با وجود کاهش قيمت دلار و کالاهاي کامپيوتري

مصايب بازار کامپيوتر تمام‌نشدنی است

اگرچه بازار خريد و فروش کالاهاي کامپيوتري در هفته‌اي که گذشت، رکود ماه‌هاي قبل را تجربه کرد، اما با اتفاقات جديدي مواجه بود؛ اتفاقاتي که از اعمال برخي از قوانين داخلي نشات مي‌گرفت.

از کاهش پله‌کاني نرخ دلار آزاد و کاهش نسبي قيمت‌ها که بگذريم، در هفته گذشته اخباري در رابطه با ترخيص نشدن محموله‌هاي وارداتي برخي از واردکنندگان مانيتور به کشور بوديم. همچنين انتشار اخباري در رابطه با تشديد برخي از سوء‌استفاده‌ها از فضاي آشفته بازار کامپيوتر، آن‌هم زماني که اتحاديه فناوران رايانه استان تهران وعده ساماندهي بازار و ارايه گارانتي با اصالت را داده است، موجب بي‌اعتمادي بيشتر خريداران به بازار کامپيوتر شده است.

با توجه به اينکه بازار کامپيوتر در هفته گذشته، روزهاي پرخبري را گذرانده است، در گزارش اين هفته به بررسي وضعيت اين بازار پرداخته‌ايم.

کاهش قيمت دلار و کالاهاي کامپيوتري

رسيدن نرخ دلار آزاد به رقم سه هزار و 830 تومان از خبرهاي خوب هفته گذشته است. البته فعالان بازار ابتداي امر در مقابل کاهش قيمت کالاهاي کامپيوتري موضع گرفته و به اين بهانه که نرخ دلار روي رقم خاصي تثبيت نشده است، از کاهش قيمت کالاها خودداري مي‌کردند. اما در پي تداوم روند نزولي نرخ دلار، فعالان بازار نيز شعله قيمت‌ها را پايين کشيدند، به‌طوري‌که قيمت انواع نوت‌بوک و تبلت نسبت به يک ماه گذشته در حدود 10 تا 15 درصد و قيمت قطعات کامپيوتري در حدود 8 تا 10 درصد کاهش يافت. با اين حال خريداران زير بار خريد نرفته و اعلام مي‌کنند تا زماني که نرخ دلار واقعي نشود، براي خريد کالاهاي کامپيوتري اقدام نمي‌کنند.

به گفته فعالان بازار، در شرايطي که بازار سودي عايد آنها نمي‌کند، کسبه ناچار به پايين آوردن قيمت شده‌اند، اما اين اقدام نیز نتيجه‌اي دربر نداشته و تنها سطح انتظار خريداران را بالا برده است. اين درحالي است که خريداران مي‌گويند بروز برخي سوء‌استفاده‌ها موجب شده است خريداران به فعالان بازار اعتماد نکنند. رشد عرضه کالاهاي مرجوعي و کارکرده به جاي اورجينال و گران‌فروشي، به‌ويژه در مورد قطعات کامپيوتري برخي از مواردي هستند که خريداران به آنها اشاره کرده‌اند.

کارشناسان نيز با تاييد اين موضوع مي‌گويند: فعالان بازار در مواقع سختي و رکود بازار با متوسل شدن به روش‌هاي غيرقانوني براي کسب سود موجب کاهش اعتماد خريداران شده‌اند. به گفته آنها با توجه به شرايط موجود اميد به رونق بازار پيش از سال جديد و حتي در شش ماهه نخست سال جديد نيست.

تشديد محدوديت‌هاي وارداتي

همين دو هفته پيش بود که رييس اتحاديه فناوران رايانه استان تهران، در گفت‌وگو با خبرنگار «عصر ارتباط» از خودداري گمرک از ترخيص محموله‌هاي وارداتي تلويزيون برخي از واردکنندگان خبر داد.

سيدمهدي ميرمهدي علت اين اتفاق را سوء‌استفاده برخي از واردکنندگان از بي‌اطلاعي برخي از ماموران ترخيص گمرک اعلام کرد و گفت: برخي از واردکنندگان تلويزيون، محموله وارداتي خود را مانتيور اعلام کردند تا به جاي پرداخت تعرفه 56 درصدي، تعرفه واردات مانيتور را که حدود 26 درصد است پرداخت کنند. در نهايت گمرک متوجه اين موضوع شد و جلوي ترخيص محموله‌هاي وارداتي اين دسته از واردکنندگان را گرفت. البته اين موضوع پس از پيگيري‌هاي اتحاديه فناوران رايانه، رفع و محموله‌هاي وارداتي با پرداخت حقوق واقعي گمرک ترخيص شدند.‌ اما ابتداي هفته گذشته رسانه‌هاي خبري از ممنوعيت واردات مانيتور خبر داده و اعلام کردند: با تصميم وزارت صنعت، معدن و تجارت** از اين پس واردات مانيتور براي واردکنندگاني که بدون داشتن نمايندگي رسمي فروش در داخل کشور به واردات اقدام مي‌کنند، ممنوع است.

اين اتفاق در شرايطي رخ داد که قبل از اعمال اين قانون، اطلاع‌رساني دقيقي در اين زمينه نشده بود. از طرفي برخي از برندها مانند دل و اچ‌پي فاقد نمايندگي رسمي در کشور هستند و پرسش اينجاست که چگونه واردکنندگان اين کالاها بايد محموله‌هاي وارداتي را ترخيص کنند.**

در نهايت با پادرمياني اتحاديه فناوران رايانه، مهلتي محدود براي ترخيص برخي از کالاهايي که در گمرک با مشکل مواجه‌اند در نظر گرفته شد. اما برخي از واردکنندگان بنا به دلايلي چون فقدان نمايندگي رسمي نتوانستند کالاها را ترخيص کنند. بر اساس تخمين اتحاديه رايانه نزديک به هزار مانيتور در گمرک تهران متوقف و در انتظار ترخيص هستند.

سيدمهدي ميرمهدي در اين رابطه به رسانه‌ها گفت: بر اساس دستور جديد وزارت صنعت، معدن و تجارت، ورود مانيتور که تا پيش از اين زيرمجموعه صنف لوازم خانگي بود و حالا به اتحاديه رايانه واگذار شده است، از اين پس بدون داشتن نمايندگي رسمي ممنوع است. به گفته او به‌دليل اينکه اين تصميم بدون اطلاع قبلي بوده و در حال حاضر ثبت سفارش اين کالا در گمرک بسته شده است، امکان موقتي براي ترخيص کالاي آن دسته از افرادي که کالا را به‌صورت محدود وارد کرده و ارز از کشور خارج کرده‌اند با هماهنگي مديرکل برق و الکترونيک سازمان صنعت به وجود آمده تا کالاهاي فوق امکان ترخيص داشته باشند.

وي افزود: پس از بررسي مدارک اين افراد و در شرايطي که به اين نتيجه برسيم که کالاهاي واردشده در جهت سوءاستفاده از فضاي به وجود آمده، نبوده و به تعداد کم و در حدود 100 تا 200 کالا از مدل‌هاي مختلف بوده است، براي ترخيص آنها کمک‌هايي صورت خواهد گرفت اما در صورتي‌که تعداد کالا زياد باشد و ثبت سفارش به‌صورت کامل انجام شده باشد، به‌هيچ‌عنوان کمکي نمي‌شود و کالا بايد در گمرک بماند يا مرجوع شود. او تاکيد مي‌کند که شناسايي اين دو دسته از افراد ممکن است و در حال حاضر نيز اتحاديه رايانه در حال بررسي مدارک رسيده و تفکيک آنها از اين نظر است.

ميرمهدي افزود: اتحاديه رايانه از اين تصميم وزارت صنعت، معدن و تجارت براي توقف واردات مانيتور بدون نمايندگي رسمي استقبال مي‌کند. به گفته وي، در حال حاضر دو نمايندگي رسمي در کشور وجود دارند که وارد‌کننده مانيتور هستند و در داخل کشور نيز توليد وجود دارد، اما اين تصميم هم در شرايطي گرفته شده است که توليد داخل جوابگوي مصرف داخلي باشد و ديگر نيازي به واردات اين کالا نباشد. در حال حاضر با همکاري دوستان در وزارت صنعت به اين نتيجه رسيديم که عملکرد و فعاليت کارخانه‌هاي داخل کشور مورد ارزيابي قرار بگيرد و در صورتي‌که واردات اين دو شرکت فعال در داخل کفاف نياز داخل را بدهد، واردات اين کالا به‌طور کلي محدود شود.

کارشناسان در اين باره مي‌گويند: اين تصميم به همان بهانه قديمي يعني حمايت از توليدات داخلي اخذ شده است؛ چراکه تجربه ثابت کرده که **هر وقت توليدکنندگان وطني در بازار رقابتي کم مي‌آورند به تمهيدات تعرفه‌اي متوسل مي‌شوند و اين اشتباهي بزرگ است و نه‌تنها باعث خودکفايي نمي‌شود، بلکه موجب تک‌محصولي‌شدن مي‌شود. آنها پيشنهاد دادند به جاي سخت کردن شرايط واردات کالا، توليدکنندگان داخلي را مجاب کنند قيمت‌ها را کاهش داده و کيفيت را افزايش دهند تا در فضاي رقابت سالم بتوانند کسب سود کنند.**