گزارش عصر ارتباط از همایش "محتوا، اقدامات و دستاوردها"

تولید محتوای الکترونیکی معطل بسترهای فنی و قانونی

دوشنبه هفته گذشته همایشی با عنوان «محتوا، اقدامات و دستاوردها» با حضور جمعی از شرکت­های فعال در حوزه تولید محتوا و وزیر ارتباطات و معاونانش در محل این وزارتخانه برگزار شد. در این همایش چالش­های ارایه محتوای اینترنتی در کشور بررسی شده و ارایه‌دهندگان سرویس‌های اینترنتی در کشور گلایه­هایی را از اجرا نشدن قوانین مرتبط با مالکیت معنوی، پایین بودن سرعت اینترنت برای ارایه ویدیو و البته گران‌قیمت بودن اینترنت برای ارایه محتوای اینترنتی ویدیویی در کشور مطرح کردند.

محمود واعظی وزیر ارتباطات نیز در سخنان کوتاه خود اعلام کرد که قصد سخنرانی ندارد و آمده که حرف ارایه­دهندگان محتوا را بشنود و مشکلات آنها را برطرف کند.

متن حاضر گزارشی خبری‌تحلیلی است، از این نشست.

وعده 10 برابر شدن محتوای اینترنتی فارسی

در ابتدای همایش، خسرو سلجوقی عضو هیات علمی سازمان فناوری اطلاعات و متولی طرح 10 برابر کردن تولید محتوای دیجیتالی به ارایه دیدگاه­های خود پرداخت و این موضوع را مطرح کرد که در بخش محتوا در کشور عقب هستیم و هدف از برگزاری این نشست را شناسایی چالش­ها و معرفی اقدامات موفق در این حوزه اعلام کرد.

سلجوقی همچنین اضافه کرد در زمینه توسعه محتوا در بخش­های اقتصادی، فناوری، سیاست‌گذاری، محیط کسب و کار و ابعاد مختلف توسعه محتوا اقدام می­شود. همچنین برنامه­ای برای 10 برابر شدن محتوا تعیین و نیز مدل­های تجاری و حقوقی آن نیز تدوین شده است.

سلجوقی در صحبت­های خود تاکید کرد که در دنیا چند نوع اقتصاد وجود دارد که در حال حاضر اقتصاد ما اقتصاد منبع‌محور است اما باید به سمت اقتصاد نوآوری‌محور برویم که فناوری اطلاعات و ارتباطات کمک می‌کند که این اتفاق بیفتد.

وی اضافه کرد: در حال حاضر در جهان، بخش فاوا بیشترین سهم را از اقتصاد جهانی به خود اختصاص داده است و در نتیجه ارزش شرکت­هایی همچون گوگل و فیسبوک به مراتب بالاتر از کمپانی­هایی مثل BMW و SCHEL است و لذا ما نیز می­بایست به سمت توسعه فاوا در کشور حرکت کنیم.

ارایه مجموعه­ای از خدمات دولت الکترونیکی در دهه فجر

در ادامه این همایش نصرالله جهانگرد، رییس سازمان فناوری اطلاعات و معاون وزیر، به ارایه دیدگاه­های خود پرداخت و با اشاره به فعالیت­های دولت الکترونیکی اظهار امیدواری کرد که مجموعه­ای از خدمات در حوزه محتوا در دهه فجر امسال رونمایی شود و به بهره برداری برسد.

جهانگرد با بیان اینکه امنیت ملی کشورها در حال حاضر به میزان بها دادن به خط و زبان آنها مرتبط شده، گفت: با توجه به اینکه ما فارسی‌زبانان یک درصد جمعیت جهان هستیم لذا می­بایست حداقل یک درصد محتوای جهان را نیز به خود اختصاص دهیم.

جهانگرد همچنین به طرح اقتصاد مقاومتی در این حوزه پرداخت که در راستای آن می­بایست 10 برابر کردن محتوای فارسی در اینترنت در دستور کار قرار گیرد.

