عکاسی پرتره با لنز جدید سیگما

لنز‌هاي 85 ميليمتري در کنار انواع 35 و 50 ميليمتري، جزو پرکاربرد‌ترين لنزهاي پرايم به‌حساب مي‌آيند و به کاربر امکان جدا کردن سوژه از پس‌زمينه را مي‌دهند. لنز 85 ميليمتري f/1.4 سيگما با داشتن قيمت 1200 دلاري داراي ابعادي برابر 126 در 95 ميليمتر است و مي‌توان انواع فيلتر‌هاي 86 ميليمتري را به آن متصل کرد. ترکيب اپتيکي آن شامل 14 عدسي در 12 گروه است و ديافراگم 9 پره گرد آن نماي مطلوب اجزاي خارج از وضوح را تضمين مي‌کند. اين لنز را مي‌توان براي دوربين‌هاي کانن، نيکون و سيگما خريداري کرد و همانند تمام لنزهاي جديد سيگما امکان تنظيم دقيق رفتار وضوح‌يابي و ارتقاي ابزارافزار آن از طريق رابط USB وجود دارد.

روي بدنه لنز 85 ميليمتري جديد سيگما سه قطعه مهم ديده مي‌شود. نخستين قطعه حلقه وضوح‌يابي بزرگ و روان آن است که با فشار انگشت به‌سادگي حرکت مي‌کند، اما آن‌قدر هرز نيست که به‌صورت تصادفي بچرخد. قطعه ديگر، کليد وضوح‌يابي لنز است که وضوح‌يابي خودکار را از دور خارج مي‌کند، اما هنگام فعال بودن وضوح‌يابي خودکار مي‌توان حلقه لنز را براي تغيير تمرکز روي سوژه‌هاي ديگر نيز چرخاند. در نهايت به پنجره فاصله‌ياب مي‌رسيم که به‌ندرت در عکاسي کاربرد دارد و فقط به رسم لنزهاي گران‌قيمت بازار موجب افزايش هزينه تمام‌شده ساخت لنز مي‌شود.

وضوح اين لنز از حداکثر گشودگي مطلوبي برخوردار است، اما قدرت خود را با بستن تا f/2.8 نشان مي‌دهد. اين عملکرد خوب تا f/8.0 ادامه مي‌يابد و از f/11 مي‌توان افت جزييات را در تصوير مشاهده کرد. اين لنز را مي‌توان يکي از بهترين لنزهاي 85 ميليمتري دنيا دانست و اگر از نظر دقت وضوح‌يابي در به‌روزرساني‌هاي ابزارافزار اندکي بهبود يابد، مي‌توان آن را گزينه اول براي عکاسي پرتره معرفي کرد.

اخبار برگزیده

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه