اتومبیلی که با پیامک دنبال صاحبش می‌رود

اگر تا پیش از این تصویر خودروی بدون راننده‌ای که با دستور صاحبش مانند اسب زورو از پارکینگ خارج شده و مقابل او می‌ایستد تا سوارش کند فقط مربوط به خیال‌پردازی‌های فیلم‌های جیمز باند یا کارتون‌های تخیلی بود، کمپانی «تسلا» با اجرای طرح ماشین‌های خودکار خود به‌زودی این امر را در عالم واقعیت به‌اجرا در می‌آورد.
خودروهای خودکار جدید تسلا که تا پایان سال 2017 وارد بازار می‌شوند قادر خواهند بود که با ارسال پیامک توسط صاحب خودرو از هر جایی نزد صاحبشان بیایند و آنها را سوار کنند.
جالب است بدانید که حالا دیگر سازندگان ماشین‌های خودکار در تلاش هستند تا خودروهایی بسازند که به‌طور صددرصد خودکار عمل کنند؛ چراکه تا پیش از این خودروهای خودکار آن‌قدر هوشمند نبوده‌اند که به‌طور صددرصد بدون نیاز به راننده عمل کنند.
با این وجود کمپانی تسلا معتقد است که تکنولوژی ماشین‌های خودکار او با سرعت در حال پیشرفت است. به این ترتیب به‌نظر می‌رسد تجهیزات نرم‌افزاری لازم برای ارتقا و هوشمند شدن این ماشین‌های خودکار در حال ساخته شدن است و طی ماه‌های آتی قابلیت بهره‌برداری پیدا می‌کند.
شرکت تسلا انتظار دارد تا پایان سال 2017 میلادی یکی از خودروهای خودکار سری جدید خود را بدون راننده از نیویورک‌سیتی تا لس‌آنجلس بفرستد، الون ماسک، از مسوولان شرکت تسلا در یک کنفرانس خبری این موضوع را در جمع خبرنگاران مطرح کرده است.
با وجود امکانات و تجهیزاتی که هم‌اکنون روی خودروهای تسلا نصب شده و حتی با وجود آنکه قابلیت‌های نرم‌افزاری این ماشین‌ها به‌طرز چشمگیری پیشرفت داشته است، اما هنوز نمی‌توان توقع یک سواری‌گرفتن مطلوب و کاملا خودکار از خودروهای سری قبل این شرکت داشت.
اما آن‌طور که کمپانی تسلا اعلام کرده، خودروهای بعدی این شرکت تعداد بیشتری دوربین و سنسور خواهند داشت، به‌گونه‌ای که کامپیوتر ماشین قادر باشد یک تصویر کامل 360 درجه از اطراف خودرو را دریافت کند. همچنین کیفیت دریافت اطلاعات توسط سنسورها هم در این خودرو کیفیت بهتری پیدا می‌کند.
به این ترتیب باید گفت اگرچه ارتقای نرم‌افزارهای هوشمند مخصوص هدایت خودکار از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، اما به‌هیچ‌وجه نباید تصور کرد که بدون ارتقای تجهیزات و با ارتقای صرف نرم‌افزار می‌توان خودروهای خودکار را روانه جاده‌ها کرد.
جالب است بدانید، شرکت تسلا قصد دارد در سری جدید خودروهای خودکار خود قدرت کامپیوترها را به‌طرز قابل توجهی پیشرفت داده و سرعت آن را به چیزی حدود 40 برابر کامپیوترهای فعلی ماشین‌های خودکار خود برساند.
دستیابی به چنین سرعتی به عقیده کارشناسان ماشین‌های خودکار شرکت تسلا را صاحب یک ابر کامپیوتر می‌کند که توان محاسبه هر چیزی را دارد.
**با این تکنولوژی جدید ماشین‌های خودکار کمپانی تسلا شما قادر خواهید بود که خودروی خود را که مثلا در قسمت شرقی شهر پارک شده است فقط با فشار یک دکمه روی موبایلتان به محل استقرار خود در غرب شهر احضار کرده  تا ماشین به‌صورت خودکار نزد شما بیاید و سوارتان کند.**
درواقع ابرکامپیوتر تسلا خودروهای خودکار آن را با سایر نمونه‌های قبلی کاملا متمایز کرده است و امکانات قابل توجهی را در اختیار استفاده‌کنندگان قرار می‌دهد. البته این خودروهای خودکار شرکت تسلا برای ورود به خاک ایالات متحده باید تست‌های متفاوتی را از سر بگذرانند.
