افتتاح دو پروژه زیرساخت در هفته ارتباطات

هفته گذشته همزمان با هفته ارتباطات، پروژه تدبير و پروژه توسعه ديتاي بين‌الملل IGW در شركت ارتباطات زيرساخت توسط وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات افتتاح شد.

پروژه  تدبیر كه هدفش توسعه شبکه انتقال زیرساخت کشور است با قرارداد 387 میلیارد تومانی از سوی شرکت ارتباط گستر پویا تدبیر (وابسته به قرارگاه خاتم‌الانبیا) با ظرفیت 18.2 ترابیت بر ثانیه هفته گذشته با كليك وزير ارتباطات اجرايي شد.

پروژه توسعه شبکه دیتای بین‌الملل IGW نیز به پیمانکاری شرکت زعیم با هزینه 55 میلیارد تومان به سرانجام رسيده است. با پروژه IGW زیرساخت، زنجیره‌های مستقل هفت‌گانه به هم متصل می‌شوند كه ۴.۲ ترابیت ظرفیت دارند و اگر یک گذرگاه از مدار خارج شود، گذرگاه‌هاي دیگر ايجاد شده در كشور می‌توانند به آن کمک کنند.

آنطور كه وزير ارتباطات در این مراسم گفت، با ظرفيت ايجاد شده حالا اگر از کشورهای حاشیه خلیج فارس، عراق یا افغانستان بخواهند از محتوا یا خدمات داخل کشور استفاده کنند بهبود بسزایی را شاهد هستیم که این مهم به صادرات کمک می‌کند. بنابر توپولوژی شبکه سابق ارتباط با کشورهای شمالی از طریق چند نقطه محدود در اروپا انجام می‌شد درحالیکه امروز می‌توانیم با همسایگانمان ارتباط متقابل داشته باشیم.

در اين مراسم مديرعامل شركت زيرساخت اعلام كرد: پروژه IP با هدف افزایش حدود سه برابری ظرفیت IP کشور با سرمایه‌گذاری حدود ۳۳ میلیون یورو و ۱۰ میلیارد تومان از سال گذشته آغاز شده و همچنین پروژه نور۲ با حدود ۱۳ هزار کیلومتر فیبر نوری با ۷۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری که از سال ۱۳۹۴ آغاز شده بود، مهر ماه امسال پایان می‌یابد.