خدمات و چالش­های تولید محتوا

در ادامه، جهانگرد از نماینده­های شرکت­های فعال در زمینه تولید محتوا همچون ورزش سه، سروش رسانه و دو شرکت دیگر دعوت کرد که اقداماتی را که تاکنون برای توسعه محتوای فارسی اینترنت به انجام رسانده­اند مطرح کرده و چالش­های خود را بیان کند. نمایندگان این شرکت­ها با تشریح اقدامات خود و سرویس­هایی که به زبان فارسی در اینترنت ارایه کرده­اند، به معرفی محصولاتشان پرداختند. از جمله این خدمات می­توان به ساخت اصطلاح‌نامه عمومی، سامانه مشابه‌یاب متون، ابزار استناددهی فارسی، شبکه‌ها و رسانه­های اجتماعی و پیام‌رسان، سامانه همسان‌گزینی و شبکه علمی پژوهشی اشاره کرد.

**یکی از چالش­هایی که نمایندگان این شرکت­ها به آن اشاره داشتند کمبود اعتبار بود. البته فرار مغزها نیز از جمله دیگر مشکلاتی بود که شرکت­های تولید محتوا با آن دست به گریبان بودند.** آن طور که نماینده یکی از این شرکت­ها بیان داشت ابزار ویراستیار که توسط شرکت آنها در سال 88 طراحی شده تاکنون سه نسل از ایجاد کنندگان و توسعه‌دهندگان خود را به دلیل مهاجرت از کشور از دست داده است.

همچنین به عقیده نماینده شرکت دیگر، اگرچه ترافیک در حوزه محتوا زیاد شده اما معلوم نیست که این ترافیک مربوط به محتوای داخلی باشد و البته نباید افزایش ترافیک را به معنای افزایش محتوا در نظر گرفت.

نکته جالبی که در این همایش اتفاق افتاد آن بود که وقتی که جهانگرد از نماینده یکی از شرکت­های خصوصی خواست که چالش­های مربوط به حوزه خود را با وی درمیان بگذارد این فعال حوزه ساخت انیمیشن و بازی‌های رایانه­ای، گفت: مشکل اینجاست که در حوزه انیمیشن و بازی کسی با هدف فروش به بازار نمی­آید بلکه همه می­خواهند سهمی از بودجه نفتی دولت را نصیب خود کنند که جهانگرد هم با لحنی طنزگونه پرسید پس آنچه شما می­گویید به این معنی است که ما پول نفت را می­گیریم و به ICT می­دهیم؟

 

معضلات تولیدکنندگان محتوای ویدیویی

**از دیگر معضلات عرصه محتوا که اکثریت قریب به اتفاق تولیدکنندگان محتوای کشور نسبت به آن گله‌مند بودند، نبود قوانین مشخص در حوزه مالکیت معنوی و اجرا نشدن قوانین موجود در این حوزه است که باعث شده عملا امکان ارایه محتوای ویدیویی همچون فیلم­ها و سریال­ها از طریق سایت­های ارایه‌دهنده محتوا بی‌معنی شود.** علت این امر نیز آن است که سایت­های زیادی به صورت همزمان اقدام به ارایه غیرقانونی و رایگان این محصولات فرهنگی می­کند. این موضوع وقتی جالب­تر می­شود که بدانیم یکی از شرکت­هایی که در این همایش حضور یافته مدعی است که به راحتی می­تواند از طریق ابزارهایی که در اختیار دارد به مسوولان کمک کند که محتوای غیرقانونی را شناسایی کرده و در صورت تمایل آن را مسدود یا فیلتر کنند.

فعالان حوزه تولید محتوای ویدیویی مهم­ترین چالش این حوزه را فعالیت آزادانه سایت­های غیرقانونی، بالا بودن هزینه انتقال داخلی و در نتیجه بالا بودن قیمت تمام‌شده محتوای دیجیتال دانستند. همچنین مشکلات حقوقی که از سوی صدا و سیما برای VODها به وجود آمده، پخش غیرقانونی محتوای خریداری شده توسط سازمان­ها و نهادهای قانونی و نیز وجود نداشتن سازمانی قانونی برای قیمت‌گذاری محتوای دیجیتال از جمله دیگر چالش­های مطرح شده در حوزه محتوای دیجیتال بود.

یکی دیگر از مشکلات ارایه‌دهندگان فیلم و سریال در فضای مجازی ایران اما آن است که هزینه اشتراک ماهانه در ایران هر ماه می­بایست توسط فرد از طریق درگاه بانکی پرداخت شود، درحالی که در کشورهای خارجی طبق قراردادی که با بانک­ها وجود دارد و با تایید مشتری هر ماه مبلغ مشخصی از حساب مشتری کسر شده و به حساب ارایه‌کننده محتوا واریز می­شود. درواقع نبود دبیت‌کارت باعث شده تا چنین مشکلات پرداختی در این حوزه به وجود بیاید.

البته نباید به دلیل چالش­های گسترده در حوزه مالکیت معنوی و قانون­گذاری در این حوزه تصور کرد که سرعت اینترنت کشور برای ارایه محتوای ویدیویی در اینترنت کافی و مناسب است. نماینده یکی از شرکت­ها با اشاره به اینکه ADSL فناوری قدیمی بوده و می­بایست به سمت VDSL و FTTH برویم، گفت: توسعه شبکه‌های انتقال پر ظرفیت، کاهش هزینه انتقال اینترنت توسط مخابرات و توسعه و ایجاد مراکز داده می­بایست در دستور کار دولتی­ها قرار گیرد تا خصوصی­ها هم به سرمایه­گذاری تشویق شده و رسیدن به هدف 10 برابر شدن محتوای فارسی در اینترنت محقق شود.

 

مشخص نبودن خطوط قرمز و معضلات آموزش الکترونیکی

یکی دیگر از مشکلاتی که در حوزه محتوای الکترونیکی مطرح شد مشخص نبودن خطوط قرمز محتوایی بود که مشکلاتی را برای سایت­ها و تولیدکنندگان محتوا به وجود آورده است. **به نظر می­رسد که خطوط قرمز می‌بایست با روشنی و صراحت از قبل مشخص شوند تا مشکلات این حوزه نیز برطرف شوند. همچنین در زمینه پلتفرم نیز مشخص نیست چه مسایلی و تا کجا به صاحب پلتفرم مربوط است و نیز چه مسایلی و تا چه حدودی مربوط به سازنده محتوا است. **

در ادامه همایش نماینده یک شرکت فعال در حوزه M-learning به ذکر چالش­های تولید محتوا و فعالیت در حوزه محتوای آموزشی الکترونیکی در ایران پرداخت. وی معتقد بود در دنیا رویه به این گونه است که ارایه‌دهندگان اینترنت از جمله اپراتورها و ارایه‌دهندگان اینترنت خانگی هزینه­های بسیار کم و نزدیک به صفر برای محتوای آموزش الکترونیکی می­گیرند و در نتیجه ارایه سرویس­های آموزشی الکترونیکی در دنیا نزدیک به صفر تمام می‌شود. اما در ایران واسط­های مختلف همچون اپراتورها و فروشگاه­های عرضه‌کننده اپلیکیشن هر کدام درصد خودشان را می­خواهند و فرهنگ M-learning هنوز در کشور جا نیفتاده است و برای همین قیمت ارایه خدمات آموزشی از کلاس­های آموزشی آنلاین گرفته تا آزمون­های اینترنتی آنقدر گران تمام می­شود که عملا استفاده از آنها برای کاربر منطقی نیست.

چالش­های محتوای الکترونیکی مرتبط با کم­توانان

یکی دیگر از حاضران در این همایش نماینده یک شرکت مرتبط با ارایه محتوای الکترونیکی و استانداردهای فناوری­های آموزش برای استفاده کم­توانان بود. سخنران این شرکت که خود نیز از جامعه کم­توانان کشور بود با اشاره به اینکه در دنیا حدود یک میلیارد نفر و در ایران حداقل ده درصد جمعیت کشور قطعا دارای کم­توانی هستند خاطر نشان کرد که استفاده از ICT برای بهبود وضعیت زندگی معلولان در دنیا در دستور کار قرار گرفته است و در ایران نیز می­بایست که به این موضوع توجه شود.

همچنین از نظر نعمتی، نماینده موسسه منجی که در زمینه ارایه محتوا و استانداردها برای افراد کم­توان فعالیت می­کند لازم است که در کشور ما در زمینه تولید محتوا به استانداردهای فنی تولید توجه شود. تدوین استانداردهای فنی-آموزشی ویژه کم­توانان حسی نیز می­بایست در کشور مورد توجه قرار گیرد. آنطور که نعمتی می­گوید موسسه آنها تهیه و ترجمه 10 عنوان کتاب تخصصی برای کم­توانان را در دستور کار خود قرار داده، چون تولید محتوا در این زمینه لازم و ضروری است.

به نظر می­رسد با توجه به شرایط و کمبودهای محتوای الکترونیکی ویژه افراد کم­توان در کشور، لازم است پروژه‌هایی برای طیف­های مختلف کم‌بینا و کم‌شنوا در تولید محتوای اینترنتی کشور مد نظر قرار گیرد و دولت و وزارت ارتباطات تسهیلاتی را برای این منظور اختصاص دهند.

سخنرانی وزیر و پنل معاونان وزیر

گویا واعظی بعد از اعتراضاتی که در همایش قبلی توسط اصناف مطرح شده بود، چندان تمایلی نداشت که سخنرانی انجام دهد و گفت: ما به دلیل مشکلاتی که در زمینه پهنای باند وجود داشته کمتر به حوزه نرم­افزار پرداخته­ایم و اکنون بیشتر به دنبال آن هستیم که مطالب و مشکلات شما فعالان این حوزه را بشنویم تا ببینیم چگونه به صاحبان کسب و کارهای تولید نرم­افزار کمک کنیم.

 واعظی همچنین در زمینه بحث پرداخت­های موبایلی نیز خاطر نشان ساخت که تاکنون 90 درصد کار انجام شده و توافقات صورت گرفته، 10 درصد باقی‌مانده نیز مربوط به بوروکراسی است که حل می­شود.

واعظی همچنین در ادامه به مشکلات پیش آمده بین اصناف و کسب و کارهای اینترنتی اشاره کرد و گفت: من خواسته­ام جایی ایجاد شود تا بتوانیم از همه این کسب و کارها حمایت کنیم.

به گفته وی قوانین ما مربوط به فضای حقیقی بوده و بعضی می­خواهند آن را به فضای مجازی تسری دهند که یک چیز دیگری در می­آید.

در آخر واعظی گفت: فعالان حوزه تولید محتوا می­بایست حمایت شده تا درآمد کسب کنند و همین باعث می‌شود تا در آینده فضایی به جود آید که همه دست‌اندرکاران تولید محتوا از آن سود ببرند.

در ادامه این همایش چند تن از معاونان وزیر و مسوولان دولتی از جمله عمیدیان، خوانساری، جهرمی، قنبری و براری به ارایه دیدگاه­های خود پرداختند. از مهم­ترین نکاتی که دولتی­ها به آن اشاره کرده­اند کاهش سهم لایسنس دولت در زمینه اینترنت و اختصاص وام وجوه اداره‌شده به ارایه‌دهندگان محتوا بود.

همچنین این موضوع مطرح شد که قرار است چیزی شبیه بیت­کوین برای تراکنش­های خرد در پست‌بانک ایجاد شود که مجوزهای بانک مرکزی باید در این زمینه گرفته شود.

در حوزه فعالیت­های استانی نیز در زمینه تولید محتوا این موضوع مطرح شد که با توجه به وجود زبان­هایی مثل عربی، ترکی و کردی در کشور می­توان در زمینه تولید محتوا برای مخاطبان جهانی نیز اقدام کرد.

همچنین امکان فروش صنایع‌دستی و فرهنگی ایران در سایت­هایی نظیر علی‌بابا و آمازون می­تواند بازاری با قابلیت فروش 10 هزار میلیارد تومانی برای کشور ایجاد کند و در صورت توجه به این موضوع IT می­تواند در امر گردشگری در کشور تحولی عظیم به وجود آورد.