حمله بی سابقه هکری دهها سایت مشهور را از دسترس خارج کرد

به دنبال وقوع حملات بی سابقه هکری علیه دهها وب سایت مشهور در ایالات متحده مردم این کشور امکان دسترسی به این سایت‌ها را از دست دادند.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از نیویورک تایمز، این حملات در روز جمعه رخ داده و هکرها زیرساخت‌های اینترنت را در ایالات متحده و بخش‌هایی از اروپا هدف قرار داده‌اند.
کاربران از عدم امکان دسترسی به سایت‌های پرطرفداری مانند توییتر، پی پال، نتفلیکس، Spotify, Airbnb، Reddit، Etsy، SoundCloud و نیویورک تایمز خبر می دهند.
برخی تحلیل گران غربی این حملات را مجددا به دولت روسیه نسبت داده و مدعی هستند، حمله مذکور مقدمه ای برای حمله اصلی به زیرساخت های کلیدی اینترنت در آمریکا در زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری این کشور است.
شرکت Dyn که سرورهای متعددی را برای کنترل و مسیردهی ترافیک اینترنت مورد استفاده قرار می‌دهد، از وقوع حملات شدید distributed denial-of-service از ساعت هفت صبح دیروز به وقت محلی خبر داده است.
در جریان این حملات با ایجاد ترافیک شدید بر روی سایت‌های مختلف دسترسی به آنها غیرممکن شد. مشکل یاد شده ابتدا در شرق آمریکا رخ داد، ولی به سرعت به کل این کشور توسعه یافت.
کارشناسان از وقوع سه موج حمله به سایت های پرطرفدار در آمریکا خبر می دهد که تا عصر روز جمعه به طول انجامیده است. برای انجام این حمله از شبکه بوت نت متشکل از هزاران دوربین نظارتی، روترهای خانگی آلوده شده و ... استفاده شده است.
این ابزار بدون اطلاع مالکانشان به نرم افزارهایی آلوده شده اند که به هکرها امکان می دهد سیل ترافیک ناخواسته را به سمت سایت‌های هدف سرازیر کنند. اف بی آی و وزارت امنیت داخلی آمریکا در حال تحقیق در این زمینه هستند و تمامی احتمالات از جمله یک تخطئه جنایتکارانه تا دخالت دولت خارجی را در این زمینه درنظر می گیرند.
کارشناسان در مورد تعداد و نوع این حمله، مدت زمان طولانی آن و پیچیدگی عملیاتی حمله یاد شده اظهار نگرانی کرده و در مورد پیامدهای تکرار آن هشدار داده‌اند.
متخصصان امنیتی سالهاست هشدار می دهند افزایش تعداد ابزار متصل به اینترنت که پدیده اینترنت اشیا را شکل داده، باعث افزایش ضعف اینترنت می‌شود. زیرا این ابزار حفره های امنیتی متعددی دارند و به راحتی قابل نفوذ هستند. به اعتقاد آنها آنچه که روز جمعه در آمریکا رخ داده تنها نوک کوه یخ فجایع امنیتی ماه‌ها و سال های آینده را در فضای مجازی به ما نشان داده است.
شرکت Dyn می گوید حملات بر علیه خود را در ساعت 9:30 دقیقه صبح دفع کرده، اما این حملات ساعت 11:52 دقیقه صبح به وقت محلی مجددا آغاز شده است و بعد از دفع موج دوم این حملات آنها از ساعت 5 بعداز ظهر دوباره آغاز شده اند.
Dyn یکی از دهها شرکت میزبان Domain Name System یا دی ان اس است که آدرس های سایت ها را به آدرس های عددی قابل درک برای رایانه ها تبدیل می کند. بدون وجود دی ان اس سرورها اینترنت وجود نخواهد داشت. حملات روز جمعه زیرساخت های اینترنت را هدف قرار داده بود و باعث کند شدن دسترسی به سایت های مختلف شد.
بخش زیادی از ترافیک این حمله با استفاده از بدافزاری موسوم به Mirai ایجاد شده است. بررسی های موسسه امنیتی Level 3 نشان می دهد که تنها ده درصد از ابزار آلوده شده به بدافزار Mirai برای انجام این حمله به سرورهای شرکت Dyn به کار گرفته شده اند.
این شرکت هفته گذشته از شناسایی 493 هزار وسیله و ابزار آلوده به بدافزار Mirai خبر داده بود که دو برابر رقم ماه گذشته است و می توان حدس زد اگر همه این ابزار آلوده برای انجام حمله به کار روند، چه فاجعه ای در راه خواهد بود.
شدت حملات دی ان اس از آوریل تا ژوئن امسال در مقایسه با مدت مشابه 75 درصد افزایش یافته و مهاجمان روز به روز از روش های پیچیده تر و گسترده تری برای از کار انداختن سایت های اینترنتی استفاده می کنند. شرکت های مدیریت کننده زیرساخت های اینترنت هدف اصلی این حملات هستند.
کارشناسان امنیتی هشدار می دهند تکرار این حملات در روزهای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در امریکا می تواند مانع از ثبت آرای مردم ایالات متحده شود و شاید بهتر باشد در این دوره رای گیری اینترنتی صورت نگیرد. در 31 ایالت و همین طور منطقه کلمیبا رای دهی نظامیان و شهروندان خارج از آمریکا از طریق اینترنت هم ممکن است. مردم ایالت آلاسکا هم می‌توانند از طریق اینترنت رای خود را ثبت کنند.
در یک ماه اخیر مقامات آمریکایی بارها روسیه را به هک کردن کمیته ملی دموکراتیک وابسته به حزب دموکرات و سرقت اطلاعات ایمیل های همکاران هیلاری کلینتون و خود وی با هدف تاثیرگذاری بر انتخابات آمریکا متهم کرده اند. گفته می شود اوباما دستور حملات تلافی جویانه را خطاب به آژانس امنیت ملی آمریکا صادر کرده و لذا احتمال وقوع یک نبرد سایبری جدی بین دو طرف بالا گرفته است.

