در جشنواره نوربخش ششمين همايش بانكداري الكترونيك

"سامانه تشخيص تقلب پايا" جايگاه نخست نوآوري‌هاي برتر را گرفت

شركت خدمات انفورماتيك در جشنواره نوربخش ششمين همايش بانكداري الكترونيك و نظام‌هاي پرداخت با سامانه تشخيص تقلب پايا موفق به كسب رتبه اول نوآوري‌هاي برتر شركتي شد. اين سامانه در معاونت عمليات شركت خدمات انفورماتيك طراحي شده است.

سید ابوطالب نجفی مدیرعامل شرکت خدمات انفورماتیک در حاشیه ششمین همایش بانکداری الکترونیکی و نظام‌های پرداخت، گفت: تحقق جایگاه نخست برای اقتصاد ایران در منطقه و به‌عنوان مثال در حوزه بانكداري الكترونيكی با تعریف شاخص‌های دقیق و قابل اندازه‌گیری میسر است.

وی در ادامه در خصوص ضرورت‌هایی که باید در این همایش لحاظ شود و جای آن در سال‌های گذشته خالی بوده است، گفت: شاید بهتر است در فاصله یک سالی که بین دو دوره برگزاری همایش بانکداری الکترونیک وجود دارد پایش دقیقی توسط گروهی مشخص صورت بگیرد تا مشخص شود آیا شبکه بانکی و شرکت‌های فعال در این حوزه در مسیر اهداف تعیین شده در هر دوره از همایش حرکت کرده اند یا خیر؟ اگر حرکتی صورت گرفته تا چه اندازه پیشرفت حاصل شده است؟

نجفی خاطرنشان کرد: وقتی می‌گوییم نقشه راهی برای سیستم بانکی داریم که در سال ۱۴۰۴ محقق می‌شود باید مکانیزم‌های برنامه‌ریزی را هم تعریف کنیم، یعنی مکانیزم‌هایی برای اندازه‌گیری به وجود آوریم. ما در سه سال گذشته بارها در همین همایش و در مجموعه بانک مرکزی از حرکت به سوی اهداف تعیین شده در سال ۱۴۰۴ خورشیدی گفته‌ایم اما در این خصوص باید چند شاخص عمده هم تعریف کنیم که قابل اندازه‌گیری باشد.

وی در خصوص عملکرد شرکت خدمات انفورماتیک نیز تصریح کرد: شرکت خدمات انفورماتیک دو بال دارد؛ یکی مسوولیت‌های حاکمیتی و دیگری عملکرد رقابتی.

وی در ادامه تصریح کرد: در بخش حاکمیتی، شرکت با نظر و سفارش بانک مرکزی، سامانه‌هایی را به وجود می‌آورد و سرویس‌هایی را ارایه می‌کند که از جمله آنها می‌توان به "پیوند" اشاره کرد.

هرسال علاوه بر این که پایداری تراکنش‌ها در این سامانه‌ها افزایش می‌یابد بر حجم تراکنش‌ها نیز افزوده می‌شود. به عبارت دیگر سالانه میزان تراکنش‌های انجام شده 20 تا 25 درصد افزایش می‌یابد.

نجفی افزود: این یعنی استقبال مردم از بانکداری الکترونیکی و به تبع این اقبال طبیعتا باید زیرساخت‌ها نیز تقویت شود به عبارت دیگر ضروری است زیرساخت‌ها قابلیت سرویس‌دهی با پایداری و امنیت بالا را داشته باشد، ضمن این که باید اعتماد عمومی ‌به دست آمده نیز تقویت شود، چون اگر این اعتماد از دست برود مردم به بانکداری سنتی و شعبه‌ها بازمی‌گردند و طبیعتا شعبه‌ها پاسخگوی آنها نخواهند بود.

مدیرعامل شرکت خدمات انفورماتیک تاکید کرد: بخش مهمی‌ از تراکنش‌های مردم از طریق تلفن همراه انجام می‌شود؛ امنیت این انتقال در شبکه بانکی حائز اهمیت است یعنی مردم باید مطمئن شوند که اطلاعاتشان به صورت امن از این شبکه‌ها عبور می‌کند به همین دلیل «شبکه پیوند» ایجاد شد.

در این سامانه، در زمان انجام یک تراکنش در موبایل، نیازی به ارسال اطلاعات کارت بانکی نیست و اطلاعات به واسطه شماره موبایل و رمز منتقل می‌شود.

وی گفت: ‌موضوع دیگری که در دستور کار شرکت قرار دارد ارتباط‌های بین‌المللی است؛ مردم ما به سفرهای خارجی می‌روند و بعد از تحریم‌ها مسافران خارجی بسیاری به ایران می‌آیند اما کارت‌های اعتباری بین‌المللی آنها در ایران قابل استفاده نیست بنابراین ما در حال ایجاد زیرساخت‌هایی هستیم که به واسطه آن کارت‌های اعتباری خارجی از جمله مسترکارت و ویزا در ایران قابل استفاده شود و کارت‌های بانکی ایرانی هم در مرحله اول در کشورهای منطقه و بعد در کشورهای اروپایی قابل بهره‌برداری باشد.

وی تاکید کرد: امضای همراه هم یکی دیگر از سرویس‌هایی است که در شرکت خدمات انفورماتیک طراحی شده و در تراکنش‌هایی با عدد و رقم بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نجفی با اشاره به برخی انتقادها در خصوص فعالیت انحصاری شرکت خدمات انفورماتیک تاکید کرد: بانک مرکزی متولی گروهی از سرویس‌ها به صورت انحصاری است از جمله سامانه ساتنا ،سوییفت، چکاوک و شاپرک ؛ این سامانه‌ها در اختیار بانک مرکزی است. 

وی افزود:‌ در طول سالیان، بانک مرکزی به شرکت خدمات انفورماتیک اعتماد کرده و به این باور رسیده که این شرکت می‌تواند سامانه‌ها را در کل کشور پیاده کند تعداد این سامانه‌ها هم زیاد است و شاید به 25 مورد برسد.

به گفته نجفی، البته این اعتماد نیز جواب داده است، یعنی در این مدت سرویس‌دهی تمام سامانه‌هایی که بانک مرکزی به شرکت خدمات انفورماتیک محول کرده به نحو احسن و با کیفیت بالا انجام شده، به عنوان مثال وقتی در روزهای پایانی سال بعضی سرویس‌های سایر بانک‌ها با افت سرعت مواجه می‌شوند سرویس‌هایی نظیر شاپرک ، شتاب، ساتنا و چکاوک و سوییفت با پایداری 99 درصدی به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

مدیرعامل شرکت خدمات انفورماتیک تاکید کرد: در بخش رقابتی هم به تعدادی از بانک‌ها سرویس‌هایی ارایه می‌کنیم اما در این حوزه رقابت گاهی آزاردهنده می‌شود. مثلا ما خدماتی را به یک بانک ارایه می‌دهیم و به عنوان مثال برای کل خدمات سالانه 10 میلیارد تومان دریافت می‌کنیم اما این بانک از ما به عنوان مشتری جدا می‌شود و با شرکتی دیگر قرارداد می‌بندد؛ یعنی برای همان سرویس به عنوان مثال 100 میلیارد تومان پرداخت می‌کند. به هر حال باید شفافیت لازم در هزینه‌های IT بانک‌ها کامل‌تر شود و بازگشت سرمایه نیز درنظر گرفته شود.

نقد و بررسی بازی