کسب‌وکارهای اینترنتی سردرگم میان متولیان

با وجود این که کسب‌وکارهای اینترنتی در کشورمان، این روزها دوره کودکی را هم پشت سر گذاشته‌اند اما هنوز کسی برای شناسنامه‌دار کردن آنها فکری نکرده است؛ درواقع اساسا والدین‌شان نمی‌دانند که باید به کدامین ثبت‌احوال مراجعه کنند!

موضوع روشن است؛ کسب‌وکارهای اینترنتی به راه افتاده‌اند و اغلب بر قانونمند بودن آنها اتفاق‌نظر دارند اما موضوع این است که تعدد متولیان قانونی در این زمینه تاکنون حاصلی جز سردرگمی و کشمکش بین نهادهای موازی را در پی نداشته است. مشکل اینجا است که در این زمینه هر کس به ظن خود مسوول است و در گیرودار تعیین متولی اصلی به‌طور قطع کسب‌وکارهای بدون مجوزی هم شکل گرفته و به میدان رقابت وارد می‌شوند. نمونه بارز این قضیه را همین هفته پیش در خصوص سرویس‌های حمل‌و‌نقل اینترنتی شاهد بودیم. به نظر می‌رسد نهادهای متعدد در حوزه فاوا از شورای‌عالی فضای مجازی گرفته تا اتحادیه فناوران رایانه همگی نهادهای هم‌عرض محسوب می‌شوند که متاسفانه هریک در این وادی ساز خود را می‌زنند.

حالا در شرایطی که گفته می‌شود فعالیت آژانس‌های اینترنتی بدون مجوز، تخلف محسوب می‌شود، وزارت کشور، شهرداری، سازمان تاکسیرانی، پلیس فتا، اصناف و حتی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای و ... اعلام موجودیت کرده و هریک به نوعی مدعی شده‌اند که سرویس‌های حمل و نقل اینترنتی باید از دستگاه متبوع آنها مجوز فعالیت داشته باشند.

البته در مورد سازمان نظام صنفی رایانه‌ای بسیاری از کارشناسان اساسا منتقد ورود این سازمان به مقوله مذکور هستند و معتقدند مجوز حمل‌و‌نقل و کرایه خودرو از اساس ارتباطی با نظام صنفی رایانه‌ای ندارد حتی اگر پسوند اینترنتی را به دنبال داشته باشد، در مورد نهادهای دیگر هم به هر یک نقدی وارد است که موضوع این نوشتار نیست.

به هرحال همین نمونه کوچک مهر تاییدی است بر این مساله که با وجود نهادها و بازیگران متعدد که هر روز بر تعداد آنها هم افزوده می‌شود و هریک خود را مدعی نظارت و راهبری در این صنف تازه‌تاسیس می‌دانند اما با خلاء بزرگی به نام موازی‌کاری مواجه هستیم؛‌ موازی‌کاری که موجبات آشفتگی و نابسامانی در این حوزه را به دنبال دارد و از طرفی هر یک از این نهادها نیز با ارایه ادله‌ای خود را متولی حقیقی حوزه نوپای کسب‌وکار اینترنتی معرفی می‌کنند، اما به راستی کدام یک از آنها توانسته‌اند این فضا را مدیریت و ساماندهی کنند؟ در نهایت این که با وجود ناهماهنگی‌های موجود تکلیف کسب‌وکارهای اینترنتی چیست و این سردرگمی تا چه زمان ادامه دارد؟

نرخ خدمات هاستینگ افزایش یافت

لطفا گزارش عملکرد بدهید

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه