مهار شعله‌های آتش با پهپادهاي آتش‌نشان

بروز فاجعه پلاسکو و شهادت جمعي از آتش‌نشانان موجب شد که بسياري به فکر به‌روزرساني تجهيزات آتش‌نشاني کشور بيفتند. انتقادهايي که مردم در شبکه‌هاي اجتماعي از نبود هليکوپتر آتش‌نشان، نردبان‌هاي بلند و ساير تجهيزات مورد نياز مطرح کردند، بازتاب‌دهنده موجي از نگراني‌ها در خصوص کمبود امکانات آتش‌نشانان ايراني است.

البته موضوع کمبود امکانات آتش‌نشاني در ايران مساله تازه‌اي نبوده و سابقه تاريخي دارد. باز نشدن نردبان آتش‌نشاني در سال 92 که علت آن مشکل فني در قطعات کامپيوتري و مکانيکي نردبان هيدروليکي عنوان شده بود نيز در آن دوره خبرساز شده و باعث مرگ دو نفر از حادثه‌ديدگان شد. در همان دوره هشدارهايي مبني بر اينکه وضعيت امکانات فني سازمان آتش‌نشاني چندان مناسب نيست مطرح شد، که اين هشدارها گويا خيلي جدي گرفته نشدند.

مهار شعله‌های آتش با پهپادهاي آتش‌نشان

اين در حالي است که هر روز فناوري‌هاي جديدي براي آتش‌نشانان در جهان ساخته و توسط سازمان‌هاي آتش‌نشاني مورد استفاده قرار مي‌گيرد. به‌منظور آگاهي از جديدترين فناوري‌هاي ارايه‌شده در اين حوزه، در اين شماره به بررسي پهپادهاي آتش‌نشان مي‌پردازيم.

پهپادهاي آتش‌نشان رصدي

جنگ با آتش‌هاي شعله‌ور يکي از دشوارترين پيکارهايي است که بشر امروز براي تامين ايمني خود بي‌شک به آن نياز مبرم دارد. زماني که زنگ خطر در يک ايستگاه آتش‌نشاني به صدا در مي‌آيد، آتش‌نشانان بايد خيلي سريع خود را به محل حادثه برسانند و اين در حالي است که عملا اطلاعات چنداني درباره کم‌وکيف آتش و شرايط محل حادثه ندارند.

آنها نمي‌دانند اندازه زبانه‌هاي آتش چقدر است، چه تعداد قرباني در چنگال آتش گرفتار و در کجا گرفتار شده‌اند و از چه مسيري بهتر مي‌توان به آنها دست يافت. همچنين در نگاه اول آتش‌نشانان به‌صورت دقيق نمي‌دانند در صورت بحراني شدن شرايط چه کساني از شانس بيشتري براي نجات يافتن برخوردارند.

خبر خوب اما اين است که پهپادها مي‌توانند در اينجا به کمک آتش‌نشان‌ها بيايند و به سلاح مخفي آنها براي پيکار با آتش تبديل شوند.

به‌تازگي کار تحقيقاتي در حال انجام است که بر امکان تصويربرداري توسط پهپادها در محل آتش‌سوزي متمرکز شده است.

شهر کاستال يکي از پاتوق‌هاي تابستاني گردشگران در آمريکا است و اين به آن معني است که در مدت حضور گردشگران تماس‌هاي اضطراري با آتش‌نشاني به‌شدت افزايش مي‌يابد.

«اوبرين» که مسوول ايستگاه آتش‌نشاني اين شهر است، از پهپادهاي آتش‌نشان به‌عنوان اولين ابزار مورد استفاده در عمليات اطفاي حريق نام برده و مي‌گويد: مسوول عمليات اطفاي حريق مي‌تواند در محل آتش‌سوزي با استفاده از پهپادها محل اصلي و مرکزي آتش را مشخص کند و بر همين اساس خيلي راحت‌تر به عمليات جهت بدهد.

همچنين در عمليات‌هاي امداد اگر گردبادي در راه باشد، به کمک اين پهپادها مي‌توان آن را ديده و شناسايي کرد و به ساکنان منطقه هشدار لازم براي ترک محل‌هاي خطرناک داده شود.

همچنين استفاده از اين پهپادها از آنجايي که دانش کلي را درباره منشأ آتش و وضعيت آن در هر نقطه بالا مي‌برد مي‌تواند به ابزاري مهم براي بالا بردن امنيت آتش‌نشانان تبديل شود.

