الزامات ورود به بلاك‌چين نيازمند تعريف است

اتاق بازرگاني ايران نشستي تخصصي براي بررسي مفاهيم اوليه حوزه ارزهاي رمزنگاري‌شده؛ بلاك‌چين و كاركردهاي آن با حضور نمايندگاني از معاونت علمي رياست جمهوري، وزارت ارتباطات و فعالان اقتصادي بخش خصوصي برگزار كرد.

به گزارش روابط عمومي فدراسيون ICT اتاق بازرگاني ايران، در اين جلسه ضمن تاكيد بر لزوم پذيرش بلاك‌چين از سوي دولت و بخش خصوصي از وجود نداشتن سياست مشخص توسط بانك مركزي در خصوص ارزهاي رمزنگاري‌شده انتقاد شد.

کوروش پرویزیان، ريیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی با تشريح كاركردهاي فناوري بلاك‌چين در اين جلسه ابراز داشت: كار بلاك‌چين دولت‌گريزي و خروج از نظارت دولتي‌ها بوده و مي‌خواهد گفتمان بين‌المللي را جايگزين نگاه‌هاي محلي كند.

وي افزود: توجه داشته باشيد كه موضوع نظارت‌پذيري در بلاك‌چين متفاوت است و در شرايطي كه حتي براي ايجاد يك صرافي مي‌بايست اساسنامه و مجوز بانك مركزي را اخذ كرد اما ارزهاي ديجيتال مشمول چنين مجوزها و اقداماتي نمي‌شوند. اكنون در بالغ بر 140 كشور دنيا ارزهاي رمزنگاري‌شده فعال است و مثلا براي بيت‌كوين 320 ميليارد دلار سرمايه ذكر مي‌شود و براي اتريوم اين رقم حدود 70 ميليارد دلار است. پس در همين عمر محدود ارزهاي ديجيتال صدها ميليارد دلار سرمايه‌گذاري شده و اين سرمايه‌گذاري در حال گسترش است و اتاق بازرگاني ايران نمي‌تواند به روند تغييرات صورت گرفته در اين حوزه بي‌توجه باشد.

مهدي فقيهي، دبير معاون علمی و فناوری رياست جمهوري نيز در اين جلسه در خصوص الزامات سياست‌گذاري و مقررات‌گذاري در حوزه بلاك‌چين به اظهار نظر پرداخته و بيان داشت: بلاك‌چين يك فناوری بر مبناي تئوری جبر فناورانه است، بنابراين در جوامعي كه اعتماد عمومي بالاتر است بلاك‌چين تهديد کمتری براي سیستم‌ها تلقي مي‌شود.

فقيهي با ذكر اين كه اگر حكومت‌ها خود را از بلاك‌چين عقب بكشند به هر صورت اين موج مي‌آيد خاطرنشان ساخت: دولت‌ها بايد وارد مبحث بلاك‌چين شوند و به چالش‌هاي آن بيش از حد تكيه نكرده و نگاه نكنند. در مقطع كنوني و در شرايطي كه انتقال پول با سختي‌هايي در كشور همراه است استفاده از ارزهاي رمزپايه مي‌تواند كارآمد باشد.

وی افزود: با وجود آنكه از سال 92 بحث بيت‌كوين مطرح شده اما همچنان بانك مركزي سياست مشخصي ندارد و فقط به تازگي هشدار داده كه وارد آن نشويد. اين در حالي است كه تركيه اقداماتي را انجام داده و امكان تبديل بيت‌كوين به ليرتركيه در فرودگاه خود را فراهم كرده است. برخي از كشورها هم بيت‌كوين را به عنوان كالا در نظر گرفته و از آن ماليات مي‌گيرند لذا ما نيازمند هشدار صرف در اين حوزه نيستيم بلكه مي‌بايست متناسب با بلاك‌چين در بخش قوانين و مقررات اقدامات لازم را انجام دهيم. در عرصه قوانين فناوري اطلاعات و قانون تجارت الكترونيكی و در زمينه قوانين مالكيت فكري و كپي‌رايت نيز بايد اقدامات لازم باتوجه به فناوري بلاك‌چين انجام شود.

فقیهی ادامه داد: همچنين ما قانون حمايت از داده‌ها نداريم كه مبتني بر بلاك‌چين اين قوانين بايد ايجاد شود و ما نيازمند كار جدي در حوزه سياست‌گذاري و مقررات گذاري هستيم. وی در ادامه از ایجاد پلتفرم داخلی برای استفاده از ارزهای رمزنگاری شده بین‌المللی در آینده نزدیک خبر داد.

حمیدرضا احمدیان، مدیر کل دفتر نوآوری و حمایت از سرمایه‌گذاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نيز با بیان اینکه ما مي‌بايست چه در لايه سياست‌گذاري و چه در لايه كسب و كار بلاك‌چين را بپذيريم و آن‌ را در لايه حاكميت و سرمايه‌گذاري وارد كنيم، گفت: در حركت به سمت نوآوري سه پارامتر توجه به مقوله فرآيندي، تنظيم مقررات و الزامات مورد نياز و گسترش فرصت‌ها و معرفي كسب و كار بلاك‌چين به استارت‌آپ‌ها توسط دانشگاهيان بايد مد نظر قرار گيرد. مداح‌علي، پژوهشگر و مدرس دانشگاه شريف هم در اين جلسه به معرفي نحوه كاركرد ارزهاي رمزنگاري شده و فناوري بلاك‌چين پرداخت و ابراز داشت: با كمك اين سيستم مي‌توان از تحريم‌ها فرار كرد و البته سيستم مبتني بر بلاك‌چين سرعت انجام فعاليت بانكي را نيز افزايش مي‌دهد.

وي خاطرنشان ساخت: از جمله چالش‌هاي ارزهاي رمزنگاري شده اين است كه مفهوم پول با تعريف سنتي آن دچار مشكل مي‌شود و شيوه احراز هويت افراد نيز چالش ديگر اين عرصه است كه با انتشار مقاله‌اي در سال 2008 و تولد بيت‌‌كوين راه‌حلي براي از بين رفتن اين مشكلات ايجاد شده است.