رسیدگی به درخواست‌های کاربران، از دیگر اقدامات برای مبارزه با تخلفات بودند كه اين سايت وعده آن را داده است.

این سایت در ادامه، خود را موظف به رعایت موارد مشخص‌شده از سوی مراجع ذی‌ربط دانسته و اعلام کرده است که مطابق این قوانین در برابر درج آگهی‌هایی مانند ماساژ، همخانه، اجاره ساعتی ملک ممانعت می‌کند.

در اینکه همین قوانین و مقررات حداقلی هم رعایت شود تردید‌هایی وجود دارد به همین دلیل است که درباره آگهی‌های نیاز به همخانه هم شهریور پارسال پلیس فتا هشدارهایی داد و نکاتی را گوشزد کرد تا کاربران از گرفتار شدن در دام این‌گونه کلاهبرداری‌ها در امان باشند.

آگهي‌هاي غيرمتعارف همچنان پابرجا

باوجود تمام هشدارهاي مقامات قضايي و پليس فتا اما باز هم تعداد بالايي از آگهي‌هاي ماساژدرماني رايگان، همسفر خانم و البته هر از گاهي آگهي فروش آثار تاريخي در سايت‌هاي آگهي به‌چشم مي‌خورد.

به‌نظر مي‌رسد با توجه به بي‌توجهي سايت‌هاي آگهي رايگان از يك‌سو و تذكرات و هشدارهاي متعددي كه در اين سال‌ها به گردانندگان اين سايت‌ها داده شده از سوي ديگر حالا وقت آن رسيده تا برخورد قانوني و جدي‌تري با آنها شود تا شايد يك‌بار براي هميشه امكان تخلف‌هاي اين‌چنيني گرفته شود.

از سوي ديگر عده زيادي نيز در سايت‌هاي آگهي رايگان بدون آنكه بررسي در خصوص وضع زندگي و توانايي مالي آنها صورت گرفته باشد به انجام نوعي گدايي آنلاين روي آورده‌اند و با اعلام اينكه نيازمندند از كاربران تقاضاي كمك مي‌كنند. اگر قرار به كمك به افراد نيازمند باشد اين كمك لازم است مثل تمام دنيا از طريق انجمن‌هاي مردم‌نهاد و خيريه كه روي آنها نظارت وجود دارد انجام گيرد و البته كميته امداد نيز در كشور فعاليت دارد كه مي‌تواند در صورت نياز جذب كمك‌هاي مردمي را از طريق فضاي مجازي نيز تسهيل كند. اما صرف اعلام نيازمندي در اينترنت باعث مي‌شود عده‌اي به فكر سوء‌استفاده از اين امكان بيفتند و به دروغ خود را نيازمند معرفي كنند.

**در نهایت اینکه خاطرنشان می‌شود پلیس آگاهی نیز پیش از این هشدار داده بود که دو سایت دیوار و شیپور به پاتوقی برای کلاهبرداران تبدیل شده و از شهروندان خواسته بود مراقب آگهی‌های مشکوک باشند.**

به‌نظر مي‌رسد وقت آن رسيده كه نهادهاي مسوول به فكر روشي نظام‌مند براي نظارت و كنترل سايت‌هاي آگهي رايگان باشند و در صورت تخلف با آنها برخورد جدي داشته باشند تا مانع شكل‌گيري فضاي مجازي تاريك و خلافكارانه در كشور شوند.