ICT ايراني در هفته‌اي كه گذشت:

از فيلتر شدن تلگرام تا كوچ به پيام‌رسان‌هاي بومي

مسدود شدن يا نشدن تلگرام؛ مساله اين است! در هفته‌هاي اخير موضوع تلگرام در اخبار رسانه‌هاي كشور حتي بالاتر از خبرهاي مربوط به افزايش ناگهاني نرخ دلار پوشش داده شده است. حال اما دبير شوراي‌عالي فضاي مجازي اين موضوع را مطرح كرده كه زمان مشخصي براي فيلتر تلگرام در دستور كار نيست بلكه تصميم اين است كه مردم خودشان به پيام‌رسان‌هاي داخلي و بومي كوچ كنند.

هفته گذشته حرف ايجاد سامانه نظام یکپارچه معاملات ارزی (نیما) که با هدف تسهیل تامین ارز ایجاد شده است نيز خبرساز شد تا مشخص شود كه دولت نگاه ويژه‌اي به استفاده از ICT براي كنترل نرخ ارز دارد. گفته مي‌شود با استفاده از اين سامانه واردکنندگان می‌توانند از ارز خود استفاده کنند.

از سوي ديگر هفته گذشته با اعلام خبرگزاري رسمي دولت مشخص شد باوجود گذشت حدود یک سال از رونمایی سامانه قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، همچنان جای خالی زیرمجموعه‌های قوای مقننه و قضاییه در این سامانه حس می‌شود و همين موضوع باعث شده تا در اين شماره نگاهي به مهمترين سازمان‌هايي كه به اين سامانه متصل نشده‌اند، هم داشته باشيم.

بايد خاطرنشان كرد كه در هفته جاري مجمع عمومی عادی سالیانه همراه اول از ساعت ۹ صبح و مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام همراه اول، از ساعت ۱۱صبح روز یکشنبه ۹ اردیبهشت ماه، در سالن خلیج فارس پژوهشگاه نیرو، برگزار می‌شود كه از اهميت بالايي براي فعالان حوزه اپراتوري خصوصا سهامداران همراه اول برخوردار است.

بخشنامه‌ها اثر کرد؛ کاهش 27درصدی مراجعه به تلگرام

هفته گذشته دبير شوراي‌عالي فضاي مجازي با بیان اینکه از لحاظ کمی و کیفی شاهد جنب وجوش زیادی در پیام‌رسان‌های داخلی هستیم، گفت: حدود ۲۷ درصد از بازدید مطالب در تلگرام و ۱۷ درصد از تولید مطالب در تلگرام از بازه زمانی یاد شده به بعد کاسته شد. همچنین براساس گزارشی که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به ما داده، حدود ۱۰ درصد از پیک ترافیک تلگرام در این مدت کاسته شده است.

دبير شوراي‌عالي فضاي مجازي با بیان اینکه در کمتر از چهار روز، شش میلیون كاربر به پیام‌رسان‌های داخلی اضافه شدند، همچنين گفته است: در روز‌های اخیر، شاهد استقبال و اعتماد مردم به پیام‌رسان‌های داخلی هستیم، ابتدا تمرکز ما بر کوچ دولتی‌هاست که قرار است تا چهارشنبه پایان یابد. برنامه ما پس از کوچ دولتی‌ها، کوچ بخش‌های غیردولتی و کسب و کارهاست. در این خصوص بخشنامه‌های متعددی صادر شده و جلسات متعددی با بخش خصوصی داشتیم و امیدواریم از روز سه شنبه یک کوچ منظم با سرعت بالا در بخش خصوصی داشته باشیم.

با اين تفاسير مي‌توان متوجه شد كه برنامه فيلتر شدن تلگرام برنامه‌اي طولاني‌مدت بوده و قرار نيست تا قبل از كوچ بخش دولتي و خصوصي اقدام خاصي در خصوص آن صورت گيرد.

