درخواست یک‌صدای مديران شركت‌هاي PSP

تغيير نظام كارمزدها به تدريج پياده‌سازي شود

ششمين همايش بانكداري الكترونيك و نظام‌هاي پرداخت امسال در حالي برگزار شد كه حواشي آن بر اصل همايش مي‌چربيد. در اين همايش موضوعات مهمي از جمله اينكه به گفته مديران بانك مركزي قرار است در آينده‌اي نه چندان دور نظام پرداخت كارمزد متحول شود، مطرح شد. اما نكته مهمي كه تاكنون نيز به آن به صورت شفاف پاسخي داده نشده، نحوه اجرايي شدن اين موضوع است. البته مديران بانك مركزي با اشاره به نكاتي از جمله حذف كامل كارمزد پرداختي توسط بانك‌ها و اينكه ديگر در موضوع كارمزد ورود نخواهند كرد و شركت‌هاي PSP بايد خودشان براي درآمدزايي فكري كنند بخشي از سناريوي در حال نگارش را بيان كردند. البته به نظر مي‌رسد آنها با طرح غير رسمي اين نكات سعي در دريافت بازخورد آن در بدنه صنعت پرداخت داشته باشند، چرا كه تاكنون نيز در هيچ جايي به صورت رسمي اين سناريو را تاييد و تكذيب نكرده‌اند. اين موضوع موجب شده صنعت پرداخت در روزهاي پاياني سال دچار نوعي سرخوردگي شود و تا زمان شفاف نشدن اين موضوعات اين نگراني‌ها در بدنه مديريتي و كارشناسان اين صنعت ادامه يابد. به هر روي براي بررسي بيشتر اين موضوعات با مديران شركت‌هاي پرداخت الكترونيكی گفت و گو كرده‌ايم كه مي‌خوانيد.  

 بانك‌ها به PSPها لطف نكرده‌اند

مديرعامل شركت به‌پرداخت ملت در خصوص احتمال حذف كارمزد پرداختي بانك‌ها برای شركت‌هاي پرداخت الكترونيكی گفت: اين موضوع را بنده نيز شنيده‌ام، اما اينكه اكنون در چه مرحله‌اي قرار دارد يا اينكه چه زماني قرار است ابلاغ شود، اطلاع مشخصي از آن ندارم.

رستم شاه‌گشتاسبي با اشاره به اينكه نمي‌توان به يكباره كارمزد پرداختي بانك‌ها را صفر كرد، افزود: قطعا مديران بانك مركزي خود مي‌دانند كه در صورتي هم كه قرار باشد به سمت حذف كارمزد از سوي بانك‌ها حركت كنيم، بايد اين موضوع به تدريج انجام شود چرا كه حذف يكباره درآمد شركت‌هاي PSP موجب مشکلات عدیده ای برای  آنها خواهد شد.

وي در خصوص اين نظر كه گفته می‌شود، بانك‌ها با پرداخت كارمزد به شركت‌هاي PSP لطف كرده‌اند، گفت: اين موضوع به اين شكل درست نيست، بهتر است بگوييم بانك‌ها با پرداخت هزينه خدماتي كه PSPها به آنها ارايه كرده‌اند موجبات رشد اين صنعت را فراهم كرده‌اند و اينگونه نيست كه آنها براي هيچ، پولي را به شركت‌هاي پرداخت الكترونيكی داده باشند، چرا كه خدمات ارايه شده توسط PSP‌ها هزينه‌هاي سربار زيادي را از روي دوش بانك‌ها برداشته است.

 

بانك مركزي آگاهانه دست به تغییر مي‌زند

شاه‌گشتاسبی معتقد است ارايه خدمات پرداخت الكترونيكي در كشور به تمام چرخه صنعت از مصرف‌كننده گرفته تا ارايه‌‌دهنده خدمت و ساير بازيگران منافع زيادي را ايجاد كرده است، اين در حالي است كه اكنون بدون حمل پول نقد شما در هر نقطه‌اي ازكشور مي‌توانيد از طريق دستگاه‌هاي كارتخوان اقدام به خريد كنيد.

وي با اشاره به اينكه در چرخه پرداخت الكترونيكی، بانك، پذيرنده و دارنده كارت همگي داراي منافعي هستند، گفت: حال كه صحبت از تغيير نظام پرداخت كارمزد است، تمامي بازيگران بايد به نسبت منافعي كه دارند سهم خود را پرداخت كنند و اينكه يكباره تصميم به حذف كارمزد پرداختي فعلي شود به هيچ عنوان قابل پذيرش نيست.

مديرعامل شركت به‌پرداخت ملت افزود: بعيد به نظر مي‌رسد بانك مركزي بدون در نظر گرفتن تبعات ناشي از اين تصميم اقدامي كند و قطعا براي اينكه با كمترين مشكلات اين موضوع پياده‌سازي شود، به تدريج اقداماتي را با هماهنگي شركت‌هاي پرداخت الكترونيكی در اين زمينه انجام خواهد داد.

وي با اشاره به اينكه بانك مركزي به عنوان رگولاتور بخشي مي‌بايست سياست‌هاي مربوط به نحوه تغييرات در نظام پرداخت را تدوين كند، گفت: پيشنهاد ما براي اعمال اين تغييرات اين است كه حتما يك دوره ۲ تا ۳ ساله براي اين موضوع در نظر گرفته شود، چرا كه اگر قرار باشد به صورت چكشي در اين موضوع عمل شود، همانند چند سال پيش دوباره با بن‌بست مواجه خواهيم شد.

گشتاسبي در پاسخ به این سوال که چرا با وجود ارايه مجوز دريافت كارمزد از پذيرنده‌ها كه سال گذشته به شركت‌هاي PSP داده شده ولي هيچ كدام از شركت‌ها اقدام به دريافت كارمزد از پذيرنده‌ها نكرده‌اند، گفت: اين موضوع به دليل هماهنگ نبودن شركت‌ها بوده چرا كه به عنوان مثال اگر قرار بود به‌پرداخت ملت نسبت به دريافت كارمزد اقدام كند، قطعا پذيرنده با حذف كارت‌خوان ما به سراغ ساير PSP‌ها مي‌رفت و اين موضوع دليل اصلي دريافت نكردن كارمزد از سوي PSP‌ها است.

وي با اشاره به پديده كارمزدخواهي توسط پذيرندگان كه توسط برخي از شركت‌هاي PSP به آن دامن زده شده، گفت: يكي از مشكلات صنعت پرداخت همين كارها و تخلفات ديگري است كه به مرور در آينده گريبان همه را خواهد گرفت و اگر زودتر براي اين معضلات چاره‌اي انديشيده نشود، به زودي شاهد راه‌اندازي جرياني از سوي برخي پذيرندگان خواهيم بود كه به جاي پرداخت كارمزد نسبت به دريافت كارمزد به عنوان مدعي وارد بازي شوند.

وي تاكيد كرد: **دريافت كارمزد از پذيرنده‌ها تنها در شرايطي قابل اجراست كه تمامي شركت‌هاي PSP از نظر قانوني ملزم به رعايت اين موضوع باشند نه اينكه برخي كارمزد كه نمی‌گیرند هیچ، كارمزد هم به پذيرندگان بدهند، در اين شرايط به هيچ‌وجه نمي‌توان انتظار داشت كه واحدهاي صنفي براي دريافت خدماتي كه براي آنها نيز منافع زيادي در بردارد، كارمزد پرداخت كنند.**

کارمزد بانک‌ها به صورت تدریجی حذف شود

مديرعامل شركت پرداخت الكترونيك سامان نيز با اظهار بی‌اطلاعی از سخنان مدیر اداره نظام­های پرداخت در خصوص احتمال حذف كارمزد پرداختي توسط بانك‌ها، گفت: درباره این موضوع قضاوت نمی­کنم، اما بدیهی است به این قطعیت همه چیز را نمی­توان به گردن دیگران انداخت. به هر حال جریانی وجود دارد و یک بیماری وجود داشته که باید به آرامی آن را بهبود داد.