در حال حاضر در شهر کاستال اجازه استفاده از پهپادها در عمليات آتش‌نشانان صادر شده است. مسوول دپارتمان آتش‌نشاني اين شهر در اين خصوص مي‌گويد: با کمک اين روش ما مي‌توانيم جان‌ افراد زيادي را نجات داده و خود و خانواده‌هايشان را خوشحال کنيم.

در همين راستا دپارتمان آتش‌نشاني اين شهر کوچک سه پهپاد براي انجام عمليات آتش‌نشاني به قيمت 28 هزار دلار خريداري کرده و به آتش‌نشانان خود اهدا کرده است.

سال گذشته اين شهر با يک آتش شيميايي که گاز نوکسيوز (نوعي گاز خطرناک) توليد مي‌کرد مواجه شد و همين‌جا بود که مجموعه آتش‌نشاني شهر به اين نتيجه رسيد که پهپاد‌ها مي‌توانند در عمليات اين‌چنيني بسيار به کار بيايند. بعد از اين عمليات بود که سرگروه اجراي عمليات به اين نتيجه رسيد که آنها بايد تجهيزات جديدي را تهيه کرده و به‌کار بگيرند و به هيچ عنوان نبايد در همان‌جايي که هستند و با همان امکاناتي که دارند متوقف شوند.

جنگ شعله با آتش!

پهپادهاي آتش‌نشان در سراسر جهان در حال تحول هستند و هر روز فناوري جديد در اين رابطه ساخته و مطرح مي‌شود. محققان در دانشگاه نبراسکا-لينکوين در حال توسعه يک پهپاد هستند که مي‌تواند از طريق ايجاد زبانه‌هاي آتش، شعله‌هاي وحشي و بزرگ را کنترل کند و مانع پخش شدن آتش شود.

محققان اين دانشگاه اميدوارند با اين پهپادهاي جديد بتوانند جان‌ انسان‌ها را در مقابله با فجايع نجات دهند.

اين پهپادها همچنين مي‌توانند با ارايه تصاوير هوايي از مناطق جنگلي در صورت مشاهد بروز آتش‌سوزي به‌سرعت آتش‌نشانان را متوجه موضوع کنند. تکنولوژي جديد پهپادهاي آتش‌نشان همچنين قابليت رصد آتش‌هاي بزرگ را که نمي‌شود به آنها نزديک شد فراهم مي‌کند و تصاويري دقيق از غيرقابل نفوذترين بخش‌هاي آتش را در اختيار آتش‌نشانان قرار مي‌دهد.

همچنين اين پهپادها گوي‌هايي به اندازه توپ پينگ‌پنگ را که حاوي پودر پتاسيم پرمنگنات است، حمل و با مايعي به نام گليکول ترکيب کرده و سپس بر فراز آتش رها می‌کنند. اين امر موجب واکنش شيميايي مي‌شود که بين 10 تا 45 ثانيه بعد عمل مي‌کند و به مهار آتش کمک شاياني مي‌کند.

سازنده اين پهپاد مي‌گويد فناوري آن به‌گونه‌اي ساخته شده که کمترين ريسک آسيب رساندن به افراد را در پي داشته باشد و در عين حال بيشترين ميزان اثرگذاري را دارا باشد.

پرواز پهپادهاي آتش‌نشان به آسمان ايران

اواخر فروردين‌ماه امسال مديرعامل سازمان آتش‌نشاني و خدمات ايمني شهرداري تهران از برنامه‌ريزي براي استفاده از پهپاد در آتش‌نشاني پايتخت خبر داد. اين مقام مسوول همچنين گفته بود پهپادهاي مورد نظر آنها با پرواز در ارتفاع، عمليات جست‌وجو را انجام مي‌دهند و در حوادثي مانند حوادث کوهستان يا حريق در ساختمان‌هاي بلند مي‌توانند به آتش‌نشان‌ها و امدادگران کمک زيادي کنند.

آتش‌نشاني تهران در آن مقطع مشغول برنامه‌ريزي براي استفاده از اين پهپادها بود و بنابر اعلام مسوولان مصمم به خريد و استفاده از اين پهپادها در سال جاري بوده است که البته تا اين لحظه خبري از ورود آنها به کشور مطرح نشده است.

طبيعي است که اگر آتش‌‌نشاني تهران قصد دارد از پهپادها در عمليات‌ خود استفاده کند، از همين حالا بايد به فکر تربيت نيروي متخصصي باشد که توانايي کنترل از راه دور دقيق اين پهپادها را دارد.