در مراسمی با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات انجام شد

افتتاح مرکز عملیات شبکه شرکت مخابرات ایران

مرکز عملیات شبکه شرکت مخابرات ایران آغاز به کار کرد. این مرکز هم‌راستا با ایجاد سامانه‌های متمرکز و یکپارچه براي پایش عناصر شبکه و پارامترهای کیفی سرویس‌های موجود و آتی طراحی ‌شده است. با بهره‌برداری از اين مركز، سیستم پشتیبانی عملیات (OSS)، سامانه سنجش کیفیت باند پهن، سامانه پایش کیفیت سرویس صوت و سامانه پهنای باند مصرفی راه‌اندازی شد.

صدری: کنترل پایداری شبکه مخابراتی کشور بهبود می‌یابد

در مراسمی با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات انجام شد

سیدمجید صدری، مدیرعامل شرکت مخابرات ایران در این مراسم که همزمان با هفته ارتباطات و با حضور آذری جهرمی، وزیر ارتباطات، اعضای کمیسیون ارتباطات و فناوری اطلاعات مجلس شورای اسلامی، معاونان و مدیران شرکت مخابرات و مدیران ارشد حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور در مرکز نهری تهران برگزار شد، گفت: احداث NOC متمرکز مخابرات ایران برای تمام لایه‌های شبکه در مرکز نهری به مساحت بالغ‌ بر ۸۰۰ متر مربع علاوه بر امکان پایش یکپارچه، امکان تسهیل اطلاع‌یابی از منشا خطرات و حملات سایبری، کنترل عملکرد، پایداری و کارایی شبکه را به‌صورت آنی فراهم می‌آورد.

مدیرعامل شرکت مخابرات ایران اعلام کرد: وجود سي و يك‌ NOC محلی در سطح استان‌ها و یک C-NOC در تهران پس از عبور از فاز گذر و رسیدن به وضعیت استاندارد و مطلوب به یک C-NOC در تهران و تعداد سي و يك FLM در سطح استان‌ها تبدیل خواهد شد.

وی با تشریح وضعیت موجود مدیریت و وضعیت نگهداری شبکه در سطح شبکه و استان‌ها گفت: با تعاملات به‌عمل‌آمده امکان اندازه‌گیری کیفیت تجربه مشتری (QOE) و شاخص‌های تاثیرگذار در آن فراهم می‌شود.

سامانه ۲۰۱۱۷ و مراکز ۱۱۸ مخابرات تجمیع می‌شوند

سیدمجید صدری همچنین در حاشیه افتتاح مرکز عملیات شبکه شرکت مخابرات ایران در جمع خبرنگاران درباره تغییرات سامانه ۲۰۱۱۷ (خرابی تلفن) و مراکز ۱۱۸ در سال ۹۷، اظهار كرد: در سال ۹۷ برنامه تغییر در چند سامانه شرکت مخابرات ایران از جمله خرابی تلفن (۲۰۱۱۷)، مرکز خدمات تلفنی (۱۱۸) و سامانه‌های اینترنت مشترکان تجاری و خانگی (۲۰۱۰ و ۲۰۲۰) در دستور کار قرار دارد که پاسخگویی به مشترکان در این سامانه‌ها متمرکز می‌شود.

وی ادامه داد: هدف از این تغییرات، پاسخگویی به مردم در اسرع وقت، تکمیل اطلاعات ناقص مراکز مخابراتی و مدیریت یکپارچه است.

مدیرعامل شرکت مخابرات ایران همچنین درباره انتقاد وزیر ارتباطات از کیفیت اینترنت مخابرات گفت: به‌زودی با تغییرات ایجادشده شاهد افزایش کیفیت این سرویس و رفع مشکلات خواهیم بود.

وی همچنین درباره مشکل فیش‌های در نوبت انتظار تلفن ثابت، گفت: برنامه‌ای دراین باره تدوین و به تمامی ‌استان‌ها ابلاغ شده که براساس آن در تهران و مشهد باید واگذاری تلفن ثابت و پاسخ دادن به فیش‌های در نوبت انتظار تا پایان اردیبهشت به‌روز شود و در دیگر استان‌ها نیز طی برنامه‌ای این موضوع پیگیری خواهد شد.

صدری همچنین از رفع مشکل شماره‌های هوشمند ظرف یکی دو ماه آینده خبر داد و گفت: این موضوع به معضلی برای مردم و مخابرات تبدیل شده که در پی نارضایتی متعدد مردم، برای حل این مشکل برنامه‌ریزی‌هایي انجام داده‌ایم.

مدیرعامل شرکت مخابرات ایران گفت: واگذاری تلفن ثابت و پاسخگویی به فیش‌های در نوبت انتظار در دو استان تهران و مشهد تا آخر اردیبهشت به‌روز می‌شود.

وزیر ارتباطات: جایگاه شبکه ثابت در دنیا بی‌رقیب است

در مراسمی با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات انجام شد

محمدجواد آذری‌جهرمی، ‌وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با حضور در آیین بهره‌برداری از مرکز عملیات شبکه شرکت مخابرات ایران ضمن قدردانی از تلاش همه دست‌اندرکاران اجرای این مرکز، گفت: در حوزه خدمات ارتباطی هیچ‌چیز جایگاه شبکه ثابت را در دنیا نمی‌گیرد.

وی افزود: دنیا با سرعت زیادی در حال رشد است و در یک دنیای به‌هم پیوسته نیازهای مردم همواره به‌روزرسانی می‌شود و در این فضایی که هر روز قضاوت و بازخواست می‌شویم، اصل مهم ارایه درست خدمات و محصولات است.

وی افزود: امروزه در حوزه ارایه خدمات دیتای کشور شاهد سیستم‌های متعدد بیلینگ، MMS، عضو شبکه و... به تعداد استان‌های کشور هستیم و این امر باعث سرمایه‌گذاری‌های متعدد و بالطبع افزایش هزینه و اتلاف منابع و تاثیر سوء در کیفیت می‌شود که این مهم با اقدامی ‌عاجل در جهت یکپارچه‌سازی ارایه خدمات به کیفیت یکپارچه می‌انجامد.

وزیر ارتباطات اظهار كرد: مشکلات شبکه، مشکلات کل کشور است و وزن و جایگاه شبکه مخابرات از زیرساخت کشور کمتر نیست. امروز بخش اعظمی ‌از خدمات دیتا، ظرفيت‌های تلفن همراه، شبکه علمی ‌و شبکه دولت از سوی مخابرات تامین می‌شود و بیش از ۸۰ درصد سازمان‌ها و نهادهای دولتی و خصوصی از خدمات مخابرات بهره‌مند می‌شوند و بی‌شک این امر اثر وضعی بزرگي در کل سیستم ایجاد می‌کند که با یک شبکه مدیریت‌شده سالم و یکپارچه، به چشم‌انداز پیش‌بینی‌شده حوزه ICT دست می‌یابیم.

‌جهرمی ‌با اشاره به لزوم سرمایه‌گذاری سهامداران مخابرات در جهت تحقق پروژه‌های بلندمدت درآمدزا و موثر گفت: تحقق این امر و تمایل همه سهامداران به آن مستلزم بهبود بهره‌وری و تحول در کیفیت و هزینه‌ها است.

وی بيان كرد: شرکت مخابرات ایران و همراه اول، یک بدنه واحدند و هم‌پوشانی فعالیت این دو وزنه ارتباطی کشور، باعث هم‌افزایی و بهبود فرایندها و خدمات بیشتر می‌شود. لذا اقدامات باید به‌گونه‌ای باشد تا در هیچ نقطه از کشور شاهد انتظار مشتریان برای دریافت خدمات و سرویس‌های مختلف نباشیم و در این مسیر تنها، نتیجه کار، نشان‌دهنده اقدام سازنده و موثر است.

جهرمی ‌با اشاره به جایگاه مشتری در این چرخه، گفت: هیچ‌چیز جایگاه شبکه ثابت را در دنیا نمی‌گیرد و لازمه رشد این بخش توسعه مدیا است و باید جذب ۲۰ میلیون مشترک، جزو اولویت‌های مخابرات باشد. متناسب با نیاز مشتری تنوع سرویس ایجاد و برای هر طیفی از مشتریان امکان‌سنجی و نیازسنجی‌شده و خدمات را با توجه به ذائقه و نیاز مشتری ارایه دهید و با جدیت ضامن کیفیت سرویس‌های ارایه شده به مردم باشيد.

وزیر ارتباطات با تاکید بر اینکه هر اقدامی ‌باید منطبق بر سند ملی شبکه اطلاعات صورت گیرد، افزود: اطمینان دارم تیم توانمند، متعهد، دلسوز و باپشتکار با توجه به ظرفیت‌های بالای مخابرات، اقدامات مشابه افتتاح این مرکز جامع و یکپارچه را در برنامه‌های آتی خود بگنجاند.

 

نظارت متمرکز موجب توسعه پایدار می‌شود

در مراسمی با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات انجام شد

سعید باستانی، سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی نیز ‌در مراسم افتتاح مرکز عملیات شبکه شرکت مخابرات ایران با اشاره به دو محور انرژی و دیتا به عنوان اولویت‌های اصلی در زیر ساخت‌های هر کشوری گفت: در آینده تمام فعالیت‌های کشورها طبق چشم‌انداز ۲۰۵۰ بر مبنای شبکه و دیتا است و در ایران نیز باید برنامه‌ریزی‌ها و سرمایه‌گذاری‌های مناسب در این حوزه صورت گیرد.

وی افزود: دولت پایه اقدامات خود را بر پایه دیتا یعنی دولت الکترونیکی، شبکه ملی اطلاعات و برنامه‌های جامعی از این دست گذاشته و این روند باید تا محروم‌ترین و کم‌توسعه‌ترین مناطق کشور گسترش یابد.

وی اظهار داشت: توسعه پایدار مناطق روستایی در حوزه دیتا و شبکه و زیرساخت‌های فناوری باید همچون عمران روستایی به سرانجام برسد.

 رمضانعلی سبحانی‌فر، رییس کمیته ICT مجلس شورای اسلامی ‌نیز با تاکید بر توسعه خطوط ارتباطی ثابت، سیار و اینترنت در مناطق کمتر توسعه‌یافته، اظهارداشت: نیاز مردم در این حوزه‌ها بیش از هر نیازی دیگر است، زیرا در زندگی روزمره مردم همه کارها به صورت الکترونیکی است و باید دسترسی آحاد جامعه به سهولت امکان‌پذیر باشد.

وی افزود: در دنیای امروز بحث صوت و مکالمه، درآمد محسوب نمی‌شود و باید به سوی ارزش افزوده پیش رویم تا درآمدزایی مطلوب را کسب کنیم.

در پایان این مراسم، آذری جهرمی، وزیر ارتباطات، سیدمجید صدری، مدیرعامل شرکت مخابرات ایران و هیات همراه از نمایشگاه دستاوردهای مخابرات و فرایند اجرایی مرکز NOC متمرکز کشوری مستقر در مرکز مخابرات نهری تهران بازدید کردند.