سید ابراهیم حسینی‌نژاد در خصوص سخنان مدير اداره نظام‌هاي پرداخت بانك مركزي كه معتقد است سيستم پرداخت كارمزد فعلي بيمار است و اكنون شركت‌هاي PSP به جاي اينكه از پذيرنده‌ها كارمزد بگيرند حتي كارمزد نيز به آنها مي‌دهند، گفت: حرف­های ایشان تا حد زیادی درست است و این اتفاقات در بازار رخ داده که رها کردن آن لطمه بزرگی به این صنعت وارد می­کند، مثلا یک PSP در گذشته سالی یک میلیارد تومان درآمد داشته و در حال حاضر سالی 20 میلیارد تومان درآمد دارد، که به ازای این 20میلیارد تومان نیرو استخدام و شبکه خود را تجهیز کرده‌اند.

وی تاکید کرد در وضعیت فعلی اگر درآمد 20 میلیاردی به 15 میلیارد هم کاهش پیدا کند لطمه زیادی به این شرکت­ها وارد خواهد شد. به طور مثال در حال حاضر ما در سپ یک هزار و 500 نیروی مستقیم و به طور غیر مستقیم 10 هزار نیرو از مجموعه ما پول در می‌آورند و چنانچه این اتفاق بدون برنامه‌ریزی انجام شود بسیاری از شرکت‌ها مجبور به کاهش 40 درصدی نیروهای خود می‌شوند که این موضوع می‌تواند تبعات اجتماعی زیادی به دنبال داشته باشد.

وی افزود: **بانک مرکزی باید مدلی را طراحی کند که به آرامی روش پرداخت کارمزد تغییر کند، به طور مثال برای انجام منطقی چنین فرآیندی می­توان درآمد 20 میلیاردی PSPها را به 19 میلیارد کاهش داد و این کاهش را به شکلی اصلاح کرد که هزینه از سمت شبکه بانکی  به سمت پذیرنده با شیبی آرام منتقل شود.**

وی در ادامه با بیان اینکه دریافت کارمزد از طریق بانک­ها در طولانی‌مدت منطقی نیست و نیاز به اصلاح دارد، گفت: همانطور که بانک مرکزی در سال‌های گذشته به رشد این صنعت با میانداری خود کمک کرده به همان ترتیب هم توقع می‌رود کمک کند که نظام پرداخت‌های کارمزد به سمت اصلاح حرکت کند. باید به صورت تدریجی با تغییر مکانیزم کارمزد این موضوع را به سمت اصلاح شدن ببرد چرا که به صورت یکباره نمی‌توان این مشکل را حل کرد.

وی با بیان اینکه مجوزهای لازم برای دریافت کارمزد از سوی پذیرندگان وجود دارد، گفت: زمانی که بانک مرکزی مجوزهای لازم برای دریافت کارمزد توسط PSPها را صادر کرد از سوی ما پیشنهادهایی مبنی بر ادامه دریافت کارمزد از برخی از حوزه‌ها مطرح شد که حتی تا آخرین لحظه نیز کارمزد را از آنها دریافت می‌کردیم و اصرار کردیم از بخش‌هایی که امکان دریافت کارمزد وجود دارد این بخش‌ها را حفظ کنیم، ولی این موضوع به دلیل همراهی نکردن تمامی شرکت‌ها مغفول ماند و اکنون درگاه‌های واسط دارند از همین مسیر کارمزد دریافت می‌کنند.

مدیرعامل سپ گفت: **پیشنهاد می‌کنم بانک مرکزی حذف پرداخت کارمزد از سوی بانک­ها را در پروسه­ای 3 ساله عملی کند، زیرا PSP­ها در حال حاضر در شرایطی نیستند که با ارسال یک نامه از سوی بانک مرکزی به کل از بین بروند و یا با ارسال نامه­ای دیگر وضعیت آنها بهبود پیدا کند. بنابراین باید در شرایط فعلی شرکت‌ها در خصوص دورنمای شش ماه یا یک ساله خود آگاهی داشته باشند و اینکه با روش چکشی مشکلات این بخش قابل حل باشد، امکان‌پذیر نیست و باید به صورت تدریجی این اتفاق بیافتد.**

 

