تويوتا به‌دنبال شخصي‌سازي خودروهاي جديد

در گردهمايي الکترونيکي که به‌تازگي در لاس‌وگاس برگزار شد، کمپاني‌هاي مختلف از شيوه‌هاي گوناگون و جديد در زمينه حمل‌ونقل رونمايي کردند. براي مثال، BMW از خودرويي رونمايي کرد که کنسول متفاوت داشته و فرمان آن لمسي است و کارخانه هيونداي نيز خودرويي را ارايه کرده که در صورت مجهز بودن خانه راننده به سيستم هوشمند، مي‌توان به‌وسيله آن در ضمن رانندگي، وسايل خانه را نيز مديريت کرد و مثلا ماشين لباس‌شويي را روشن يا چراغ‌هاي اتاق‌ها را خاموش کرد يا برعکس از خانه و از طريق تلويزيون هوشمند دستوراتي را به خودرو ارسال کرده و مثلا در هنگام قطعي برق خانه از برق خودرو براي خانه استفاده کرد.

تويوتا به‌دنبال شخصي‌سازي خودروهاي جديد

اما در ميان اين فناوري‌هاي جديد و خارج از تصور، تويوتا مسير ديگري را در پيش گرفته و قصد دارد رانندگي را هرچه بيشتر براي هر فرد مطابق با خواست‌هايش شخصي‌سازي کند. بر همين اساس، تويوتا قصد دارد دو حالت مختلف روي خودروهاي خودکار آينده خود قرار دهد تا صاحب خودرو بتواند بر اساس علاقه خود انتخاب کند که خودش رانندگي کند يا رانندگي را به سيستم خودکار خودرو بسپرد.

در خودروي جديد کمپاني تويوتا که Concept-i نام دارد، براي شخصي‌سازي خودرو از سيستم هوش مصنوعي نيز استفاده مي‌شود و خودرو با توجه به سبک رانندگي فرد اعم از آهنگ‌هايي که در مسير حرکت خود بيشتر گوش مي‌دهد و سرعت ماشین در حالت رانندگی غیر اتوماتيک، عملکرد مشابهي را در حالت اتوماتیک به‌اجرا مي‌گذارد. ضمنا سيستم هوش مصنوعي آن از طريق نمايشگري که در پشت ماشين نصب شده به رانندگاني که از پشت بيش از اندازه به خودرو نزديک مي‌شوند هشدار مي‌دهد که فاصله خود را رعايت کنند.

باب کارتر، مسوول بخش خودروهاي اتوماتيک تويوتا در يک گفت‌وگوي خبري مي‌گويد: در کمپاني تويوتا ما فهميده‌ايم که پرسش اساسي در مورد آينده خودروهاي خودکار اين نيست که اين خودروها به چه امکانات جديدي مجهز مي‌شوند، بلکه آينده اين صنعت را کيفيت و رضايت افراد از سواري که از خودروها مي‌گيرند، مشخص مي‌کند.