کامپکت حرفه‌ای Nikon DL 24-500

برای آنها که از دوربین کار نمی‌کشند!

 

نيکون با معرفي سري DL جدي بودن خود در ورود به دنياي کامپکت‌هاي حرفه‌اي را به‌خوبي نمايان ساخته است. تاکنون در اين صفحه با دو مدل DL 18-50 و DL 24-85 آشنا شده‌ايم. اما دوربين DL 24-500 با داشتن بدنه‌اي بزرگ‌تر در رده سوپرزوم‌ها قرار مي‌گيرد، اما همانند برادران خود به سنسور يک اينچي 20 مگاپيکسلي، پردازنده EXPEED 6A، وضوح‌يابي با تشخيص فاز و نمايشگر سه اينچي OLED مجهز شده و قول کيفيت تصويري ممتاز را به کاربر مي‌دهد.

بدنه و طراحي

دوربين‌هاي سري DL نيکون در ترازي مشابه سري Gx کانن و RX سوني قرار مي‌گيرند و اگر سازنده در ساخت آنها کيفيتي بهتر به‌کار مي‌برد، مدل‌هايي عملا بي‌نقص در اختيار طرفداران خود قرار مي‌داد. بدنه دوربين DL 24-500 همانند ساير مدل‌هاي اين سري از ترکيب فلز و پلاستيک ساخته شده اما چگالي يک دوربين خوش‌ساخت را ندارد و بيشتر مناسب افرادي است که از دوربين خود، کار نمي‌کشند. ابعاد دستگاه برابر 123 در 90 در 139 ميليمتر است و پس از قرار دادن باتري داخل آن وزني معادل 780 گرم پيدا مي‌کند.

در بخش پشتي بدنه DL 24-500 يک نمايشگر سه اينچي با رزولوشن 04/1 ميليون پيکسل نصب شده که نمايي عالي دارد و به‌علاوه مي‌توان آن را در هر جهتي چرخاند. زاويه ديد و مصرف برق اين نمايشگر نيز با فناوري OLED در رده مطلوبی قرار مي‌گيرد و آزادي عمل زيادي به کاربر مي‌دهد. کاربر مي‌تواند علاوه بر اين نمايشگر، از چشمي دستگاه نيز براي کادرگيري استفاده کند و رزولوشن 36/2 ميليون پيکسلي آن کوچک‌ترين جزييات کادر را نمايش مي‌دهد. اين دوربين از يک باتري EN-EL20A انرژي مي‌گيرد که با هر بار شارژ توانايي همراهي کاربر به ميزان 290 عکس را دارد.

کنترل‌ها و تنظيمات

بدنه دوربين DL 24-500 پوشيده از کنترل‌هاي فيزيکي متعدد است که کار تنظيم را بسيار ساده مي‌کند. در قسمت بالايي بدنه مي‌توان علاوه بر کليد روشن و خاموش، کليد زوم و دکمه شاتر، انتخابگر حالات عکاسي دستگاه را مشاهده کرد که به حالات تنظيم جداگانه شاتر و ديافراگم مجهز است و مي‌توان پارامترهاي دلخواه را در وضعيت C ذخيره کرد. دکمه ضبط فيلم، پيچ فرمان، انتخابگر نوردهي و يک دکمه قابل برنامه‌ريزي پايان بخش دکمه‌هاي فوقاني اين دوربين هستند و در طرف ديگر بدنه مي‌توان درپوش جک اتصال ميکروفن جانبي را مشاهده کرد.

در بخش پشتي دکمه‌هايي براي انتقال تصوير از نمايشگر به چشمي، قفل نوردهي و وضوح‌يابي، مرور و پاک کردن تصاوير و فراخواني منوي اصلي نصب شده و مجموعه بسيار کوچکي در قالب دکمه‌هاي چهارجهته نيز در اين ميان ديده مي‌شود که دسترسي به آنها با انگشت شست اندکي دشوار است. با کمک اين دکمه‌ها مي‌توان فلاش، حساسيت، عکاسي پياپي و تايمر را تنظيم کرد و يک پيچ فرمان ثانوي نيز براي تنظيم سريع پارامترهاي عکاسي در اختيار کاربر قرار مي‌دهد. روي بدنه لنزDL 24-500 يک کليد براي انتخاب وضعيت لرزه‌گير و يک دکمه قابل برنامه‌ريزي ديگر تعبيه شده و حلقه اطراف لنز دستگاه نيز را نيز مي‌توان براي تنظيم يک پارامتر دلخواه تصويربرداري به‌کار برد.

کارايي و کيفيت

در قلب دوربين DL 24-500 يک سنسور يک اينچي 20 مگاپيکسلي نصب شده که همراه پردازنده جديد دستگاه مي‌توان از آن براي عکاسي پياپي با سرعت 20 فريم در ثانيه استفاده کرد. روي اين سنسور نقاطي حساس به فاز تعبيه شده که شمار آنها به 105 عدد مي‌رسد و امکان تمرکز با سرعت و دقتي شگفت‌آور را به دوربين مي‌دهد. لنز انتخاب‌شده براي اين دوربين که در نام‌گذاري آن هم موثر بوده، داراي فاصله کانوني 24 تا 500 ميليمتر و بزرگ‌نمايي 21 برابر است و گشودگي ديافراگم آن طي زوم از f/2.8 تا f/5.6 تغيير مي‌کند. ضبط فيلم در اين دوربين به کيفيت 4K/30p انجام مي‌شود و مي‌توان با کاهش رزولوشن از نرخ‌هاي 1080/120/60p يا 720/240p نيز بهره برد. از ديگر قابليت‌هاي دستگاه مي‌توان به ارتباط Wifi و NFC، تنظيم شاتر الکترونيکي تا يک 16 هزارم ثانيه، عکاسي پياپي 60 فريم در ثانيه در صورت غيرفعال کردن وضوح‌يابي و لرزه‌گير هيبريدي اشاره کرد که قيمت هزار دلاري آن را براي بيشتر کاربران قابل قبول خواهد کرد.

اخبار

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه