اجرای طرح رجیستری در ایام انتخابات؟

هفته قبل طرح مسکوت رجیستری دوباره بر سر زبان‌ها افتاد و تقریبا تمام طرف‌های درگیر اجرای این طرح نیز درباره آن به اظهار نظر پرداختند، اما این اظهار نظرها نه تنها باعث خروج این طرح از بلاتکلیفی نشد، بلکه زمان اجرای آن را به تعویق انداخت و با ابهاماتی نیز مواجه کرد.

اما منظور از ابهامات چیست؟ اگر در اینترنت عبارت ضرب‌الاجل اجرای طرح رجیستری را جست و جو کنید، تاریخ‌های متعددی را می‌یابید که البته هیچ‌کدام نیز عملیاتی نشده است. علت نیز فراهم نبودن زیرساخت‌های فنی اجرای طرح از یکسو و ناهماهنگی مجریان طرح از دیگر سو بود.

حالا و در شرایطی که مسوولان گمرک، وزارت صنعت و ستاد مبارزه با قاچاق کالا اعلام آمادگی کامل کرده و عامل تاخیر را وزارت ارتباطات اعلام کرده و آدرس ایشان را به رسانه‌ها می‌دهند، وزیر ارتباطات نیز خیلی شفاف اعلام کرد تا تیر سال 96 این طرح را اجرا نخواهد کرد و تا آن هنگام مهلت خواست.

این در حالیست که پیش از این زمزمه شهریور ماه سال آینده از مسوولان وزارت ارتباطات نیز شنیده می‌شد که چه فرض را بر تیرماه بگذاریم و چه بر شهریور ماه، از یک مساله نمی‌توان غافل بود و آن پایان دولت یازدهم و تلاطم انتخابات ریاست جمهوری است که تقریبا مدتی قبل و بعد از انتخابات تمام مسایل را به حاشیه می‌راند.

اما چنانچه دولت فعلی سکان هدایت دولت دوازدهم را در دست بگیرد،جابه‌جایی مدیران دستگاه‌های مختلف امری کاملا محتمل بوده که می‌تواند مدیران و مسوولان دستگاه‌های مجری طرح رجیستری را هم شامل شود و تغییر مدیران نیز در بسیاری موارد با تغییر رویکردها و لزوم بازنگری‌ها همراه خواهد شد.

آنچه مسلم و پیداست، فعلا گفته می‌شود مهلت مذکور خیال قاچاقچی‌ها را که ترسشان از ضرب‌الاجل‌ها هم ریخته برای مدتی راحت خواهد کرد. نمی‌توان قاطعانه گفت اجرای طرح رجیستری برای مهار قاچاق گوشی به زمانی موکول شده که اجرا نشود، اما آیا بهتر نبود متولیان اجرای طرح مذکور قبل از اطمینان از قطعیت اجرا و فراهم بودن بسترها از اطلاع‌رسانی و ضرب‌الاجل‌های پی‌درپی و البته بی‌نتیجه خودداری می‌کردند تا زمینه‌ساز بی‌توجهی فعالان بازار، سوءاستفاده‌های احتمالی و نمایشی از ناهماهنگی فراهم نمی‌شد؟

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه

    نقد و بررسی بازی