کشف تجهيزات خاص رايانه‌اي و تصويربرداري توسط وزارت اطلاعات

در هفته‌ گذشته انتشار اخبار گوناگون در مورد کشف محموله‌هاي قاچاق در شهرهاي مرزي بحث داغي بود.
بر اساس اطلاعات رسيده، يک محموله شامل دو کانتينر در شهرکرد و محموله ديگر شامل پنج کانتينر در يکي ديگر از شهرهاي مرزي توقيف شدند. اين مساله موجب شد پيش‌بيني کارشناسان در مورد تقويت قاچاق در بازارهاي کامپيوتر قوي‌تر شود.

به گفته کارشناسان، سختي شرايط واردات کالا، وجود قوانين دست‌وپاگير وارداتي و مواردي از اين دست موجب رونق قاچاق در بازار خواهد شد و متاسفانه تلاش‌هاي پس از بروز اين اتفاق، نتيجه‌ مثبتي دربر نداشته است.

کارشناسان بر اين باورند که بايد جلوي ضرر را از ابتدا گرفت و نگذاشت قاچاق همان‌طور که بازار موبايل را دربر گرفته است، در بازار کامپيوتر نيز گسترش يابد.

کشف قاچاق

خبر کشف و توقيف يک محموله بزرگ قاچاق تجهيزات خاص رايانه‌اي و تصويربرداري، داغ‌ترين خبر هفته گذشته بود.

بر اساس گزارش‌هاي رسيده، اين محموله شامل پنج کانتينر حاوي تجهيزاتي چون انواع دوربين‌هاي تصويربرداري، ميني‌نوت‌بوک، سرور و ساير اقلام کامپيوتري است که براي مصارف خاصي چون پشتيباني سامانه‌هاي بزرگ مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

اگرچه سخنگوي ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در اين زمينه پاسخگوي ما نبود، اما این مقام مسوول در اين زمينه به تسنيم گفت: با همکاري گمرک جمهوري اسلامي ايران، يک محموله بزرگ تجهيزات خاص رايانه‌اي که شامل پنج کانتينر بود، از يکي از گمرکات مرزي مورد کنترل نامحسوس قرار گرفته و عصر روز چهارشنبه پس از شناسايي مالکان اين محموله بزرگ، اين پنج کانتينر توقيف شدند.

خورشيدي با بيان اين مطلب که محموله با اظهارنامه خلاف واقع وارد کشور شده بود، گفت: پس از شناسايي اين محموله با همکاري گمرک و پس از توقيف پنج کانتينر محموله مورد نظر، ماموران وزارت اطلاعات جمهوري اسلامي موفق به کشف مقادير بسياري ميني‌کامپيوتر و دوربين‌هاي تصويربرداري سينمايي شد که ارزش هريک بين 80 تا 100 ميليون تومان برآورد می‌شود. همچنين تعدادي سرور بسيار پرقدرت در اين محموله وجود داشت که ارزش ريالي هريک از اين سرورها بيش از 10 ميليارد تومان برآورد شده است.

وي افزود: سرورهاي عظيم کشف‌شده در اين محموله به‌قدري پرقدرت هستند که گفته مي‌شود براي مصارف خاص چون پشتيباني سامانه‌هاي بزرگ از جمله سامانه‌هاي بانکي پرترافيک مناسب است.

خورشيدي با بيان اينکه صورت‌برداري از کالاهاي قاچاق مکشوفه اين پنج کانتينر ادامه دارد، افزود: با توجه به حجم انبوه کالاهاي اين محموله، صورت‌برداري از کالاهاي قاچاق کشف‌شده در اين عمليات ادامه دارد، ولي برآوردهاي اوليه از ارزش ريالي کالاهاي صورت‌برداري‌شده، بالغ بر 300 ميليارد ريال را نشان مي‌دهد.

به گفته وي، اين محموله با اظهارنامه خلاف واقع و در قالب «تين» به کشور وارد شده بود و خبرهاي تکميلي متعاقبا اعلام خواهد شد.

پاسخ اتحاديه

در اين زمينه رييس اتحاديه فناوران رايانه استان تهران به خبرنگار ما گفت: به‌نظر نمي‌رسد کالاهايي که در اين محموله توقيف شده‌اند، در رديف کالاهاي زير نظر اتحاديه فناوران باشد و در نتيجه اين موضوع ارتباطي به اتحاديه فناوران رايانه ندارد.

 سيد مهدي ميرمهدي با بيان اين مطلب که هنوز در مورد کالاهاي کشف‌شده اطلاعات درستي ارايه نشده است، مي‌گويد: در بخشي از خبر آمده که بخشي از بار اين محموله را ميني‌کامپيوترها شامل شده‌اند، در حالي که مشخص نيست بر چه اساس کالا را ميني‌نوت‌بوک مي‌نامند. آيا دستگاه توقيف‌شده نوت‌بوکي با صفحه‌نمايش 8 تا 11 اينچ است؟ آيا از پردازنده کم‌قدرت بهره‌مند است؟

ميرمهدي افزود: پس از بررسي کامل در اين زمينه، نتيجه را از طريق رسانه‌ها اطلاع مي‌دهيم.

نظر کارشناسان

به گفته کارشناسان، بي‌شک در آينده نزديک شاهد انتشار اخبار بيشتري در اين زمينه خواهيم بود؛ چراکه در شرايطي که بازار بدون متولي به فعاليت خود ادامه مي‌دهد و موانع وارداتي هر روز بيش از پيش مي‌شوند، واردکنندگان براي تامين سود به قاچاق روي مي‌آورند؛ چون سود فروش کالاي قاچاق همچنان براي مبادرت به قاچاق ايجاد انگيزه مي‌کند. به گفته آنها، در هر صورت اين اتفاقي است که در بازار رخ مي‌دهد و تا زماني که شرايط وارداتي تسهيل نشود، وضعيت به همين منوال است.