نمايشگاه CES2017؛ از پهپادها تا گجت‌هاي پوشيدني!

نمايشگاه CES امسال هم از روز شانزدهم دي‌ماه آغاز به کار کرد؛ همه‌چيز در مورد نمايشگاه امسال CES استثنايي بود، از فضاي سه هزار متر مکعبي که نمايشگاه در آن برگزار مي‌شد تا فناوري‌‌هاي نويني که در طول اين يک سال حتي خبري کوچک هم درباره آنها به رسانه‌ها درز نکرده بود، بازديدکنندگان از نمايشگاه را شگفت‌زده کرد.

نمايشگاه CES امسال با حضور 3800 شرکت و 165 هزار شرکت‌کننده برگزار شد که اين ميزان شرکت‌کننده در طول 50 سالي که از برگزاري اين نمايشگاه مي‌گذرد، بي‌سابقه بوده است. جالب است بدانيد که اولين نمايشگاه CES در سال 1967 تنها با حضور 250 شرکت برگزار شده است.

از ديگر نکات جالب توجه در نمايشگاه CES امسال حضور بي‌سابقه کسب‌وکارهاي نوپا در اين نمايشگاه است. بر اساس گزارشي که از اين نمايشگاه منتشر شده حداقل 850 شرکت براي اولين بار در اين نمايشگاه حضور داشتند.

عمده محصولات عرضه‌شده در اين نمايشگاه به دستگاه‌هاي پوشيدني، خودروهاي اتوماتيک هوشمند، ابزارهاي مرابط با اينترنت چيزها و پهپادها اختصاص يافته بود. مرتبط بودن تمام اين فناوري‌ها با اينترنت چيزها باعث شد تا براي بسياري مشخص شود که روند حرکت تکنولوژي در جهان در دهه آتي به سمت تحقق اينترنت چيزها خواهد بود. در اين شماره نگاهي به حوزه‌هاي مختلف فناوري‌هاي ارايه‌شده در CES مي‌اندازيم و شاخص‌ترين‌شان را در اين نمايشگاه با هم بررسي مي‌کنيم.

خانه‌هاي هوشمند محبوب و پرطرفدار

در نمايشگاه امسال CES بيشترين تعداد غرفه‌ها به خانه‌هاي هوشمند اختصاص يافته بود و بسياري از شرکت‌ها با ارايه جديدترين محصولات مرتبط به خانه‌هاي هوشمند به نمايشگاه آمده بودند.

در اين غرفه‌ها تمامي وسايل خانه، از ماشين ‌لباسشويي گرفته تا لوستر، تلويزيون و سينماي خانگي از طريق اپليکيشن‌هاي موبايلي قابل کنترل شده‌اند. به اين ترتيب شما مي‌توانيد با خريد اين فناوري، تمام وسايل برقي خانه خود را از طريق يک اپليکيشن موبايلي در کنترل خود داشته باشيد و هنگامي که در يک سفر کاري در آن سوي کره آبي هستيد، چراغ‌هاي سقفي آشپزخانه را روشن و خاموش کنيد، با سينماي خانگي خود آهنگ پخش کرده يا حتي با کمک دوربين‌هاي نظارتي خانه‌تان را در لحظه رصد کنيد.

با توجه به تعدد محصولات ارايه‌شده براي آپارتمان‌هاي هوشمند در CES امسال به‌نظر مي‌رسد بايد به‌زودي شاهد شکوفايي اين عرصه و عملياتي شدن پروژه‌هاي بلندپروازانه در اين زمينه باشيم.

گجت‌هاي پوشيدني با قابليت‌هاي ويژه

اگرچه چند سالي است که گجت‌هاي پوشيدني محبوب شده‌اند و ساعت‌هاي هوشمند، کتاني‌هاي هوشمند و ابزارهاي هوشمند مرتبط با ورزش در بازار عرضه شده‌اند، اما CES امسال محل عرضه گجت‌هاي پوشيدني متفاوتي بود که تاکنون حرفي از آنها شنيده نشده بود.

براي مثال، در يکي از غرفه‌هاي CES از برسي رونمايي شد که قابليت بررسي سالم بودن موهاي سر فرد را دارد يا در غرفه ديگر پيراهن سنسورداري معرفي شد که قابليت اندازه‌گيري تحرک، تنفس، فشارخون و حرارت بدن را داشت و به اين ترتيب سرانجام گجت‌هاي پوشيدني به حوزه سلامت هم وارد شدند.

در همين حال اما برخي از کارشناسان معتقدند که ارايه اين فناوري‌ها با توجه به تلاش براي ارزان تمام شدن گجت‌هاي پوشيدني و در نتيجه پلتفرم ساده‌اي که دارند باعث شده اين فناوري‌ها فاقد قابليت لازم براي پشتيباني آنتي‌ويروس‌ها و سيستم‌هاي امنيتي ضدهک باشند. به اين ترتيب شايد چالش آينده در خصوص گجت‌هاي پوشيدني، هک شدن يا ويروسي شدن آنها باشد که بايد سازندگان اين گجت‌ها به فکر مقابله با آن باشند.

پهپادها پاي ثابت غرفه‌هاي مختلف

پهپادها امسال پاي ثابت نمايشگاه CES بودند و در بسياري از غرفه‌هاي انواع مختلفي از آنها را رونمايي شد. در اين ميان شايد پهپاد Ehang 184 بيشترين ميزان توجه‌ها را به خود جلب کرد؛ اين پهپاد که از طريق يک اپليکيشن موبايلي هدايت مي‌شد، قابليت حمل يک مسافر را داشت و به نوعي کارکردي ميان يک هليکوپتر و پهپاد را داشت.

اگرچه شرکت سازنده تاريخ ورود اين پهپاد به بازار را مشخص نکرده است، اما باتوجه به قيمت بالاي 300 هزار دلاري آن بعيد است که به اين زودي‌ها شاهد حضور گسترده آن در آسمان‌ باشيم.

گفته مي­شود از اين پهپاد مي­توان براي حمل مصدومان در جاهاي غيرقابل دسترس مانند کوهستان­ها يا مسيرهاي پرت و دورافتاده استفاده کرد.

ساير پهپادهاي ارايه‌شده در CES امسال بيشتر براي فيلم‌برداري و جابه‌جايي کالاهاي کوچک مورد استفاده قرار مي‌گيرند و تمرکز سازندگان اين پهپادها بر ارايه محصولي هر‌چه سبک‌تر و سريع‌تر قرار گرفته است.

حضور گسترده خودروهاي اتوماتيک و الکترونيکي

‌طي سال گذشته، ماه و هفته و روزي نبوده که حرفي از آمدن اتومبيل‌هاي هوشمند و اتوماتيک در رسانه‌ها مطرح نشود. يک روز حرف از تاکسي‌هاي هوشمند شرکت «اوبر» مي‌شد و روز ديگر کاميون‌هاي هوشمند آمريکايي به سرتيتر اخبار رسانه‌ها تبديل مي‌شدند.

در نمايشگاه CES امسال غرفه‌هاي زيادي نيز به ارايه جديدترين اتومبيل‌هاي اتوماتيک و هوشمند اختصاص داشتند و اين خودروها پاي ثابت نمايشگاه امسال بودند.

شايد مهم‌ترين ويژگي بيشتر خودروهاي هوشمند ارايه‌شده در اين نمايشگاه، بالا رفتن قابليت آنها در برخورد با شرايط مختلف و وقايع غيرمترقبه بود. بيشتر اين خودروها به اين قابليت مجهز شده‌اند که بتوانند در مقابل تغيير مسيرهاي ناگهاني ساير خودروها به‌موقع واکنش نشان داده و مانع بروز تصادف شوند.

جالب آنکه در صورت بروز تصادف در جاده‌ها برخي از سري‌هاي جديد اين خودروها مي‌توانند وقايع را به‌سرعت به پليس و بيمارستان‌ها گزارش دهند. اين خودروهاي هوشمند همچنين هر لحظه جديدترين اطلاعات مربوط به وضعيت آب و هوا و جاده‌ها را دريافت مي‌کنند و بر اساس همين اطلاعات دريافتي ميزان سرعت و ساير فاکتورهايي را که بايد براي رانندگي ايمن در نظر داشته باشند لحاظ مي‌کنند.

برخي از کارشناسان معتقدند که اضافه شدن اين قابليت‌هاي ويژه به خودروهاي اتوماتيک مي‌تواند نقاط ضعف نمونه‌هاي قبلي آن را برطرف کرده و با کاهش خطر احتمال تصادف و سوانح، عملا زمينه را براي ورود خودروهاي اتوماتيک به جاده‌هاي جهان باز کند.

از ديگر نکات جالب توجه در CES امسال، ارايه خودروهاي الکترونيکي در اين نمايشگاه است. الي موتورز، خودروي الکترونيکي براي رفع نيازهاي شهري و برون‌شهري ارايه کرده که اميدوار است بتواند تحولي عظيم در شهرهاي آينده ايجاد کند. طول اين خودرو دو متر و 32 سانتيمتر و عرض آن يك متر و 19 سانتيمتر بوده و ارتفاع آن هم يك متر و 46 سانتيمتر است. گفتني است اين خودرو که Zero نام دارد، اولين خودرو الکترونيکي است که اين کمپاني ساخته و قصد دارد آن را عرضه کند.