زاکربرگ رییس‌جمهور آمریکا می‌شود؟

شخصیت عمومی «مارک زاکربرگ» با آنچه که بیشتر مدیران شرکت‌های بزرگ فناوری از خود به نمایش می‌گذارند کاملا متفاوت است. به عنوان مثال «جک دورسی» مدیرعامل شرکت توییتر کمتر در فضاهای عمومی ظاهر می‌شود و روی شبکه اجتماعی توییتر صفحه شخصی ندارد. «ساتیا نادلا» مدیرعامل مایکروسافت که به تازگی شرکت لینکدین را خریداری کرده است، روی این شبکه اجتماعی هیچ صفحه رسمی ندارد. «لری پیج» مدیرعامل شرکت گوگل در شبکه اجتماعی گوگل‌پلاس برای خود صفحه اختصاصی در اختیار نگرفته است و با همه این توضیحات، زاکربرگ روی فیسبوک صفحه اختصاصی دارد و در آن مانند کاربران عادی فعالیت می‌کند.

البته باید توجه داشت که این مساله به معنی ارتباط نزدیک مدیرعامل بزرگترین شبکه اجتماعی جهان با مردم نیست. بلکه او بر اساس یک استراتژی حساب شده این فعالیت را انجام می‌دهد و ده‌ها کارمند تمام‌وقت در اختیار گرفته است تا ارتباطات اجتماعی او را با مردم عادی مدیریت کنند. این طور که خبرگزاری بلومبرگ توضیح داده است، 12 نفر به صورت ویژه استخدام شده‌اند تا کامنت‌هایی که در صفحه اختصاصی زاکربرگ روی فیسبوک منتشر می‌شود را بخوانند و درست‌ترین پاسخ را به آنها بدهند. همچنین ده‌ها عکاس تخصصی با زاکربرگ فعالیت می‌کنند تا فعالیت‌های اجتماعی شخصی و کاری او را به روایت تصویر در فیسبوک به اشتراک بگذارند و همچنین تعداد زیادی از کارمندان این شرکت به زاکربرگ کمک می‌کنند تا بهترین مطالب را منتشر کند و بهترین سخنرانی‌ها را ارایه دهد. همه این موارد باعث شده است تا زاکربرگ بهترین وجهه را در فضاهای عمومی به نمایش بگذارد و محبوبیت خود را نزد مردم افزایش دهد.

در حالی که این صفحه اختصاصی در فیسبوک به بهترین شکل مدیریت می‌شود، زاکربرگ چندی پیش اعلام کرد برای سال 2017 میلادی برنامه‌ریزی کرده است تا فعالیت‌های سیاسی گسترده‌ای را انجام دهد. او هر سال یک «چالش سالانه» در نظر می‌گیرد که چالش سال گذشته سرگرمی‌هایی مانند یادگیری ورزش تیر و کمان و ساخت سیستم هوشمند خانه با قابلیت کنترل همه بخش‌ها با فرمان‌های صوتی بود. آرزوی زاکربرگ برای سال 2017 این است که با مردم در همه ایالت‌های آمریکا از نزدیک دیدن کند و تا پایان سال این هدف را محقق سازد.

این اقدام شبیه به فرآیندی است که افراد برای تبدیل شدن به کاندیدای ریاست جمهوری انجام می‌دهند. «نیک بلیتون» از مدیران مرکز Vanity Fair می‌گوید که با فرضیه‌ها و شایعات منتشر شده، زاکربرگ برنامه‌ریزی‌های خود را از هم‌اکنون انجام داده است تا سال 2024 میلادی رییس جمهور آمریکا شود. این پیش‌بینی بر اساس گفت‌وگوی تخصصی با مدیران دره سیلیکون صورت گرفته است و کارشناسان زیادی روی آن اتفاق نظر دارند.

انتخاب «دونالد ترامپ» به عنوان رییس‌جمهور آمریکا باعث شد تئوری تبدیل شدن غیرممکن‌ها به ممکن عملی‌تری شود. ترامپ این روزها محبوبیت چندانی ندارد و احتمال می‌رود او برای دور بعد به عنوان رییس جمهور آمریکا انتخاب نشود. در قانون اساسی آمریکا گفته شده است که رییس جمهور این کشور حداقل باید 35 سال داشته باشد و زاکربرگ سال 2020 میلادی 36 ساله می‌شود. ولی نکته مهم اینجاست که او پایان دهه جاری را سال مناسبی برای ورود به کاخ سفید نمی‌داند و از هم‌اکنون برای هشت سال بعد برنامه‌ریزی کرده است.

زاکربرگ در چند سال اخیر نقش خود را در فعالیت‌های غیرسیاسی پررنگ کرده است و البته هم‌اکنون به نظر می‌رسد که او تصمیم دارد در این زمینه تغییر روند اساسی ایجاد کند و با این اتفاق همان گونه که می‌خواهد به دنیا نگاه کند. این مساله روی زندگی تخصصی او تاثیر ویژه برجا گذاشته است. به عنوان مثال زاکربرگ سال گذشته گروه ویژه‌ای از کارمندان را استخدام کرد تا به کمک آنها تصاویر گرافیکی مربوط به زیرپا گذاشتن حقوق سیاه‌پوستان را حذف کند. این اتفاق زمانی افتاد که شبکه اجتماعی فیسبوک هم حمایت‌های گسترده از افراد با رنگ‌ها و نژادهای مختلف انجام داد.

در پی فرآیند مذکور طرحی با نام Internet.org راه‌اندازی شد که این طرح در اصل بازوی اصلی فیسبوک برای انجام فعالیت‌های خیریه بود تا بر اساس آن همه مردم جهان بتوانند به اینترنت پرسرعت دسترسی داشته باشند. فیسبوک این طرح را «یک میلیارد کاربر اینترنتی بعدی» هم معرفی کرده بود تا از این طریق بتواند ساکنان کشورهای در حال توسعه را هم تحت کنترل خود دربیاورد. در این طرح فعالیت‌ها در زمینه‌های مختلف و متفاوت پیش رفت و مذاکرات نزدیک با اپراتورهای موبایلی آغاز شد تا فیسبوک به صورت رایگان اینترنت را با قابلیت دسترسی به بعضی سرویس‌ها در اختیار مردم بگذارد. البته در این طرح سرمایه‌گذاری‌های فراوان صورت گرفت و از راه‌اندازی پنل‌های خورشیدی گرفته تا پهپادهای لیزری و ... ارایه شد تا اینترنت رایگان و پرسرعت به دست همه برسد.

با این وجود فعالیت‌های سیاسی زاکربرگ فراتر از اتفاقات مذکور بود. او و همسرش دکتر «پریسیلا چان» تصمیم گرفتند 99 درصد از سهام فیسبوک را به مراکز خیریه بدهند و با این بهانه زاکربرگ اعلام کرد که می‌بایست در ساختار اصلی شرکت فیسبوک تحول عمده ایجاد کند و باید میلیاردها دلار از سهام فیسبوک را بفروشد.

یک سال پیش‌رو برای بازدید از همه ایالت‌ها و دیدار با ساکنان آنها یک پروفایل کاملا سیاسی برای زاکربرگ ایجاد می‌کند و حتی او نسبت به رییس جمهور کنونی آمریکا ارتباط نزدیک‌تری با مردم این کشور برقرار می‌کند. در حالی که هنوز هیچ خبری در مورد نتایج حاصل از یک نظرسنجی رسمی منتشر نشده است، شواهد نشان می‌دهد محبوبیت عمومی زاکربرگ نزد مردم بسیار بالا است و حتی می‌توان او را از ترامپ هم محبوب‌تر دانست. در فوریه 2016 یک نظرسنجی گسترده بین مردم آمریکا انجام شد تا میزان محبوبیت هر یک از افراد سرشناس توسط آنها مشخص شود. در این نظرسنجی زاکربرگ بیشتر از 22 درصد رای آورد و سهم ترامپ کمتر از 8 درصد بود.

در مجموع می‌توان گفت شخصیت عمومی زاکربرگ، تفکر او در مورد توسعه فیسبوک،‌ برخورد با زندگی عمومی مردم آمریکا و ... این احتمال را ایجاد می‌کند: مدیرعامل جوان و میلیاردر فیسبوک از هم‌اکنون تلاش خود را آغاز کرده است تا سال 2024 میلادی به عنوان یکی از نامزدهای اصلی برای انتخابات ریاست جمهوری خود را معرفی کند. فیسبوک روی زندگی تک‌تک مردم تاثیر مستقیم برجا می‌گذارد و همین مساله هم می‌تواند به زاکربرگ کمک کند تا در فعالیت‌های انتخاباتی برای ورود به کاخ سفید با موفقیت تضمین شده پیش برود.

اخبار برگزیده

اخبار

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه