حل معادلات ریاضی با موبایل

در این شماره با اپلیکیشن‌هایی برای حل سريع مسايل ریاضی آشنا خواهید شد. سهولت و سرعت حل عبارات به کمک این اپلیکیشن‌ها می‌تواند شما را تا حدی به ریاضیات علاقه‌مند کند.

Photomath

اپلیکیشن Photomath طراحی شده تا در حل معادلات ریاضی به شما کمک کند و می‌توان گفت یکی از بهترین برنامه‌هايی است که به این منظور در دسترس کاربران قرار گرفته است. برای حل مسايل ریاضی تنها کافی است برنامه را اجرا کرده و دوربین موبایل را مقابل مساله مورد نظر بگیرید تا Photomath پاسخ آن را بیابد. این برنامه قادر است پاسخ مساله را به‌صورت مرحله به مرحله و با استفاده از رنگ‌های مختلف نشان دهد. Photomath یکی از قدرتمندترین برنامه‌های حل مساله به‌شمار می‌آید که البته محدودیت‌هایی نیز دارد. از جمله این محدودیت‌ها ناتوانی در حل مسايل درجه دوم  است. این برنامه در گذشته تنها نوشته‌های تایپ‌شده را تشخیص می‌داد که در نسخه‌های اخیر این محدودیت برطرف شده و قابلیت تشخیص دستخط‌ها را نیز دارد. با اپلیکیشن Photomath می‌توانید لگاریتم، توابع خطی، ریشه‌ها، مشتقات، انتگرال و موارد دیگر را محاسبه كنید. این برنامه رایگان برای ویندوزفون‌ها، سیستم‌عامل‌های اندروید و iOS مورد استفاده قرار می‌گیرد.

Solve4x Math Equation Solver

با این برنامه می‌توانید پاسخ معادلات خطی تا سه متغیر و معادلات درجه دوم و سوم با یک متغیر را به دست آورید. از دیگر قابلیت‌های اپلیکیشن Solve4x، یافتن دترمینان و معکوس ماتریس‌های مربعی با ابعاد سه در سه و نیز دو در دو است. این برنامه سوالات ریاضی را به‌سرعت حل کرده برای این کار نیازی به اینترنت ندارد. برای به‌دست‌آوردن جواب معادلات، می‌توانید آنها را در برنامه تایپ کنید یا از آنها عکس گرفته و در برنامه وارد كنيد. از محدودیت‌های برنامه، می‌توان تشخیص ندادن دستخط را  نام برد. برنامه Solve4x برای سیستم‌عامل iOS طراحی شده و به‌صورت رایگان قابل دریافت است.

iMathematics™ - Learn Math. In Style

برنامه iMathematics به‌گونه‌ای طراحی شده تا مباحث مختلف ریاضی را با روشی جدید و در محیطی زیبا و منظم به شما آموزش دهد. در صورت تمایل برای خواندن راجع به مبحثی خاص، می‌توانید آن را در اپلیکیشن جست‌وجو کنید. در نسخه رایگان برنامه راجع به 70 موضوع و در نسخه پولی آن 120 مبحث ریاضی توضیح داده شده است. علاوه بر موارد ذکرشده، iMathematics توانایی حل معادلات را نیز دارد که در نسخه پولی آن، روند حل مساله، مرحله به مرحله نشان داده شده است. دریافت این برنامه به‌صورت رایگان است و شما می‌توانید با پرداخت مبلغی به صورت درون‌برنامه‌ای به نسخه ویژه آن دسترسی پیدا کرده و از امکانات بیشتری بهره‌مند شوید. این برنامه روی سیستم‌عامل‌های اندروید و iOS به‌خوبی قابل اجرا است.

MyScript Calculator - Handwriting calculator

این برنامه قادر است دست‌نوشته‌های شما را تشخیص دهد و‌ پاسخ پرسش‌هايی که می‌نویسید، بازگرداند، به‌گونه‌ای که معادله مورد نظر را روی صفحه می‌نویسید و برنامه پاسخ آن را به شما تحویل می‌دهد. علاوه بر چهار عمل اصلی، محاسبه لگاریتم‌ها،‌ توان‌ها، حل معادلات درجه دوم و سوم و درصدگیری را می‌توانید از این برنامه انتظار داشته باشید. این برنامه از توابع مثلثاتی و معکوس آنها، براکت، فاکتوریل، رادیکال با فرجه دو و سه نیز پشتیبانی می‌کند. نتیجه محاسبات برای استفاده در آینده در حافظه برنامه، قابل ذخیره‌سازی هستند. اپلیکیشن MyScript Calculator را می‌توانید به‌صورت رایگان دریافت کرده و روی دستگاه‌هایی با سیستم‌عامل‌های اندروید و iOS از آن استفاده كنيد.

Free Graphing Calculator

نیازی نیست برای داشتن یک ماشین حساب حرفه‌ای، هزینه‌های زیاد متحمل شوید. اپلیکیشن‌هایی طراحی شده‌اند که با همان کارایی به‌صورت رایگان قابل استفاده روی موبایل‌های هوشمندتان هستند. یکی از این برنامه‌ها Free Graphing Calculator است. این اپلیکیشن قادر است توابع مختلف را از ساده تا پیچیده به‌صورت گرافیکی روی محور‌های مختصاتی نمایش دهد و آنها را برچسب‌گذاری کند. از دیگر قابلیت‌های قابل ذکر آن، می‌توان محاسبه لگاریتم اعداد طبیعی بر پایه 10 و عدد نپر، فاکتوریل، ریشه دوم تا n‌ام اعداد، تبدیل واحدها و موارد دیگر را  نام برد. امکان ایجاد جدول و نمودارهای هیستوگرام بر اساس داده‌های شما وجود دارد. Free Graphing Calculator برای سیستم‌عامل iOS طراحی شده و رایگان است.