طرحي که زيرساخت‌هايش آماده نبود

رجيستري همچنان در کما

داستان اجراي طرح رجيستري ماجرايي طولاني دارد که البته بسيار هم تکراري شده است. به شکلي کوتاه، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، گمرک، وزارت صنعت، اپراتورهاي موبايل و وزارت ارتباطات، محورهاي اصلي اجراي طرح رجيستري موبايل (کدگذاري) را مطابق تکليف ماده 13 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز به عهده دارند.

اما اين طرح که از لحظه نخست آغاز اطلاع‌رساني درباره آن، واکنش‌هاي متعددي از سوي برخي رسانه‌ها مبني بر احتمال موفق نبودن آن مطرح شد، بي‌توجه به اين مسايل بارها اطلاع‌رساني شد و آن‌قدر ضرب‌الاجل‌هاي متعدد براي آن اعلام شد که از محاسبه خارج است.

به موجب طرح رجيستري، قرار بود با ايجاد بانک‌ها و سامانه‌هاي اطلاعاتي از سوي گمرک، وزارت صنعت و وزارت ارتباطات به‌عنوان بانيان اجرايي و فني، طرح اجرا شود تا از اين پس گوشي‌هاي موبايلي که از کانال قاچاق وارد کشور مي‌شوند بي‌استفاده بماند.

اكنون اما از چهار نهاد اوليه در طرح اجراي رجيستري مطابق ماده 13 قانون مبارزه با قاچاق کالا، تنها سازمان مبارزه با قاچاق کالا و ارز باقي مانده و از سه نهاد ديگر که مسووليت اصلي را به عهده داشتند خبري نيست.

به اين ترتيب، طرح رجيستري بر خلاف اطلاع‌رساني‌هاي گسترده اوليه، حالا در سکوت مطلق خبري و کما به‌سر مي‌برد و تنها کارکرد فعلي آن، تبديل شدن به سوژه براي رسانه‌ها است که گهگاه يادي از آن کنند!

آنها تاريخ نمي‌دهند

يکي از آخرين اظهارنظرهاي رسمي در خصوص سرانجام اجراي طرح رجيستري، به اظهارات سخنگوي ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز مربوط مي‌شد که مرور بخش‌هايي از آن خالي از لطف نيست.

وي در پاسخ به چگونگي پيشرفت طرح رجيستري و زمان اجراي آن گفته بود: بحث شناسه‌دار کردن گوشي تلفن همراه از نظر ما بايد انجام شود و بايد تاکنون انجام مي‌شد، ولي مجموعه سازمان تنظيم مقررات و وزارت صنعت، معدن و تجارت بايد سامانه‌هاي مربوط به اين مساله را هدايت كرده و مطمئن شوند که در زمان اجرا براي شهروندان مشکلي ايجاد نشود، به همين دليل تست‌ها با وسواس بيشتري صورت گرفته است. انتظار داريم اين تست‌ها هرچه زودتر تمام شود و قطعا پيگيري مجموعه رسانه‌هاي کشور مي‌تواند در تحقق اين انتظار مثمرثمر باشد.

وي در خصوص زمان دقيق و نهايي اجراي اين طرح نيز گفته بود: آنها تاريخ نمي‌دهند و يکي از اشکالات همين است که چرا تاريخ نمي‌دهند. مي‌گويند مي‌خواهيم مطمئن شويم، به همين دليل اجازه دهيد تاريخ ندهيم.

ماجراي تکراري عده‌اي نمي‌گذارند

اما موضوع فقط اعلام نكردن تاريخ و زمان از سوي آنها (وزارت ارتباطات و وزارت صنعت) نيست و ظاهرا ماجراي مبهم عده‌اي نمي‌گذارند نيز در ميان است.

سخنگوي ستاد مبارزه با قاچاق کالا در اين مورد با بيان اينکه حداقل هزار ميليارد تومان عايدات دولت از اين محل سالانه وصول نمي‌شود که عدد بسيار بزرگ و وسوسه‌انگيزي است، مي‌گويد: عده‌اي براي اين منفعت بادآورده تلاش مي‌کنند تا اجراي طرح شناسه‌دار کردن گوشي تلفن همراه را به تعويق بيندازند. اگر اين طرح شناسه‌دار کردن گوشي تلفن همراه انجام شود، مزيت‌هاي متعددي دارد، نه‌تنها مزيت مبارزه با قاچاق که حتي مي‌تواند سرقت گوشي تلفن همراه را هم تحت تاثير قرار دهد و بسياري موارد ديگر.

زيرساخت‌هايي که آماده نبود

مساله پاياني که در مورد چگونگي و زمان مبهم طرح رجيستري کاملا روشن است، فراهم نبودن زيرساخت‌هاي اجراي اين طرح است؛ به اين ترتيب که اکنون مي‌توان گفت در زمان اعلام اجراي طرح در واقع زيرساخت‌هاي فني کار فراهم نبوده و خبر اجرا به مراتب زودتر اعلام شده است.

اينکه چرا قبل از اطمينان از هماهنگي‌ها و بسترسازي‌هاي لازم براي اجراي طرح، موضوع رسانه‌اي شد و موجبات بروز مشکلاتي را فراهم آورد و چرا همچنان در خصوص سرانجام اين طرح سکوت مي‌شود، پرسشي بي‌پاسخ است، اما اکنون و با بلاتکليفي طولاني اجراي اين طرح و سکوت ساير دست‌اندرکاران، اين احتمال که طرح رجيستري براي هميشه از کما خارج نشود، تقويت شده است.

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه

    نقد و بررسی بازی