از سوي ديگر اعلام شده برای حفظ نام و نشان تجاری کسب و کار‌ها در پیام‌رسان‌های داخلی هم برنامه‌ریزی‌هایی صورت گرفته و بنابر ادعاي شوراي‌عالي فضاي مجازي حدود ۲۲ هزار کسب و کار که کد «شامک» از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گرفته بودند، نامشان در پیام‌رسان‌های داخلی حفظ شده و دامنه‌شان تا زمانی که به صورت فعال از آن استفاده کنند، برای آن‌ها نگه داشته مي‌شود.

دبير شوراي‌عالي فضاي مجازي البته اعلام كرده كه  سیاست شورا مسدود کردن تلگرام نیست(!)، بلکه خواهان آن است که مردم خودشان از تلگرام کوچ کنند.

رونمایی از سامانه نظام یکپارچه ارزی

سامانه نظام یکپارچه معاملات ارزی (نیما) که با هدف تسهیل تامین ارز ایجاد شده است با حضور معاون اول ريیس‌جمهور اين هفته رونمایی می‌شود.

این سامانه با قابلیت تنظیم‌شوندگی و سیاست‌گذاری، تمام منابع و مصارف ارزی کشور را در یک محل جمع می‌کند و بر اساس ترجیحات متقاضی و اولویت‌های سیاست‌گذار عرضه و تقاضا تلاقی می‌کنند. سامانه نیما امکان رصد لحظه‌ای بازار ارز را برای سیاست‌گذار فراهم کرده و اجازه مداخله موثر حاکمیتی را در این بازار می‌دهد.

سه ویژگی مهم این سامانه فراهم کردن داده‌های کامل و واقعی از عرضه و تقاضای ارز، فرایند تامین منابع و تخصیص مصارف ارزی در ساختاری یکپارچه و ایجاد پیوند بین فرایند تجارت خارجی کشور از ثبت سفارش تا ترخیص کالا هستند. همچنین این سامانه قابلیت پوشش نیازهای خرد مردم نظیر ارز مسافرتی، درمانی و دانشجویی را دارد.

به گفته ريیس کل بانک مرکزی، ورود اطلاعات به این سامانه پیش از نوروز آغاز شده و در روز دوشنبه هفته قبل به طور کامل وارد این سامانه شده است .

بر اساس نوع فعالیت این سامانه واردکنندگان می‌توانند پس از ورود به سامانه از ارز خود استفاده کنند همچنین برخی از صادرکنندگان خصوصی ضمن ورود به سامانه می‌توانند با افراد خارج از سامانه هماهنگ شده و ارز خود را منتقل کنند.

رییس کل بانک مرکزی با دادن اطمینان خاطر به فعالان اقتصادی گفت: استفاده از سامانه نیما به ما کمک خواهد کرد تا بر ورود کالاهای ضروری نظارت داشته باشیم و به آنها ارز اختصاص یابد در عین حال مانع از ورود کالای قاچاق به کشور خواهیم شد زیرا ورود کالا بدون ثبت سفارش مجاز نیست.

وارد نشدن مجلس و قوه قضاییه به سامانه دسترسی آزاد اطلاعات

باوجود گذشت حدود یک سال از رونمایی سامانه قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات اگرچه روند صعودی را در پیوستن زیرمجموعه‌های قوه مجریه و دستگاه‌های دولتی به این سامانه شاهد هستیم اما همچنان جای خالی زیرمجموعه‌های قوای مقننه و قضاییه در این سامانه حس می‌شود.

با نگاهی به سامانه و جداول موجود در سایت دبیرخانه کمیسیون دسترسی آزاد به اطلاعات درمی‌یابیم آخرین وضعیت اتصال دستگاه‌ها در سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات اگرچه روند رو به رشدی را نشان می‌دهد اما همچنان با نقطه مطلوب، فاصله بسیار زیادی دارد.

همچنین در مراجعه به بخش فهرست سازمان‌ها در این سامانه مشخص می‌شود غیر از حضور پررنگ نهادها و سازمان‌های وابسته به دولت وهمین‌طور بانک‌ها، هنوز دستگاه‌های زیرمجموعه دو قوه مهم مقننه و قضايیه بر به اين سامانه متصل نشده‌اند.

براساس اطلاعات موجود در این سامانه، قوه مجریه 285 دستگاه از 517 ، قوه مقننه یک دستگاه از 10 زیرمجموعه و قوه قضاییه یک دستگاه از 12 زیرمجموعه خود را فعال کرده‌اند.

برهمین اساس دیوان عالی کشور، دیوان عدالت اداری، سازمان زندان‌ها، سازمان بازرسی، سازمان ثبت اسناد و املاک و سازمان پزشکی قانونی کشور از جمله نهادهای مهمی هستند که جای خالی آنها در سامانه کاملا مشهود است.

از شهرداری‌های کل کشور نیز تنها 5 شهرداری (اصفهان، تهران، مشهد، کرج و کرمانشاه) در سامانه دسترسی آزاد به اطلاعات فعال هستند که با توجه به تعداد زیاد شهرداری‌های کل کشور، آمار بسیار پایینی است.

وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی با 35 زیرمجموعه مهم از جمله سازمان تامین اجتماعی دارد که این سازمان نیز دارای زیرمجموعه‌های بزرگ اقتصادی و مالی متعددی است و ضرورت دارد جهت فعال‌سازی همه آنها در سریع‌ترین زمان ممکن اقدام شود.

زیرمجموعه‌های وزارت ورزش هم مانند کمیته ملی المپیک، کمیته ملی پارا المپیک، شرکت توسعه و اماکن ورزشی، صندوق حمایت از قهرمانان و پیشکسوتان، هنوزهیچکدام به این سامانه نپیوسته‌اند.

وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت، راه و شهرسازی، اقتصاد و دارایی، آموزش و پرورش و نیرو نیز هنوز زیرمجموعه‌های خود را در این سامانه فعال نکرده‌اند.

معاون سامانه قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات اظهار داشته: کار فعال‌سازی دستگاه‌ها در سامانه قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات با دشواری‌هایی رو به رو است از جمله اینکه برخی نهادها و سازمان‌های دولتی به طور مستقل، پایگاه و مجموعه‌ای برای پاسخگویی دارند و تصور می‌کنند دیگر نیازی به پیوستن به این سامانه نیست درحالی که بر اساس آيین‌نامه اجرایی قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، این سامانه مجرای اصلی محسوب می‌شود.

بر مبنای جدیدترین آمار، تاکنون یک هزار و 877 درخواست از سوی مردم در سامانه ثبت شده که به یک هزار و 477 مورد آن پاسخ داده شده است.

همچنین آمار و جداول موجود نشان می‌دهد که تعداد شکایات ثبت شده نیز 189مورد است که تنها 74 مورد آن بررسی و رسیدگی شده و به طور کلی میانگین پاسخگویی سازمان‌ها و دستگاه‌های متصل در سامانه 79 درصد است.

برگزاری مجمع عمومی عادی و فوق‌العاده همراه‌اول

مجمع عمومی عادی سالیانه همراه اول(سهامی عام) از ساعت ۹ صبح و مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام همراه اول(سهامی عام)، از ساعت ۱۱صبح روز یکشنبه ۹ اردیبهشت ماه، در سالن خلیج فارس پژوهشگاه نیرو، واقع در شهرک غرب، بلوار فرحزادی، انتهای بلوار شهید دادمان برگزار می‌شود.

براساس این گزارش، دستور اين جلسه شامل استماع گزارش هیات مدیره در خصوص عملکرد سال 96، استماع گزارش حسابرس و بازرس قانونی، بررسی و تصویب ترازنامه و حساب سود و زیان، تصمیم‌گیری در خصوص سود تقسیمی، انتخاب حسابرس و بازرس قانونی شرکت، تعیین روزنامه کثیرالانتشار جهت درج آگهی‌های شرکت و سایر مواردی که در صلاحیت مجمع عمومی عادی سالیانه بوده، است. همچنین در مجمع‌فوق‌العاده، اعضای هیات مدیره تعیین می‌شوند.