فیلترینگ به شکل مرحله به مرحله انجام می‌شود

ابهامات حکم قضایی فیلتر تلگرام

پس از دستور بازپرس شعبه دوم دادسرای فرهنگ و رسانه تهران مبنی بر دستور فیلتر تلگرام از سوی اپراتورهای اینترنت کشور، برخی اخبار حکایت از انسداد این پیام‌رسان روی شبکه سه اپراتور تلفن همراه کشور و فیلتر نبودن آن روی اینترنت سایر شرکت‌های ارایه‌کننده خدمات اینترنتی داشت.

به گزارش عصر ارتباط، در همین راستا طبق معمول اخبار جعلی و شایعاتی در فضای مجازی مطرح شد؛ از جمله اینکه مدیر یکی از شرکت‌های اینترنتی اعلام کرد دستوری برای فیلتر تلگرام دریافت نکرده است.

همین موضوع زمینه‌ساز شایعات دیگری شد که در آخرین ساعات کاری روز سه‌شنبه، اعلام شد فیلترینگ تلگرام قطعی بوده و اجرای آن توسط سایر شرکت‌های اینترنتی مرحله به مرحله انجام خواهد شد.

نکته دیگری که در دستور قضایی بازپرس شعبه دوم دادسرای فرهنگ و رسانه تهران جلب توجه می‌کرد، بند آخر این حکم بود که در آن آمده است: متذکر می‌شود اعمال مسدودسازی باید به‌نحوی اجرا شود که محتوای شبکه مذکور با هیچ نرم‌افزاری (اعم از فیلترشکن و نظایر آن) در کشور قابل دسترس نباشد. تخلف از اجرای این دستور مستوجب تعقیب کیفری خواهد بود.

این موضوع نیز زمینه‌ساز بحث‌ها و گفت‌وگوهای زیادی در شبکه‌های اجتماعی شده است. در این خصوص اگرچه برخی کاربران و فعالان اینترنتی، ممانعت از عملکرد فیلترشکن‌ها را غیرممکن اعلام می‌کردند، اما مرور پیام‌های ردوبدل شده در فضای مجازی گویای اخبار ضد و نقیضی از ناتوانی برخی کاربران برای دسترسی به تلگرام از طریق فیلترشکن و دسترسی برخی از طریق فیلترشکن داشت.

موضوع دیگری که در خصوص بند آخر حکم انسداد تلگرام محل پرسش و ابهام است، نحوه برخورد قضایی و تعقیب کیفری مدیران شرکت‌های اینترنتی و اپراتورهای کشور در صورت ناتوانی در توقف کار فیلترشکن‌ها بود.

از جمله آنکه تعقیب کیفری متخلفان اجرای دستور فیلترینگ تلگرام، که در حکم بازپرس به آن اشاره شده، مشخصا شامل چه برخوردی خواهد بود.

از جنبه حقوقی و قضایی نیز برخی تصمیم در خصوص فیلتر تلگرام را در حد اختیارات شورای عالی فضای مجازی مطرح می‌کردند. این در حالی است که پیش‌تر و در جریان وقایع دی‌ماه سال قبل، شورای‌عالی امنیت ملی، دستور فیلترینگ تلگرام را صادر کرده بود.

رژه ناهماهنگ دولتی‌ها

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه