در مراسمی و با حضور وزیر ارتباطات و مدیران ارتباطی کشور

همراه ‌اول رکورد سرعت اینترنت همراه را شکست

با حضور وزیر ارتباطات، رکورد اینترنت همراه با سرعت یک گیگابیت بر ثانیه در شبکه همراه ‌اول ثبت شد.

در مراسم افتتاح و رونمایی از پروژه‌های جدید همراه‌ اول که علاوه بر محمدجواد آذری‌جهرمی، ‌وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، حمید فرهنگ، مدیرعامل و اعضای هیات‌مدیره همراه ‌اول، حسین فلاح جوشقانی، ريیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران، مدیرعامل و اعضای هیات‌مدیره شرکت مخابرات ایران و جمعی از مدیران و مسوولان صنعت ارتباطات کشور حضور داشتند، پروژه‌های بزرگ همراه‌ اول با سرمایه‌گذاری ۲۳۲۵ میلیارد تومان، توسط وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به بهره‌برداری رسید.

در این مراسم «سامانه جامع خدمات مشتریان» به‌عنوان بزرگ‌ترین طرح در صنعت فناوری اطلاعات کشور، «مرکز کنترل و مدیریت همراه ‌اول برای پایش کیفی شبکه به‌عنوان پیشرفته‌ترین مرکز مدیریت شبکه کشور و بزرگ‌ترین مرکز مانیتورینگ و مدیریت کیفیت سرویس در خاورمیانه به لحاظ تعداد مشترک (Service Quality Management)»،‌« مرکز بومی ‌عملیات امنیت‌(MCI-SOC)»،‌« مرکز بومی ‌مدیریت و پاسخگویی به رخداد (MCI-CERT)» و همچنین «مرکز داده شهید بابایی»، با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افتتاح شد.

همچنین سرویس‌های «همراه‌یار»، «پارس‌رایت»‌ برای جلوگیری از نشت اطلاعات سازمانی، «هوشمندسازی شبکه انرژی»، «خدمات دولت همراه»، «پلتفرم خدمات‌رسانی دیجیتال به کسب‌و‌کارها»، «زیست‌بوم بومی‌سازی‌شده امن گوشی‌های هوشمند»، توسط وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به بهره‌برداری رسید.

همراه‌ اول، پرچمدار ارتباطات کشور

در مراسمی و با حضور وزیر ارتباطات و مدیران ارتباطی کشور

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در این مراسم با بیان اینکه ما امروز شاهد اتفاقات خوبی در همراه‌ اول هستیم و این موضوع حرکت جدیدي را به جامعه ارتباطاتی کشور نوید می‌دهد، گفت:‌ همراه ‌اول پرچمدار ارتباطات کشور ما است؛ اپراتوری که در خاورمیانه و تعاملات بین‌المللی رتبه اول را دارد؛ پرچمداری که به لحاظ کیفیت، امنیت، تعامل با مشترکان و ارایه سرویس مشخصات و شئون حمل پرچم را دارد. توسعه کمی ‌سنگینی در مجموعه همراه‌ اول در سالیان اخیر آغاز شده که این توسعه‌ها در دنیا رکورددار شده است.

جهرمی ‌با اشاره به اینکه در شش ماه گذشته توسعه بسیار سریعی در همراه ‌اول صورت گرفته است، گفت:‌ با این توسعه همه شهرهای کشور تحت پوشش خدمات نسل ۳ و ۴ قرار گرفتند؛ این اقدامات، بسیار ارزشمند و نتیجه کار پرتلاشی بود که جا دارد از همه دست‌اندرکاران و مدیران سابق همراه ‌اول که تلاش زیادی برای ارتقای همراه‌ اول کردند تشکر کنیم. از رویکردی که تیم جدید پیش گرفتند و جوان‌گرایی شده و تیم خوب و چابکی هم هستند؛ چه در مجموعه هیات‌مدیره و چه مدیرعامل محترم که همگی خوب مفاهیم حوزه ICT‌ را می‌شناسند و اعتقاد به توسعه، حمایت از تولید داخلی، ارایه سرویس با کیفیت و ارزان دارند، تقدیر و تشکر می‌کنم.

وزیر ارتباطات با اشاره به اقدامی ‌که برای راه‌اندازی مرکز عملیات شبکه و پایش شاخص‌های شبکه همراه ‌اول انجام شد، گفت:‌ آنچه امروز در مجموعه همراه‌ اول به بهره برداری رسید، به لحاظ کیفی موقعیت این اپراتور را نشان می‌دهد. همراه‌ اول هرچند به لحاظ کمیت، رشد بسیار قابل توجهی داشته است، اما طبیعتا به لحاظ پارامترهای کیفی شبکه نیز باید تلاش بسیار زیادی انجام دهد. همان میزان که برای توسعه کمی‌حرکت و تلاش شد، امروز برای توسعه کیفی لازم است.

جهرمی ‌در خصوص پروژه ارتقای شبکه ‌همراه‌ اول گفت: ‌این اقدام که در راستای به روزرسانی و جایگزینی سیستم مشترکان انجام شد، زیرساخت بزرگی در کشور ایجاد کرد که فعالیت همه شرکت‌های ایرانی را برای توسعه پلتفرم و نرم‌افزار و خدمات بومی ‌آماده می‌کند. این اقدام بسیار مهم است که می‌تواند خدمات بسیار ارزشمندی را به مشترکان ارایه دهد.

وزیر ارتباطات ادامه داد: ما همواره مورد هجمه‌های سایبری قرار داریم. حملاتی صورت می‌گیرد، سرقت اطلاعاتی انجام می‌شود که اختلالاتی در فرآیندهای خدمات‌دهی به مشترکان ایجاد می‌کند. ما وظیفه داریم امنیت ایجاد کنیم. امروز با استفاده از توانمندی داخلی، ظرفیت و این امکان در مجموعه همراه ‌اول به وجود آمده که در مدت کوتاهی پس از تصویب سند هماهنگی اقدام مشترک در حوزه امنیت در شورای‌عالی فضای مجازی، مرکز عملیات امنیت همراه‌ اول با استفاده از توانمندی بومی ‌راه‌اندازی و وارد حوزه خدمت می‌شود که بسیار با‌ارزش است و امیدواریم با توجه به اینکه زندگی مردم ما در حال قرار گرفتن در عرصه فضای مجازی است، این امکانات و خدمات امنیتی بتواند فعالیت‌های اقتصادی کشور را تضمین کند و باعث ارتقای کیفیت سرویس‌های فضای مجازی که در خدمت اقتصاد کشور هستند، شود.

ثبت رکورد سرعت اینترنت همراه در کشور

در مراسمی و با حضور وزیر ارتباطات و مدیران ارتباطی کشور

جهرمی‌ با بیان اینکه ماموریت جدی بر عهده همراه ‌اول می‌گذارم که سرآغاز تحول بزرگ است، گفت: همراه اول همه عزم خود را جزم کند تا در راستای ماده ۶۹ برنامه ششم توسعه کشور که بحث هوشمندسازی مدارس کشور را بر عهده وزارت ارتباطات و وزارت آموزش و پرورش گذاشته است، ظرف یک سال همه ۱۰۸ هزار مدرسه کشور را به شبکه ملی اطلاعات متصل کند تا در سال آینده یکی از برنامه‌ها اعلام اتصال این مدارس به شبکه ملی اطلاعات باشد.

در این مراسم برای اولین بار در کشور در بستر فناوری ‌(MIMO)، رکورد سرعت اینترنت همراه شکسته شد. در حضور وزیر ارتباطات سرعت یک گیگابیت بر ثانیه در شبکه همراه‌ اول به ثبت رسید که بیشترین سرعت ارایه‌شده در نسل 5/4 تلفن همراه کشور است.

همراه ‌اول؛ حامی ‌تولید داخلی

در ادامه مراسم، حمید فرهنگ، مدیرعامل همراه‌ اول با ارایه گزارشی کوتاه از فعالیت‌های اپراتور اول، ضمن بیان اینکه سال ۱۳۹۷ سال «حمایت از کالای ایرانی» نام‌گذاري شده است، اظهار كرد: همراه‌ اول در راستای حمایت از تولید داخل بیش از ۷۵ درصد از مصارف هزینه‌ای خود را از منابع داخلی تامین می‌کند. همچنین کسب رتبه اول در استفاده حداکثری از منابع و مهارت‌های ایرانی در ارزیابی عملکرد اپراتورها توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در دو دوره پیاپی، نشان از اهمیت همراه ‌اول به این موضوع دارد.

وی افزود: در جشنواره ملی ارتباطات و فناوری اطلاعات، امسال نیز همراه‌ اول همچون چهار دوره گذشته موفق به کسب بالاترین سطح امتیاز در بین اپراتورهای تلفن همراه شد.

منافع حاصل از پروژه CRM-CBS برای مشترکان

در مراسمی و با حضور وزیر ارتباطات و مدیران ارتباطی کشور

فرهنگ با عنوان اینکه پروژه CRM-CBS که اول اردیبهشت ماه امسال با حضور ۷۰۰ نفر از همکاران داخلی و خارجی کلید خورد، بزرگ‌ترین طرح در صنعت فناوری اطلاعات کشور از منظرهای محدوده، ارزش پروژه و سازمان است، گفت: منافع حاصل از اجرای این پروژه توانمندسازی کسب‌وکار همراه‌ اول، قابلیت دستیابی به عملیات یکپارچه، استانداردسازی و creative rich offerings است. با اجرای این پروژه مشترکان دائمی ‌و اعتباری همزمان و به‌صورت یکپارچه سرویس و خدمات دریافت می‌کنند و در هزینه‌ها بهینه‌سازی می‌شود.

مدیرعامل همراه ‌اول با بیان اینکه یکی از کارکردهای بسیار مهم این پروژه حفظ امنیت اطلاعات مشترکان است، گفت: با راه‌اندازی این پروژه و یکپارچه‌سازی، کنترل مکانیزه و نظارتی که بر دفاتر و مراکز خدمات‌رسانی داریم، برخی از مشکلاتی که پیش از این در شبکه مشاهده می‌شد، از بین می‌رود. همچنین امکان ارایه سرویس‌های بهتر به مشترکان فراهم شده است. از مشترکانی که در مدت اجرای این پروژه اختلالی در سرویس‌های ارایه‌شده داشتند، عذرخواهی می‌کنیم. مشترکان خروجی این پروژه را یک ماه دیگر با سرویس‌هایی که همراه ‌اول ارایه خواهد داد، مشاهده می‌کنند.

فرهنگ با اشاره به اینکه استانداردی که همراه‌اول در پروژه CRM راه‌اندازی کرد به کسب‌وکارهای نوپا کمک می‌کند، گفت: همراه ‌اول در آینده فقط سرویس دیتا، پیام کوتاه و مکالمه ارایه نمی‌دهد؛ تحول دیجیتالی را در کشور پیاده‌سازی می‌کند. بسیاری از سرویس‌های پایه مبتنی بر شارژینگ و CRM‌ را می‌تواند از طریق این سرویس به بنگاه‌ها ارایه دهد.

وی ادامه داد: نگاه همراه ‌اول این است که یکی از رهبران منطقه در ارایه خدمات و راهکارهای هوشمند برای توانمندسازی اکوسیستم دیجیتال با ارایه سرویس‌های دیجیتال و تمرکز بر آن باشد و در کنار توسعه شبکه، در این بخش هم سرمایه‌گذاری انجام می‌شود. همراه‌ اول قصد دارد همزمان با تحولات دیجیتال، علاوه بر به‌روزرسانی سازمان و فعالیت در کسب‌وکار اصلی خود، در حوزه‌های دیگر نیز فعالیت کند.