وب‌دارک؛ پاتوقی برای خلافکاران

شايد تاکنون اسم وب‌دارک يا وب تاريک به گوشتان خورده باشد. اين بخش از اينترنت براي عموم مردم قابل دسترسي نيست و درواقع پاتوق خلافکاران بوده و جايي براي به انجام رساندن فعاليت‌هاي غيرقانوني است. دليل اين امر واضح است. از آنجايي که قابليت شناسايي افراد و رديابي آنها در وب تاريک وجود ندارد، هکرها و افرادي که به انجام فعاليت‌هاي غيرقانوني مي‌پردازند در اين بخش وب حضوري فعال دارند. به طور کلي امکان دسترسي به وب تاريک از طريق جست‌وجو در جست‌وجوگرهاي معمول مانند گوگل وجود ندارد. در واقع فعالان وب تاريک براي مخفي کردن فعاليت خود در اينترنت، رمزگذاري‌هايي را انجام مي‌دهند که باعث مي‌شود در نتايج جست‌وجوي موتورهاي جست‌وجوي معمولي به نمايش در نيايند.

جالب است بدانيد که گفته مي‌شود اطلاعات موجود در وب تاريک چيزي حدود 500 برابر اطلاعات قابل جست‌وجو در جست‌وجوگرهاي معمولي است.

با اين همه گفته مي‌شود دسترسي به اين محتواي تاريک کار چندان مشکلي نيست و از طريق نصب کردن يک سامانه نرم‌افزاري ساده به‌راحتي اين امکان براي هر کسي فراهم مي‌شود. درواقع اين سامانه مرورگري دارد که قابليت اتصال به وب تاريک را دارد.

علاوه بر اين، برخي موتورهاي جست‌وجوي ناشناس نيز براي جست‌وجو در وب تاريک وجود دارند. در وب تاريک علاوه بر اطلاعات مختلف راجع به خلاف‌هاي رايج، اطلاعات پنهاني بسياري از کاربران نيز نگهداري مي‌شود.

هرگز فراموش نکنيد که وب تاريک در واقع خانه و مأمن خلافکاران است، بنابراين خيلي مراقب باشيد که ناخواسته وارد آن نشويد.

جالب است بدانيد از آنجايي که وب‌دارک غيرقانوني است، آدرس لينک‌هاي آن معمولا منتشر نمي‌شود و خلافکاران براي دسترسي به آن در نحوه دسترسي و اتصال به اينترنت تغييراتي را به وجود مي‌آورند. توصيه ما به شما اين است که تا جاي ممکن از مراجعه به وب دارکوب خودداري کرده و سعي کنيد با استفاده از جست‌وجوگرهاي معمول و استاندارد از وارد شدن به آن اجتناب کنيد.

همچنين استفاده از آنتي‌ويروس‌هاي قوي و نيز چسباندن يک تکه چسب روي دوربين لپ‌تاپ يا وب‌کم در مواقعي که از آنها استفاده نمي‌کنيد کمک مي‌کند تا حتي اگر ناخواسته وارد وب تاريک شديد، خطر به سرقت رفتن اطلاعاتتان را کاهش دهيد.