در حال حاضر ماشین‌هایی که طراحی می‌شوند فقط اجازه ورود به برخی از آزادراه‌های آمریکا را دارند، اما خودروهای خودکار نسل آینده که تا 2017 ساخته می‌شوند قرار است اجازه داشته باشند به هر جایی در آمریکا سرک بکشند و حتی وارد محیط‌های شلوغ شهری شده و حتی بتوانند با تشخیص رنگ چراغ‌های راهنمایی و رانندگی قوانین را به‌درستی رعایت کنند.
توسعه‌دهنده سری جدید ماشین‌های خودکار تسلا می‌گوید: به‌دلیل پیچیدگی‌هایی که در ساخت تجهیزات این خودروها وجود دارد نمی‌توان خودروهای خودکار سری‌های قبل را ارتقا داد و روانه شهرها کرد؛ چراکه دوربین‌ها، سنسورها و کامپیوتر آنها اساسا با مدل‌های جدید متفاوت است، بنابراین به این ترتیب استفاده از سواری خودکار فقط برای سری X سری  Sو به‌تازگی در سری 3  مقدور خواهد بود.
در همین حال توسعه‌دهنده این طرح معتقد است که ارتقای سیستم‌های قدیمی به جدید به همین دلایل به‌هیچ‌وجه معقول نبوده و واقع‌گرایانه نیست.
پیش از آنکه قابلیت‌های جدید به نرم‌افزار خودروهای خودکار اضافه شود، کمپانی تسلا قصد دارد این خودروها را در مسافت‌های چند میلیون کیلومتری در خاک آمریکا آزمایش کند.
برای  مثال، در خودروهای سری قدیمی نرم‌افزار جدید پشت صفحه‌نمایش خودروهای سری قبل به‌نمایش در می‌آید و با رصد آن، عملکردش سنجیده می‌شود، اما هیچ دخالتی در هدایت خودرو نخواهد داشت.
کمپانی تسلا به این ترتیب می‌تواند مقایسه كند که کامپیوترها چه کارهایی باید انجام می‌داده‌اند و در مقابل چه تصمیمی گرفته‌اند.
**کارشناسان شرکت تسلا عقیده دارند که مغز کامپیوتر آنها باید بهتر از مغز انسان برای اجتناب کردن از تصادف و اتخاذ بهترین تصمیم ممکن کار کند.**
البته یکی از مسوولان شرکت تسلا می‌گوید که نام سیستم جدید خودروی آنها «خودروی خودکار» نیست، چون این نام به سری‌های قبلی خودروهای آنها اشاره دارد.
توجه داشته باشید که سیستم قبلی بیشتر نقش یک دستیار را در رانندگی بازی می‌کرد، اما این سرویس جدید به‌طور کامل خودش کار رانندگی را انجام می‌دهد. نکته جالب این است كه خودروهای یادشده حتی خواهند توانست با دیدن علامت پارکینگ ماشین را در جای مربوطه پارک کنند.
 البته در سال گذشته خاطره خوشی از خودروهای خودکار به‌جا نمانده و تصادف یکی از این خودروها که در فلوریدا با سرعت بالا حرکت می‌کرده با کامیونی که انحراف به چپ داشته است در رسانه‌ها بسیار خبرساز شد و بازخوردهای نامناسبی را برای خودروهای سازنده ماشین‌های خودکار به‌وجود آورد.
با همه اینها **مسوول توسعه‌دهنده این سیستم در کمپانی تسلا معتقد است که با وجود این شکل تصادفات اما باز هم دقت خودروهای خودکار در اجتناب از تصادفات رانندگی به‌مراتب بیشتر از انسان است و این خودروها در صورت همه‌گیر شدن خواهند توانست از بروز تصادفات رانندگی جلوگیری کرده و آمار مرگ‌ومیر جاده‌ای را به‌طرز قابل توجه و قابل لمسی کاهش دهند.**