شاپرک و PSPها عامل پدیده کارمزدخواهی پذیرنده‌ها

حسینی‌نژاد با مقصر دانستن 100 درصدی شرکت‌های PSP و شاپرک در شکل‌گیری پدیده کارمزدخواهی از سوی پذیرندگان، گفت: من شخصا به عنوان اولین نفر از همکاران خواهش کردم که یک پروتکل نوشته شود تا جلوی این موضوع گرفته شود که مورد پذیرش قرار نگرفت و شاپرک نیز در این میان با این ادله که ابزار لازم را برای نظارت نداریم و نمی‌توانیم براساس گفته اشخاص اقدام کنیم کاری برای جلوگیری از بزرگ شدن این پدیده نکرد.

حسینی‌نژاد درباره صفر شدن کارمزد بانک­ها، گفت: در یک بازه بلندمدت 5 ساله صفر شدن کارمزد پرداختی بانک‌ها کاملا منطقی است؛ روش منطقی حذف کارمزدها این است که مبلغ کارمزد از سمت بانک­ها در بازه زمانی 5 ساله به صفر برسد.

وی افزود: در حال حاضر PSPها مانند مخابرات یک صنف قدرتمند به شمار می­آیند بنابراین همان طور که مخابرات پول خدماتش را از مردم دریافت می­کند ما نیز باید درآمد خود را از بانک­ها جدا و هزینه­ها را از مصرف‌کننده­ها دریافت کنیم.

وی در ادامه به تشریح وضیعت تورمی در کشور پرداخت و گفت: در کشور با فضای تورمی مواجه هستیم و در این شرایط تورم، انباشت پول برای بانک­ها توجیه‌پذیر بود و در آن شرایط بانک‌ها به کمک PSPها آمدند تا کارمزد دریافت نکنند، ولی در فضای فعلی در بعضی از کسب و کارها دیگر توجیه اقتصادی ندارد چرا که در زمانی که تورم رو به کاهش است نرخ بهره بانکی و همچنین نرخ تسهیلات هم کاهش پیدا می‌کند که با این روند دیگر توجیه‌پذیر نیست.

حسینی‌نژاد درباره میزان سهم کارمزد­ها بین پذیرنده­ها و مردم گفت: هر کدام جای خودشان باید کارمزد خدماتی که دریافت می‌کنند را پرداخت کنند مثلا بنده اعتقادی به اینکه کسی که از طریق کارت نقدی اقدام به خرید می‌کند باید کارمزد پرداخت کند، ندارم، اما اشخاصی که از طریق کارت اعتباری اقدام به خرید می‌کنند طبیعتا باید کارمزد خدماتی که دریافت می‌کنند را بپردازند.

وی درباره دریافت کارمزد 120 تومانی برای تمامی پرداخت‌ها که چند سال پیش نیز قرار بود اجرایی شود ولی با مقاومت اصناف روبرو شد و اینکه آیا این منطقی‌تر نیست که برای کارمزدها براساس مبلغ خرید کارمزدها پلکانی دریافت شود، گفت: این یک موضوع بانکی نیست با اینکه همه ما تخصص بانکی داریم، ولی با این حال این مبحث یک موضوع روانشناسی و اجتماعی است که پیچیدگی­های زیادی دارد. به نظر من باید ترکیبی از آبونمان و کارمزد در نظر گرفته شود یا حتی می­توان برای شروع با یک آبونمان خیلی کم شروع کرد.

 

حذف کارمزد باعث ورشکستگی شرکت‌های پرداخت می‌شود

مدیرعامل شرکت اتیک هم درباره حذف پرداخت کارمزد توسط بانک‌ها به شرکت‌های پرداخت الکترونیکی گفت: این موضوع را ما نیز در هفته‌های گذشته شنیده ایم اما به نظر بنده بهتر است رگولاتور در فضای اجرا ورود نکرده و تنها به سیاست‌گذاری فضای کسب و کار بپردازد.

محمد نژادصداقت در خصوص اينكه آیا بانک مرکزی باید برای تعیین سقف و کف کارمزدها ورود کند یا خیر، گفت: **بانک مرکزی به جای تعیین کارمزدها اجازه دهد بخش خصوصی با کمک بانک‌ها نسبت به ایجاد شبکه‌هایی همانند شاپرک و شتاب اقدام کنند، چرا که به دلیل رقابتی نبودن زیرساخت فعلی شاید بتوان گفت که این موضوع نیز خود جای تامل دارد.

اکنون مشخص نیست که آیا بانک مرکزی می‌خواهد کلا کارمزد پرداختی بانک‌ها را به سمتی ببرد که بانک‌ها حتی کارمزد شاپرکی و شتابی نیز پرداخت نکنند، یا اینکه تنها دنبال این هستند که بانک‌ها فقط به شرکت‌های PSP کارمزد پرداخت نکنند.**

وی اظهار کرد: در صورتی که این سناریو پیاده شود نشان‌دهنده این است که بانک مرکزی حاضر به کاهش درآمدهای خود نیست و از سوی دیگر می‌خواهد با حذف کارمزد PSPها مثلا به بانک‌ها کمک کرده باشد. این در حالی است که **اگر بانک مرکزی واقعا به فکر هزینه‌های جاری بانک‌ها است باید با تدوین سیاست‌های جديد فضایی را ایجاد کند که بانک‌ها اجازه شبکه‌سازی مستقل داشته باشند نه اینکه مجبور باشند از طریق شبکه شتاب و شاپرک که انحصار در اختیار بانک مرکزی است تبادلات مالی خود را انجام دهند. **

نژادصداقت با تاکید بر اینکه بانک مرکزی بهتر است در موضوع کارمزدها دخالت نکند، گفت: بهترين شرايط براي تعيين كارمزد شرایط رقابتی در بازار است و تجربه نشان داده كه بهترين راه‌حل براي تعيين ميزان كارمزد شرايط بازار و بهره‌برداران است.

اگر بانک‌های ما یک بررسی مالی انجام دهند که چه میزان شرکت‌های پرداخت الکترونیکی برای آنها سود يا زيان داشته‌اند به راحتي مي‌توان شرايط جديدي ترسيم كرد كه با توجه به فضاي كسب و كار موجود يك مدل خوب ارایه شود و هر كسي سهم خدمتي كه دريافت مي‌كند را پرداخت كند.

او گفت: چنانچه بانک مرکزی صورت‌های مالی بانک‌ها را به دقت مرور کند و موارد زیان و سودهای واهی را در صورت‌های مالی آنها شناسایی کند، در آن صورت بانک‌ها هم به تکاپو می‌افتند که چگونه جلوی زیان و یا سود خود را بگیرند و اين موضوع به شكل‌گيري یک بازار رقابتی درست كمك خواهد كرد.

مديرعامل شركت اتيك در ادامه به نحوه تقسیم کارمزدها بین پذیرنده‌ها و بانک‌ها اشاره کرد: چون کارت‌های بانكي دست مردم نقدی است، پرداخت هزینه توسط دارنده کارت تا حدودی سنگین و سخت است، البته هرچند با وجود شرایط تورمی در کشور روی حساب‌های نقدي و حساب‌های عادی سود روزشمار داده می‌شود، اما به نظر می‌رسد که به سختی می‌توان از مردم کارمزد دریافت کرد و باید پذیرنده در حال حاضر بیشترین هزینه کارمزد را پرداخت کنند.

ن‍ژادصداقت در خصوص پيشنهاد نحوه تقسيم كارمزد ميان بانك، پذيرنده و دارنده‌كارت گفت: **شرایط تورمی کشور در تقسيم سهم درصد پرداختي کارمزد بسیار تاثیرگذار است و اگر شرایط فعلی تورم رو به کاهش حرکت کند، بانک‌ها نباید کارمزد پرداخت کنند، اما اگر تورم 10درصد فعلی را در نظر گرفته شود، بانک‌ها باید 20 درصد كارمزد  و برای 80 درصد مابقی پذیرندگان ملزم به پرداخت آن شوند.**

وي درباره میزان کارمزد50 تا 250 تومانی که بانک‌ها پرداخت می‌کنند، گفت: کارمزد 50 تا 250 تومانی در شرایطی منطقی است که بانک‌ها اجاره دستگاه‌های پوز را همچنان پرداخت کنند و در غیر این صورت این مبلغ مقرون به صرفه نیست.

نژادصداقت با تاييد بر اينكه برخي از شركت‌هاي PSP به موضوع كارمزدخواهي از سوي پذيرندگان دامن زده‌اند، گفت: بعضی از PSPها اقدام به پرداخت مبالغی به پذیرنده‌ها در جهت تشویق استفاده از کارتخوان خود برای افزایش تعداد تراکنش می‌کنند و اين بدترين نوع مدل كاري است كه به كل صنعت پرداخت كشور ضربه مي‌زند.

 

بانک مرکزی باید سیاست‌گذاری کند

مديرعامل شركت پرداخت‌نوين آرين نيز در رابطه با حذف کارمزد توسط بانک‌ها گفت: اگر بانک مرکزی خواهان تغییر نظام فعلی است، ابتدا بايد چارچوب‌های آن را تعيين کند، كه البته اكنون با توجه به نامشخص بودن مدل احتمالي كه بانك مركزي در نظر گرفته نمي‌توان در خصوص قواعد و اثراتي كه مي‌تواند اين تصميم براي صنعت پرداخت كشور به دنبال داشته باشد، اظهارنظر كرد.

مهران شریفی افزود: سیاست کلی بانک مرکزی انجام تراكنش‌هاي مالي بر روي بستر الكترونیكي بوده و تاكنون نيز تمامي تلاش خود را براي سوق دادن پرداخت‌ها به سمت استفاده از این بستر انجام داده چرا كه اين روش در مقايسه با روش‌هاي سنتي بسيار كم‌هزينه‌تر است.

PSPها یک بسترالکترونیکی برای خریدهای مردم دایر کردند که خریدهای خود را از طریق آن انجام دهند و برای این بستر ایجاد شده هزینه‌های زیادی شده است. سیاست کلی بانک مرکزی به وجود آوردن این بستر از طریقPSPها است و به همین دلیل به این12 شرکت پرداخت الکترونیکی مجوز ارایه خدمات داده شده است.

وی درباره ایراد در نظام کارمزد کشور گفت: ایراد وارد شده به سیستم کارمزدی کشور کاملا منطقی است، چرا که هدف این است که کارمزدها را پذیرنده پرداخت کند که در حال حاضر به این روش عمل نمی‌شود. ضمن این که نظام کارمزدی کشور با استانداردهای بین‌المللی فاصله زیادی دارد و برای این منظور باید بانک مرکزی سیاست‌گذاری و با تدبیر درست زمینه را برای همگام شدن با استانداردهای جهانی فراهم کند.

 وی درباره ورود نکردن بانک مرکزی برای مشخص شدن نظام کارمزدها گفت: **کناره‌گیری بانک مرکزی درست نیست چون سیاست‌گذار پولی کشور بانک مرکزی است و باید با یک سیاست‌گذاری درست این موضوع را هدایت کند. اگرPSP ها به حال خود رها شوند هیچ‌گاه به این اهداف دست پیدا نخواهند کرد.

بنابراین در شرایط فعلی نظام کارمزد ایراداتی وجود دارد که باید اصلاح شود و صحیح نیست که عملکرد بانک‌ها در مقابل PSPها را لطف تعبیر کنیم.**

وی درباره پرداخت کارمزد از سوی پذیرندگان نیز گفت: این سرویس برای پذیرنده‌ها ایجاد شده و پذیرندگان باید هزینه سرویس ارایه‌شده را پرداخت کنند.

 

روزه سكوت مديران بانك مركزي

گفتني است، خبرنگار عصر ارتباط تلاش خود را براي دريافت پاسخ سوالات مطرح شده در اين گزارش از ناصرحكيمي مديركل فناوري اطلاعات بانك مركزي، داوود محمدبيگي مدير اداره نظام‌هاي پرداخت بانك مركزي و همچنين مديران شركت شاپرك انجام داد كه تا لحظه نگارش اين گزارش  هيچ پاسخي از سوي آنها دريافت نشد.