مصوبه‌ها فعلا هیچ اختلالی در کار پيامك‌هاي تبليغي نداشته‌اند

بمباران كاربران با پيامك‌هاي تبليغي ادامه دارد

در 10 سال گذشته صحبت‌هاي زيادي از سوي مسوولان امر براي متوقف كردن ارسال وقت و بي‌وقت پيامك‌هاي تبليغي مزاحم مطرح شده و البته وزراي ارتباطات دولت‌ها يكي پس از ديگري در برخورد با اين پديده ناكام مانده‌اند.

واقعيت اين است كه ارسال پيامك‌هاي تبليغي به‌دليل درآمدهاي هنگفتي كه نصيب شركت‌هاي ارسال‌كننده آنها و اپراتورهاي موبايلي مي‌كنند موضوعي نبوده‌اند كه صاحبان منافع به‌راحتي از كنار آن بگذرند. در مقابل اما مردمي كه هر روز با مساله ناخوشايند دريافت گاه و بيگاه پيامك‌هاي تبليغي مزاحم رو‌به‌رو بوده‌اند نيز توان، زمان و حوصله شكايت از تك‌تك ارسال‌كنندگان انبوه پيامك‌هاي تبليغي را نداشته و ندارند.

شايد به همين دليل هم بوده كه همواره ايجاد سامانه براي برخورد با ارسال‌كنندگان پيامك‌هاي تبليغي به مشكل برخورده است.

پس از تلاش‌هاي بي‌نتيجه رگولاتوري و مجموعه وزارت ارتباطات در دوران وزارت واعظي براي متوقف كردن پيامك‌هاي تبليغي اين بار نوبت آذری بود كه به محض تصدي پست وزارت ارتباطات وعده برخورد با آنها را بدهد و حتي سامانه مردمي براي شكايت از پيامك‌هاي تبليغي ايجاد كند؛ اقدامي كه در عمل نتيجه مناسبي در پي نداشت. در آخرين اقدام اما اواسط اسفندماه امسال اين بار رگولاتوري با ارايه مصوبه‌اي خواست مشكل مزاحمت‌هاي پيامك‌هاي تبليغي را برطرف كند، اما همچنان با وجود گذشت دو ماه توفيقي در اين راه حاصل نشده است.

مصوبه اسفندماه پارسال همچنان بدون اثر

اواسط اسفندماه سال گذشته کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، مقررات جدیدی برای ارايه خدمات محتوایی پیامکی تصویب کرد که بر مبنای این مصوبه، ارسال هر نوع پیامک بدون اخذ اجازه قبلی از مشترک توسط اپراتورها ممنوع شد. اگرچه انتظار مي‌رفت با قوانين سفت و سختي كه در آن ديده شده، موج ارسال پيامك‌هاي تبليغي حداقل اگر متوقف نشده حداقل كند شود، اما برخلاف اين انتظار به‌نظر مي‌رسد در دو ماه اخير موج ارسال پيامك‌هاي تبليغي با همان شدت سابق در جریان است.

بر مبنای مقررات جدیدی که در مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات آمده بود، ارسال هرگونه خدمات پیامکی انبوه اطلاع‌رسانی و تبلیغاتی و ارزش افزوده، بدون اخذ اجازه قبلی از مشترک ممنوع شد.

از سوي ديگر قرار شد «سامانه انتخاب پیامک از سوی مشترک» راه‌اندازی شود و اپراتور تلفن همراه موظف باشد برای اخذ اجازه از مشترک، سامانه‌ای با قالب واحد برابر ضوابط اعلامی رگولاتوری ايجاد کند.

**به همین دليل سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی موظف شد حداکثر ظرف مدت یک‌ماه از تاریخ ابلاغ این مصوبه، ضوابط و قالب سامانه مذکور را تعیین و به اپراتورها ابلاغ کند. درهمین حال اپراتورها نیز موظف شدند حداکثر یک‌ماه پس از ابلاغ ضوابط سامانه توسط رگولاتوری، نسبت به پیاده‌سازی و راه‌اندازی سامانه مذکور اقدام کنند كه هنوز با وجود گذشت دو ماه از مصوبه، هیچ خبری از جزییات و کم و کیف اقدامات مذکور نیست.**

پس از راه‌اندازی و فراگیری سامانه مذکور، بنابر تشخیص و ابلاغ رگولاتوری، این سامانه می‌توانست جایگزین سایر سامانه‌های قبلی نظیر سامانه ۸۰۰ شود.

حال اما درحالي‌كه سال 96 به اتمام رسيده و در اواسط ارديبهشت‌ماه قرار داريم، به‌رغم اعلان‌هاي قبلي خبري از ايجاد سامانه نيست و ارسال‌كنندگان پيامك‌هاي تبليغاتي همچنان با ارسال گاه و بيگاه پيامك، روي اعصاب كاربران ايراني راه مي‌روند.

وعده‌هايي كه همچنان محقق نشده

از سوی دیگر، طبق مصوبه اسفندماه 96 اپراتورها موظف شدند در ارسال خدمات پیامکی ارزش افزوده تراکنشی نسبت به اخذ تاییدیه از مشترک اقدام کنند. همچنین اخذ تاییدیه مجدد از مشترک در تمدید ارايه این خدمات ضروری اعلام و گفته شد ضوابط و نحوه اخذ تاییدیه توسط رگولاتوری تعیین و ابلاغ خواهد شد.

در همین حال در ارسال خدمات پیامکی ارزش افزوده استعلامی، ارسال پیامک به مشترک برای هر پیامک صرفا بر اساس درخواست مشخص مشترک بايد صورت مي‌گرفت.

لزوم دريافت مجوز از وزارت ارتباطات برای پیامک‌های ارزش افزوده و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نيز الزامي شد تا شايد اين نظارت بيشتر موجب ساماندهي پيامك‌هاي ارزش افزوده و تبليغي شده و مانع ايجاد مزاحمت بيشتر براي مردم شود؛ اتفاقي كه همچنان نيفتاده است.

ارسال پیامک‌های انبوه از شماره‌های شخصی

اگرچه طبق مصوبه اسفندماه سال قبل قرار بود ارسال پیامک‌های انبوه از سرشماره‌های شخصی متوقف شود، اما همچنان حجم عظيمي از پيامك‌هاي تبليغي مزاحم توسط شماره‌هاي شخصي ارسال مي‌شوند.

بر اساس مصوبه رگولاتوري اپراتورها موظف شده بودند، پس از اخذ تاییدیه‌های لازم از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی هریک از خدمات پیامکی انبوه و ارزش افزوده پیامکی را از محدوده‌های ‌شماره‌گذاری معین و متمایز (سرشماره مشخص) قابل تشخیص برای مشترکان ارسال کنند.

از سوی دیگر اپراتورها موظف شدند ظرف مدت یک‌ماه از تاریخ ابلاغ این مصوبه، سامانه تشخیص ارسال پیامک انبوه از طریق شماره‌های شخصی که عموما از طریق SIMBox ارسال می‌شوند را برابر ضوابط ابلاغی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی راه‌اندازی و ارسال این‌گونه پیامک‌ها را در شبکه خود متوقف کنند؛ اتفاقي كه همچنان رخ نداده و همان‌طور كه در تصوير مي‌بينيد بسياري از پيامك‌هاي تبليغي همچنان از سرشماره‌هاي شخصي ارسال مي‌شوند.

وعده نامعلوم برخورد با اپراتورهای متخلف

کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در مصوبه اسفند‌ماه خود تاکید کرده بود که تخلف از هریک از مفاد این مصوبه و دستورالعمل‌های مرتبط با آن که توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ابلاغ خواهد شد، نقض تعهدات پروانه‌ای اپراتور محسوب و با آن برابر مقررات و مفاد پروانه برخورد خواهد شد.

بر این اساس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی موظف شده بود هر سه ماه گزارشی از نتایج اجرای این مصوبه را به کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات ارايه کند و این مصوبه جایگزین مصوبه قبلي کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات شود كه بر اين اساس تا ماه آينده بايد اولين گزارش ارايه شود و هفته‌نامه عصر ارتباط حتما پيگير اين موضوع بوده و اميدواريم برخلاف آنچه تاكنون رخ داده، سرانجام اراده و توان لازم براي برخورد با پيامك‌هاي تبليغي ايجاد شود.

تقریبا هیچ!

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه