در نشست معرفی انجمن صنفی شرکت‌های نمایشی ویدیوی آنلاین بررسی شد:

چالش‌های فعالیت سامانه‌های آنلاین ویدیویی در ایران

در حال حاضر در کشور حدود 18 سامانه ارایه آنلاین ویدیو (VOD) که به ارایه فیلم و سریال و سایر محتواهای ویدیویی می‌پردازند وجود دارد که 14 شرکت شناخته شده در این حوزه انجمنی به نام انجمن صنفی شرکت‌های نمایش ویدیوی آنلاین را تشکیل داده‌اند تا به مسایل مربوط به حوزه خود رسیدگی کنند.

دوشنبه هفته گذشته این انجمن با حضور رییس و اعضای هیات رییسه این انجمن و تنی چند از کارشناسان این عرصه در خانه هنرمندان تهران نشستی را برگزار کرده و به بررسی چالش‌های حوزه   VODو برنامه‌های انجمن صنفی شرکت‌های نمایش ویدیوی آنلاین پرداختند.

در این نشست محمد صراف رییس انجمن صنفی شرکت‌های نمایش گفت: درابتدای راه، این سامانه با مشکلات بسیاری رو به رو بود که با مذاکراتی که داشتیم در نهایت در سال 93 مجوز این فعالیت دریافت شد. اما در این میان یکی از این مشکلات وجود سایت‌های غیرقانونی است که باعث شده وقتی یک فیلم به شبکه نمایش خانگی می‌رود بلافاصله نسخه کپی آن روی این سایت‌ها قرار گیرد.

از دیگر مشکلات حوزه محتوا که در این نشست به آنها اشاره شد می‌توان به استفاده برخی مخاطبان از منابع غیرقانونی و دانلود کالاهای دیجیتال از این سایت‌ها اشاره کرد که بر اساس اعلام صراف، انجمن قصد دارد کاری کند که این نگرش در مخاطبان تغییر کند و مخاطبان به سمت خرید کالاهای دیجیتال از سایت‌های معتبر هدایت شوند. رییس انجمن همچنین تاکید داشت که قوانین درباره برخورد با سایت‌های غیرقانونی شفاف نیست و همین موضوع باعث شده است که تعداد سایت‌های غیرقانونی روز به روز افزایش یابد.

برخلاف نظر رییس انجمن اما رضا منظری یکی دیگر از اعضای نشست معتقد بود که ضعفی از نظر نبود قوانین در حوزه محتوای دیجیتال وجود ندارد، وی در همین زمینه خاطرنشان ساخت: ما از نظر قوانین در وزارت ارشاد چیزی کم نداریم. یکی از دلایلی که وزارت ارشاد تصمیم گرفت که برای شرکت‌های تولید محتوای دیجیتال مجوز صادر کند این بود که این شرکت‌ها بتوانند شرایط مناسبی را در کشور ایجاد کنند. در حال حاضر زمینه فراهم است که ما با سایت‌هایی که به صورت غیرقانونی محتوای دیجیتال ارایه می‌کنند برخورد کنیم و بسیاری از دستگاه‌های دولتی هم از این موضوع حمایت می‌کنند. وزارت ارشاد در این فکر است که حداقل از تولیدکنندگان آثار ایرانی حمایت کند. درباره سایت‌هایی که محتوای خارجی بدون سانسور ارایه می‌کنند نیز جرم آنها مشخص است و با آنها برخورد خواهد شد.

این انجمن صنفی با حضور 14 شرکت دارنده پروانه VOD و IPTV تشکیل شده و قرار است به عنوان یکی از صنوف زیرمجموعه خانه سینما فعالیت کند.

تقریبا هیچ!

بحران اخبار جعلي در کمین کشور

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه