مقایسه فين‌تك‌هاي ايراني و روندهاي جهاني

بر اساس گزارش موسسه CBINSIGHTS در سال 2017، سه اتفاق قابل توجه در صنعت فين‌تك جهان رخ داده است:

 1- ركورد جديدي در تامين مالي فين‌تك‌ها توسط VC‌ها در جهان ثبت شد (بيش از 16 ميليارد دلار)

 2- اروپا شاهد بزرگ‌ترين رشد سرمايه‌گذاري در فين‌تك‌ها بود (120 درصد رشد نسبت به سال 2016)

3- سهم سرمايه‌گذاري‌هاي آمريكا روي فين‌تك‌هايي كه در مراحل اوليه رشد قرار دارند به دليل تمركز روي سرمايه‌گذاري‌هاي قبلي كاهش يافت. (اين سهم از 61 درصد در 2016 به 58 درصد كاهش يافت)

نكته قابل توجه ديگري كه در اين گزارش به آن پرداخته شده ظهور 25 فين‌تك، تك‌شاخ (Unicorn) با مجموع ارزشي در حدود 80 ميليارد دلار است كه چين و هند با معرفي پنج استارت‌آپ فين‌تك با مجموع ارزش 26 ميليارد دلار در كنار آمريكا و اروپا ظرفيت‌هاي صنعت فين‌تك خود را به رخ جهانيان كشيدند. براساس تعريف مرسوم، استارت‌آپي تك‌شاخ يا Unicorn محسوب مي‌شود كه ارزش بازار آن 1 ميليارد دلار برآورد شود.

با توجه به چالش‌هاي داخلي اقتصاد ايران نظير ركود بي‌سابقه و تحريم‌هاي ظالمانه نمي‌توان انتظار داشت كه سرمايه‌گذاري‌هايي در ابعاد اروپا و آمريكا و يا حتي آسيا (هند و چين) روي فين‌تك‌هاي ايراني انجام می‌شود، اما در بدبينانه‌ترين حالت مي‌توان با فراهم کردن بسترها و زيرساخت‌هاي قانوني، فرهنگي، اقتصادي و اجتماعي فرصت رشد بيشتري براي فين‌تك‌هاي ايراني حداقل براي بازار 80 ميليوني ايران مهيا كرد.

براساس گزارش موسسه CBINSIGHTS لاين‌هاي كسب‌و‌كاري فين‌تك‌ها شامل اين موارد است:

- قرض‌دهي (‌قرض‌دهي نظير به نظير و پلتفرم‌هاي جايگزين ضمانت‌)

- بلاك‌چين/ ارزهاي رمزنگاري شده (تكنولوژي و خدمات مالي مرتبط)

- مالي شخصي (‌ابزارهاي مديريت هزينه‌ها و درآمدهاي شخصي)

- پرداخت (‌پردازش پرداخت‌ها، توسعه‌دهندگان كارت‌ها و ابزارهاي نرم‌افزاري صورتحساب‌هاي مشتركان)

- بيمه (‌پلتفرم‌هاي كارگزاري، شكايت و پلتفرم‌هاي جايگزين ضمانت)

- بازار سرمايه (‌موسسات مالي، ابزارهاي زيرساختي، خريد و فروش و تحليل، سرمايه‌پذيري جمعي)

- مديريت ثروت (‌سرمايه‌گذاري و پلتفرم‌هاي مديريت ثروت و ابزاهاي تحليلي)‌

- انتقال پول (‌نقل و انتقال بين‌المللي پول و نرم‌افزار‌هاي رديابي و پيگيري)

- رهن/ املاك و مستغلات (‌اجاره املاك، ديجيتال‌سازي فرايندها و پلتفرم‌هاي تامين مالي)

فارغ از تعداد و حجم سرمايه‎‌گذاري‌ها روي فين‌تك‌ها در ايران، در برخي از لاين‌هاي كسب‌وكاري فوق تعداد استارت‌آپ‌هاي موجود بسيار اندك و انگشت‌شمار هستند. به عنوان مثال در حوزه مديريت ثروت، املاك و بلاك‌چين تعداد و فعاليت استارت‌آپ‌هاي فين‌تكي بسيار محدود است. در حوزه بيمه خدمات استارت‌آپ‌هاي فعال صرفا به كارگزاري و مقايسه قيمت محدود مي‌شود. در حوزه تامين مالي جمعي هرچند پلتفرم‌هايي كه با مدل پاداش فعاليت مي‌كنند عملكرد نسبتا خوبي داشته‌اند، اما بسترهاي لازم توسعه اين پلتفرم‌ها در مدل سهام و وام از نظر قانوني و فرهنگي همچنان وجود ندارد.

در حوزه پرداخت نيز چالش‌هاي قانوني و رگولاتوري حتي بيشتر از شركت‌هاي پرداخت الكترونيكی (PSP) براي فين‌تك‌ها آزاردهنده است. چرا كه اين كسب‌و‌كارهاي نوپا معمولا با نوآوري‌هاي خود راه‌حل‌هايي را به مشتريان ارایه مي‌كنند كه در قوانين و مقررات پيش‌بيني‌هاي لازم براي آنها نشده است. اين در حالي است كه ساختارهاي چابك و منعطف رگولاتوري و قانون‌گذاري در اروپا و آمريكا بسترهاي لازم جهت رشد نوآوري‌هايي كه تسهيلگر زندگي بشر است را فراهم مي‌كند.

عضو‌هیات‌مدیره و ‌مدیر اقتصادی و‌ برنامه‌ریزی گروه فن‌آوا