اپلیکیشن‌های کاربردی پزشکی

در این شماره با اپلیکیشن‌هایی از شاخه پزشکی آشنا خواهید شد. در این مجموعه سعی شده اپلیکیشن‌های متنوع و سودمند معرفی شوند. این برنامه‌ها می‌توانند در مواقع ضروری، زمانی که سلامت شما یا حیوان خانگی‌تان به خطر افتاد، راهنمایی‌تان کنند و هدف کلی آنها، آمادگی کاربران در برابر حوادث از پیش تعیین‌نشده، مطرح كردن سوالات پزشکی، دریافت پاسخ آنها و راهنمایی‌هایی در باب سلامت است.
Pet First Aid by American Red Cross
وقتی صحبت از سلامتی به میان می‌آید، همیشه سلامت انسان‌ها مورد توجه نیست. افرادی که به نگهداری حیوانات خانگی می‌پردازند، دغدغه‌ای برای حفظ سلامتی آنها دارند. این اپلیکیشن به این منظور طراحی شده تا با ارایه پندهایی شما را برای موقعیت‌هایی که پیش رو دارید آماده سازد. این برنامه 25 مساله رایج که ممکن است برای حیوانات خانگی پیش آید و نحوه عملکرد شما را در مواقع اضطراری با متن‌ها، عکس‌ها و فیلم‌هایی بیان کرده است. نزدیک‌ترین مراکز درمان حیوانات را به کمک این برنامه می‌توانید بیابید. درصورتی‌که در موقعیتی قرار گرفتید و راه‌حلی برای آن نداشتید، با مراجعه به قسمت how to می‌توانید با مشاهده ویدیوهای مربوطه، مشکل را برطرف كنید. اپلیکیشن Pet First Aid  به‌صورت رایگان برای دو سیستم‌عامل اندروید و iOS موجود است.
UpToDate  
اپلیکیشن UpToDate با اطلاعات پزشکی که در خود دارد، این امکان را برای کاربران فراهم کرده تا در مواقع نیاز به آن رجوع کرده و پاسخ خود را بیابند. دریافت برنامه به‌صورت رایگان است، اما برای عضویت مداوم در آن لازم است مبلغی پرداخت كنید. به‌راحتی می‌توانید موارد مورد نظر خود را جست‌وجو کرده و آنها را در تاریخچه نگهداری یا نشانه‌گذاری كنید. اپلیکیشن UpToDate برای سیستم‌عامل‌های اندروید و iOS در دسترس است.
Patronus (formerly BlueLight)
 با این برنامه می‌توانید به‌راحتی با دوستان، خانواده و نزدیکانتان ارتباط برقرار کرده و آنها را از وضعیت سلامت خود باخبر سازید. اپلیکیشن Patronus با قابلیت‌هایی که دارد به کاربران امکان می‌دهد تا مسیر مورد نظر برای پیمودن را با دیگران در ارتباط گذاشته و زمانی که به مقصد رسیدند، پیغامی برایشان ارسال شود. به این ترتیب هر که را بخواهید به‌آسانی از محلی که در آن قرار دارید و مسیر خود باخبر می‌سازید. در صورتی که برایتان اتفاقی بیفتد، برنامه از طریق جی‌پی‌اس، محل قرار گرفتن شما را بررسی کرده و نزدیک‌ترین مرکز اورژانس را برای کمک به شما خبر می‌کند. امکان دسترسی به برنامه Patronus در زمان هایی که صفحه موبایلتان قفل است نیز وجود دارد. این برنامه برای سیستم‌عامل‌های اندروید و iOS به‌صورت رایگان موجود است و می‌توانید آن را روی اپل‌واچ نیز اجرا کنید.
 Red Panic Button
یکی دیگر از برنامه‌هایی که در مواقع اورژانسی نزدیکانتان را باخبر می‌کند، Red Panic Button است. زمانی که در خطر بودید، دکمه قرمز موجود در برنامه را فشار دهید تا برای مخاطبان مورد اعتمادتان پیغامی ارسال شود. این برنامه برای سیستم‌عامل‌های اندروید و iOS به دو صورت رایگان و پولی وجود دارد. در نسخه پریمیوم برنامه علاوه بر ارسال متن، می‌توانید صدای ضبط شده، فیلم و عکس نیز ارسال كنید. در جدیدترین نسخه این برنامه  مشکلات مربوط به اجرا روی iOS نسخه 10، برطرف شده و به‌خوبی قابل اجرا است.
Virtual Practice for Doctors
این برنامه مخصوص پزشک‌هایی است که مایل هستند بیشتر با بیماران خود در ارتباط بوده و حال آنها را پیگیری کنند. با اپلیکیشن Virtual Practice for Doctors پزشکان می‌توانند به پرسش‌های بیماران پاسخ داده و از راه دور وضعیت سلامتی آنها را بررسی و ثبت كنند. این برنامه قابلیتی برای تنظیم وقت ملاقات برای بیماران دارد، به‌گونه‌ای که در صورت لغو شدن یا ثبت شدن زمان ملاقات، برای بیماران ایمیل یا پیامک فرستاده می‌شود و خلاصه‌ای از قرار ملاقات‌های تنظیم شده برای پزشک ارسال می‌شود. اپلیکیشن Virtual Practice for Doctors را می‌توانید به‌صورت رایگان برای سیستم‌عامل‌های اندروید و iOS بدون پرداخت هزینه‌ای دریافت کرده و در صورت تمایل، به نسخه پریمیوم ارتقا دهید.