اینترنت نظامی در روسیه راه اندازی شد
 
روسیه در ادامه اجرای برنامه های ایمن سازی ارتباطات حساس در فضای مجازی و مقابله با نفوذهای احتمالی، اینترنت نظامی راه اندازی کرد.
به گزارش ایرنا، براساس اطلاعات انتشار یافته، بستر شبکه اینترنت نظامی روسیه مستقل است، زیرا بخش اصلی مدیریت و برنامه ریزی های کاری فضای سایبری جهانی در اختیار شرکت های آمریکایی است که همکاری های گسترده ای با سازمان های جاسوسی و اطلاعاتی آمریکا دارند.
روزنامه ایزوستیا در باره اقدام جدید روسیه نوشت: طراحی اینترنت نظامی که اواخر تابستان پایان یافت پس از موفقیت آزمایشی و کسب اطمینان از کارآمدی آن راه اندازی شد.
رسانه روسی روز چهارشنبه به نقل از یک مقام نظامی در این حوزه بدون ذکر نام افزوده است: براساس برنامه ریزی ها واحدهای رزمی و یگان های بیشتری در مناطق مختلف زیر پوشش شبکه اینترنت نظامی قرار خواهند گرفت تا امنیت ارتباطی بیش از گذشته حفظ شود.
این مقام افزوده است: زیرساخت های مخابراتی لازم برای ایجاد شبکه امن و مستقل اینترنتی در اختیار وزارت دفاع قرار گرفته که با شبکه جهانی فضای مجازی ارتباط ندارد.
در این شبکه امن که «بخش بسته ارتباطات و انتقال اطلاعات» نام گرفته با وجود برخورداری از نرم افزارها و ارتباط اینترنتی مورد نیاز نظامی، امکان هر گونه تخلیه اطلاعات از فلش ها یا حافظه های همراه (هارد) ممکن نیست و به صورت متمرکز مدیریت و نظارت خواهد شد.
این مزیت سبب می شود، امکان هر گونه نفوذ احتمالی یا استفاده از بدافزارها برای در اختیار گرفتن اطلاعات مهم و حساس نظامی روسیه که یکی از قدرت های برتر جهان در این عرصه به شمار می رود، کاهش یابد.
پیش از این نیز اطلاعاتی از تدوین طرح ممنوعیت استفاده از شبکه های پیام رسان اجتماعی بدون مجوز شامل واتس آپ، وایبر و تلگرام برای مقام های روسیه انتشار یافته بود که انتظار می رود از اوایل سال آینده میلادی اجرا شود.
راه اندازی موتور جست وجوی ملی یاندکس که در جمع پنج موتور برتر جهانی قرار گرفته است و همچنین شبکه های اجتماعی نیز یکی دیگر از برنامه های موفق روسیه برای وابستگی هر چه کمتر به خدمات ارائه شده از سوی شرکت های آمریکایی در عرصه اینترنتی است.

با این هدفون بی سیم هیچ سروصدای مزاحمی را نمی‌شنوید

 
تازه ترین هدفون بی سیم ساخت شرکت Plantronics اگر چه قیمت نسبتا بالایی دارد، اما با زدن آن به گوش می توانید مطمئن باشید که دیگر هیچ سروصدای مزاحمی را در محیط اطراف نمی شنوید.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از انگجت، این هدفون می تواند صدا را با کیفیت بسیار مناسبی پخش کند، بدون آنکه شما مجبور به شنیدن صداهای مزاحم محیطی شوید. البته برای تحقق این هدف باید ۲۰۰ دلار بپردازید.
طراحی ظاهری این هدفون به علت بزرگی و اجزای فراوانش چندان جذاب نیست، اما ظاهرا برای پوشاندن کامل گوش و جلوگیری از نفوذ صداهای مزاحم چاره ای جز این کار نبوده است.
Plantronics کار تولید هدفون های حذف کننده سروصدای مزاحم محیطی را از سال ۲۰۱۳ آغاز کرد. مهم ترین مزیت هدفون های ساخت این شرکت قیمت پایین تر آنها در مقایسه با محصولات رقیب است که بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ دلار قیمت دارند.
سازگاری با بلوتوث یکی دیگر از مزایای این هدفون است. شرکت سازنده مدعی است هدفون تازه با گوشی های مستطیل شکلش تا ۱۵ درصد سبک تر از نمونه های قبلی است و حجم کلی صدای پخش شده از طریق آن نیز تا ۳۵ درصد کاهش یافته تا آسیب کمتری به پرده گوش وارد شود.
عمر باتری این هدفون بی سیم ۲۴ ساعت است و همراه با آن یک قاب، یک کابل میکرو یو اس بی برای شارژ و یک کابل صوتی ۳.۵ میلیمتری هم عرضه می شود. مدل ۲۵۰ دلاری این هدفون با فناوری ان اف سی سازگاری دارد که دریافت بی سیم صدا را با کیفیت ودقت بیشتری نسبت به بلوتوث ممکن می کند.

چشم انداز ناامیدکننده برای اینتل علیرغم افزایش درآمد

 
اگر چه شرکت اینتل از افزایش درآمد و سود خود در سه ماهه سوم سال 2016 خبر داده، اما چشم انداز درآمدی آن برای ماه های آتی نا امیدکننده است.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از رویترز، افزایش تقاضا برای خرید رایانه های شخصی و رشد مشاغل مبتنی بر مراکز داده و کسب و کارهای کلود باعث شد تا درآمدی خوب برای اینتل در سه ماهه سوم سال 2016 رقم بخورد.
با این حال ارزش سهام بزرگترین شرکت تراشه ساز جهان با کاهش 5.3 درصدی در روز گذشته به 35.75 دلار به ازای هر سهم رسید.
اینتل می گوید درآمد خود برای سه ماهه چهارم سال 2016 را حدود 15.7 میلیارد دلار پیش بینی کرده است که کمتر از پیش بینی های قبلی است و نشان دهنده کند شدن میزان استقبال از بازار رایانه های شخصی است.
اینتل در ماه گذشته برای اولین بار پیش بینی درآمدی خود برای سه ماهه سوم سال 2016 را بعد از دو سال افزایش داد. مهم ترین تحول درآمدی اینتل مربوط به افزایش 9.7 درصدی درآمد آن از محل ارائه خدمات نرم افزارهای مبتنی بر کلود و ذخیره داده ها بوده است. این رقم در سه ماهه سوم سال 2016 به 4.54 میلیارد دلار افزایش یافته است.
پیش بینی می شود رشد استقبال از خدمات کلود در ماه های آینده هم رشد درآمد در این بخش را برای اینتل به ارمغان آورد. در مقابل با کاهش 3.9 درصدی میزان عرضه رایانه های شخصی در سه ماهه سوم سال 2016 و تداوم این روند بازار فروش سخت افزار اینتل وضعیت خوبی نخواهد داشت. درآمد خالص اینتل در سه ماهه سوم سال 2016 به 3.38 میلیارد دلار افزایش یافته است.

این 10 توصیه را جدی بگیرید

اخبار 1

اخبار 2

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه